پارسا نیوز : انتظارات بانک‌های خصوصی کشور از دولت دوازدهم – پارسا

پارسا نیوز : انتظارات بانک‌های خصوصی کشور از دولت دوازدهم – پارسا

به گزارش خبرنگار اقتصادی پارسا، رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با تاکید بر ضرورت اصلاح  قوانین و مقررات بانکی در دولت دوازدهم گفت: شبکه بانکی کشور و به خصوص بانک‌های خصوصی انتظار دارند با آغاز رسمی فعالیت دولت دوازدهم، شرایط برای اصلاح قوانین و مقررات حاکم بر بازار پول و بانکداری کشور فراهم شود. دولت و مجلس باید در راستای مقررات‌زدایی، حذف قوانین دست ‌و پاگیر و زائد، حذف قوانین غیرمنطقی و خلاف عرف بانکداری جهان و اجرای قوانین و مقررات بر زمین مانده که امکان تقویت توانایی بانک‌ها در پشتیبانی از تولید می‌شود، اقدام کنند. 

کوروش پرویزیان  گفت: با شروع به کار دولت دوازدهم،  بانک‌های کشور، مردم،مشتریان، سهامداران و ذی‌نفعان بانک‌ها انتظاردارند تغییر و تحول مثبت و راهگشایی در بازار پول و بانکداری کشور در راستای تقویت اقتصاد ملی،‌ مقاوم‌سازی اقتصاد، ایجاد اشتغال و پشتیبانی از تولید صورت‌بگیرد. 

مدیرعامل بانک‌پارسیان افزود: ابهام‌زدایی از سیاست‌های عمومی کشور در حوزه اقتصاد به ویژه سیاست‌های پولی و مالی، اصلاح ساختار کارمزد خدمات بانک‌های کشور، افزایش درآمد بانک‌ها از محل کارمزدها و کاهش فشار بر بخش تسهیلات‌دهی برای تامین هزینه‌های بانک‌ها، بخشی از انتظارات نظام بانکی از دولت دوازدهم است؛ انتظاراتی که با اصلاح قوانین موجود و اجرای بخش عمده‌ای از مقررات بر زمین مانده مصوب مجلس و دولت، قابل تحقق است.

پرویزیان گفت: ‌ تجدیدنظر در سیاست‌های نظام پرداخت الکترونیک و مناسبات بانک‌ها برای تسریع و اسان حضور بانک‌های کشور در نظام بین‌المللی پرداخت‌ها و اتصال شبکه بانکی کشور به شبکه پرداخت جهانی، پشتیبانی از صنعت پرداخت در داخل و خارج کشور همچنین  بهبود اعتبارات بین بانکی و نظام سندیکایی بانک‌های کشور و… بخش دیگری از انتظارات شبکه بانکی است که در صورت تحقق در دولت دوازدهم، جایگاه بانک‌های ایران را در جهان و ارائه خدمات نوین  مالی ارتقا خواهدداد. 

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : پارسا - توسعه غربی محرومیت های معیشتی، عاطفی، فکری ،تربیتی، زیستی ایجاد می کند

وی افزود: دولت در جهت بهبود زیرساخت‌های ارتباطی، موبایلی،اطلاع‌رسانی و شبکه‌ اینترنت کشور، می‌تواند ضمن پشتیبانی جدی از ثبات مقررات مربوط به اداره امور بانکی، به بهبود عملکرد و جایگاه بانک‌های کشور مدد کند و با جلوگیری از ایجاد شوک و نوسان در رفتار با نظام بانکداری خصوصی  به حذف نظارت‌های اضافی و موازی  که باعث اختلال در ارتباطات بانکی می‌شود، مدد کند. 

رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ادامه‌داد: دولت برای مقاوم‌سازی اقتصاد و اجرای سیاست‌های اقتصادمقاومتی، باید زمینه توانمندسازی کسب‌وکارهای بانکی را فراهم کند تا بانک‌های خصوصی در کنار بانک‌های دولتی بتوانند خدمات‌رسانی بهتر و بیشتری به مردم داشته‌باشند. 

وی گفت: موادی از قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر وجود دارد که اجرای آن به توان بانک‌ها در پشتیبانی از تولید و اشتغال مدد خواهدکرد. اصلاح برخی قوانین از جمله برنامه‌های پنج‌ساله و بودجه‌های سالانه می‌تواند به بهبود فضای بانکی و بازار پول کشور مدد کند. در مقابل برخی مواد از جمله در برنامه ششم توسعه و بودجه های سالانه وجود دارد که برخلاف مسیر توانمندشدن بانک‌ها عمل می‌کند و باید حذف شوند. 

وی با تأکید بر اینکه برخی مواد قانونی عملا توان بانک‌ها را تضعیف کرده و مانع پشتیبانی از تولید و اقتصاد ملی می‌شود، گفت: به عنوان نمونه ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و اصلاح نظام پولی  و بانکی کشور با وجود اینکه ۴ سال از اجرای این قانون می‌گذرد، هنوز بر زمین مانده‌است. همچنین مواد ۱۹ و ۲۰ و چندین دیگر از این مواد هنوز اجرایی نشده‌است. شبکه بانکی برای پشتیبانی از برنامه‌های دولت و توسعه و آبادانی کشور انتظار دارد قوانین و مقرراتی که منجر به تقویت توان بانک‌ها می‌شود و منابع بیشتری برای پشتیبانی از اقتصاد ملی فراهم می‌کند، اجرا شوند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - بازار گرمسار «نا»ی رقابت با پایتخت را ندارد/سایه تورم و رکود رونق را از بازار گرمسار ربود

وی گفت: در یکی از بندهای برنامه ششم توسعه هم به این نکته عجیب اشاره شده که بانک‌ها سالانه ۱۰ درصد از سود خود را کاهش دهند! کجای دنیا و در کدام اقتصادی و اساسا در کدام برهه از تاریخ بشر چنین انتظاری مسبوق به سابقه است؟!! بر اساس کدام منطق از بانک‌ها وموسسات مالی می توان انتظار  داشت سود سالانه خود را سالانه ۱۰ درصد کاهش‌دهند؟ حتی طرح این‌گونه مقررات هم شرایط را برای بانک‌ها سخت‌تر می‌کند و فشارها را افزایش‌می‌دهد. کمترین انتظار ما از نمایندگان مجلس، اصلاح این‌گونه مواد  قانونی است با توانمندکردن بانک‌ها، آن‌ها برای پشتیبانی از تولید واشتغال، مقاوم‌سازی اقتصاد و تامین نیازهای مالی مردم پشتیبانی شوند. 

وی تاکید کرد: شبکه بانکی کشور باید در جهت عرف و استانداردهای بین المللی بانکداری جهان  و نظام‌های مالی، بانکی و پولی حرکت کند و همان‌طور که مقام معظم هدایت نیز تاکید کرده‌اند بانک‌ها باید از برنامه‌های دولت پشتیبانی کنند. ما مکلیف هستیم در راستای پشتیبانی از برنامه‌های دولت، مقاوم‌سازی اقتصاد و پشتیبانی از واحدهای اقتصادی حرکت کنیم اما در مقابل نیز انتظار داریم با اصلاح مقررات و قوانین موجود، شرایط بهتری برای پشتیبانی از بانک‌ها و پشتیبانی از تولید و اشتغال فراهم شود. دولت و مجلس در دولت جدید می‌توانند گام‌های اساسی و راهگشا در این مسیر بردارند تا بانک‌های توانمندی داشته‌باشیم و ضمن اصلاح ساختار بانک‌ها، رشد تسهیلات‌دهی، تقویت درآمد بانک‌ها از محل کارمزد و سایر خدمات،بهبود توان مالی آن‌ها را شاهد بواشیم تا بانک‌ها نیز بتوانند اقدامات مورد انتظار فعالان اقتصادی را انجام دهند. 

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : مبنای ارزی حقوق گمرکی واردات خودرو و قطعات تغییر کرد

وی همچنین با طرح انتظارات بانک ها از رسانه‌های کشور برای نگه داشتن حرمت کارکنان شبکه بانکی گفت: ما ادعا نمی‌کنیم تخلفی در شبکه بانکی رخ نمی‌دهد. وقوع هر نوع تخلف و فساد بانکی و مالی را هم محکوم و تلاش می‌کنیم این تخلفات به حداقل ممکن برسد. برای این منظور از هر نوع مقررات و شاخص‌های نظارت و اعتبارسنجی استقبال می‌کنیم اما این درست نیست که به بهانه خطا یا تخلف عده‌ای محدود، شبکه بانکی با موضوعات جعلی و حاشیه‌سازی و دروغ‌پراکنی مورد افترا،تهمت و بی‌احترامی قراربگیرد. 

پرویزیان ادامه‌داد: شبکه بانکی کشور امن، قابل‌اطمینان و مورد اعتماد است. در طول تاریخ اقتصادی کشور هم همواره کارکنان بانک‌ها رازدارترین و قابل اعتمادترین افراد سیستم اداری کشور شناخته شده‌اند. نگه داشتن و تقویت اعتماد مردم به بانک‌ها به مراقبت‌های جدی و اساسی نیاز دارد. کارکنان بانک‌ها نیز با احساس تعلق و دین به مردم و کشور، تلاش می‌کنند مانند سایر اقشار مردم در راه رشد و شکوفایی کشور نقش‌آفرینی کنند. زیبنده نیست مورد تهمت و افترا قرارگیرند.

پارسا/