پارسا نیوز: انگلیس و فرانسه از صاپیرامونات اورانیوم طبیعی به ایران نگران هستند

پارسا نیوز: انگلیس و فرانسه از صاپیرامونات اورانیوم طبیعی به ایران نگران هستند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از اعلام خبر موافقت گروه ۵+۱ با صاپیرامونات اورانیوم طبیعی از روسیه به ایران، دو کشور انگلیس و فرانسه نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کردند.

نشریه «وال استریت ژورنال» به نقل از سه دیپلمات اروپای نوشت: فرانسه و بریتانیا که خود از امضا کنندگان توافق هسته‌ای ایران هستند، از صاپیرامونات اورانیوم طبیعی روسیه به ایران که طی هفته‌ها مذاکرات و به پیرامونخواست روسیه با آن موافقت شده، ابراز نگرانی کردند.

این دو کشور بعنوان اعضای ۵+۱ با اینکه مانع تفاهم صاپیرامونات اورانیوم به ایران نمی‌شوند اما خواستار شفافیت و ارائه جزئیات بیشتر پیرامونباره مقصد این مواد و محل ذمتحیر آنها شدند. آنها همچنین می‌خواهند بدانند ایران که خود دارای ممعادن اورانیوم است، چرا به اورانیوم طبیعی نیاز دارد؟

یکی از این دیپلمات‌ها گفت: «ما همچنین می‌خواهیم بدانیم چرا آنها (ایران)‌ به این (اورانیوم‌) نیاز دارد.»

وال استریت ژورنال تصریح کرد پیرامون حالی که مقامات فرانسوی هم پیرامون زمان مذاکرات هسته‌ای و هم پیرامون زمان اجرای برجام مواضع تندی را اتخاذ کرده بودند اما اکنون انگلیسی‌ها هستند که بطور روز افزون پیرامون ماه‌های اخیر منفی‌نگرتر می‌شوند.

پیشتر خبرگزاری «آسوشیتد پرس» به نقل از مقاماتی که نامشان را فاش نکرد گزارش داد: توافق حاصل شده تحویل ۱۱۶ متریک تن (معادل حدود ۱۳۰ تن) اورانیوم طبیعی به ایران از طریق روسیه را پیش‌بینی کرده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/