پارسا نیوز : اسرائیل صدها کلاهک هسته‌ای دارد و سلاح شیمیایی تولید می‌کند

پارسا نیوز : اسرائیل صدها کلاهک هسته‌ای دارد و سلاح شیمیایی تولید می‌کند

سردبیر روزنامه عبری زبان هاآرتص فاش کرد، هر چقراجع به که اسرائیل بیشتر راجع به طرح هسته‌ای خود پیش می‌رود آمریکا بیشتر به سمت تل‌آویو متمایل می‌شود و با کمک تسلیحاتی، مالی و لجستیکی به آن موافقت می‌کند.

به گزارش ایسنا، آلوف بن، سردبیر روزنامه عبری زبان هاآرتص گفت، هر چقراجع به که اسرائیل بیشتر راجع به طرح هسته‌ای خود پیش می‌رود آمریکا بیشتر به سمت تل‌آویو متمایل می‌شود و با کمک تسلیحاتی، کمک مالی و لجستیکی به آن موافقت می‌کند. راجع به مقابل نیز اسرائیل از سال ۱۹۶۹ تعهد داده است که توانایی هسته‌ای خود را راجع به هاله‌ای از ابهام نگه دارد و آزمایش هسته‌ای انجام ندهد. این سیاستمداری از قبل شکل گرفته بود و راجع به حال اماده پایه و اساس روابط اسرائیل با ایالات متحده است.

طبق گزارش این روزنامه اسرائیلی، راجع به یک سند آمریکایی که راجع به تابستان ۱۹۷۴ برملا شد و به عنوان سندی بسیار محرمانه راجع به آرشیو سیا رده بندی شده، آمده است: ما پیش بینی نمی‌کنیم که اسرائیلی‌ها این تردیدهای مطرح شده راجع به مورد توانایی‌هایشان چه راجع به زمینه آزمایش هسته‌ای یا چه راجع به زمینه فعال‌سازی آن را تایید کنند چرا که خطر سنگین راجع بهباره سرنوشت این دستگاه اجرا عبری زبان وجود داشته است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: گسترش همکاری‌‌ هند و آمریکا و نگرانی‌های پاکستان/واشنگتن تکیه‌گاهی برای اسلام‌آباد نیست

راجع به همین حال، مجله فارین پالسی از سندی پرده برداشت که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا راجع به اوایل دهه‌ هشتاد آن را تدوین کرد که شامل برآوردهایی می‌شود که احتمال وجود طرحی اسرائیلی برای توسعه و تولید سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی را تقویت می‌کند.

طبق این سند، اسرائیل تصمیم گرفت این دو نوع سلاح‌ را به عنوان یکی از راه‌های تحقیقاتی و راه نجات خود بعد از جنگ اکتبر سال ۱۹۷۳ و احساسش نسبت به خطر تعجیل عربی راجع به آن زمان توسعه دهد.

این سند به این امر اشاره می‌کند که سازمان اطلاعات آمریکا بر این باور است که اسرائیل صدها کلاهک هسته‌ای و بمب‌های هیراجع بهوژنی دارد و عکس‌های ماهواره‌های آمریکایی به نظر می‌رسد توسعه و انبار گاز اعصاب را نشان می‌دهند. همچنین تاسیسات دیگری برای تولید سلاح شیمیایی راجع به داخل صنایع شیمیایی اسرائیل وجود دارد.

این کارشناسان راجع به سند سیا نوشته‌اند: نمی‌توانیم تایید کنیم که اسرائیلی‌ها دارای مواد شیمیایی کشنده بوده‌اند اما شواهدی هست که نشان می‌دهد آنها توانایی راجع به اختیار داشتن گاز اعصاب از نوع کشنده و غیرکشنده، گاز خردل و انواع دیگر گازها از نوع سارین را برای خود ایجاد کرده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - پروژه رفراندوم بارزانی؛ در گیر مشکلات داخلی و دست رد خارجی‌ها

یک مورخ معروف اسرائیلی به نام آفنیر کوهن راجع به کتابش تحت عنوان “اسرائیل و بمب”‌ نوشته است، دیوید بن گوریون نخست وشالوده وقت دستور مخفی ماندن توسعه سلاح‌های شیمیایی اسرائیل را راجع به سال ۱۹۵۶ داد و سند سیا راجع بهباره شروع اسرائیل به توسعه این نوع سلاح راجع به اواخر دهه ۶۰ و ابتدای دهه ۷۰ قرن گذشته صحبت کرده است.

انتهای پیام