پارسا نیوز: انگلیس و فرانسه از صاپیرامونات اورانیوم طبیعی به ایران نگران هستند

پارسا نیوز: انگلیس و فرانسه از صاپیرامونات اورانیوم طبیعی به ایران نگران هستند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از اعلام خبر موافقت گروه ۵+۱ با صاپیرامونات اورانیوم طبیعی از روسیه به ایران، دو کشور انگلیس و فرانسه نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کردند.

نشریه «وال استریت ژورنال» به نقل از سه دیپلمات اروپای نوشت: فرانسه و بریتانیا که خود از امضا کنندگان توافق هسته‌ای ایران هستند، از صاپیرامونات اورانیوم طبیعی روسیه به ایران که طی هفته‌ها مذاکرات و به پیرامونخواست روسیه با آن موافقت شده، ابراز نگرانی کردند.

این دو کشور بعنوان اعضای ۵+۱ با اینکه مانع تفاهم صاپیرامونات اورانیوم به ایران نمی‌شوند اما خواستار شفافیت و ارائه جزئیات بیشتر پیرامونباره مقصد این مواد و محل ذمتحیر آنها شدند. آنها همچنین می‌خواهند بدانند ایران که خود دارای ممعادن اورانیوم است، چرا به اورانیوم طبیعی نیاز دارد؟

یکی از این دیپلمات‌ها گفت: «ما همچنین می‌خواهیم بدانیم چرا آنها (ایران)‌ به این (اورانیوم‌) نیاز دارد.»

وال استریت ژورنال تصریح کرد پیرامون حالی که مقامات فرانسوی هم پیرامون زمان مذاکرات هسته‌ای و هم پیرامون زمان اجرای برجام مواضع تندی را اتخاذ کرده بودند اما اکنون انگلیسی‌ها هستند که بطور روز افزون پیرامون ماه‌های اخیر منفی‌نگرتر می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: کنایه روزنامه آمریکایی؛ جان بولتون، جنگ‌طلبی که هرگز خدمت سربازی نرفت

پیشتر خبرگزاری «آسوشیتد پرس» به نقل از مقاماتی که نامشان را فاش نکرد گزارش داد: توافق حاصل شده تحویل ۱۱۶ متریک تن (معادل حدود ۱۳۰ تن) اورانیوم طبیعی به ایران از طریق روسیه را پیش‌بینی کرده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/