پارسا نیوز: ایران با طرح آمریکا برای «پاکسازی» نیروگاه نطنز موافقت کرد

پارسا نیوز: ایران با طرح آمریکا برای «پاکسازی» نیروگاه نطنز موافقت کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وال‌استریت ژورنال می‌گوید نمایندگان هسته‌ای ایران امروز با طرح آمریکا برای پاکسازی کامل اورانیوم باقی‌مانده در باره نیروگاه نطنز موافقت کرده‌اند.

رسانه آمریکایی همچنین از قول دیپلمات‌های باختری گزارش داد که ایران روز سه‌شنبه موافقت کرده گام‌هایی برای کاهش ذخائر اورانیوم خود به کمتر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم تعیین‌شده در باره برجام بردارد. 

مطابق این گزارش، تهران بعد از ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام در باره وین، روز سه‌شنبه با این موارد موافقت  کرده است. 

دیپلمات‌های باختری ادعا کرده‌اند ایران در باره هفته‌های اخیر به سقف ۳۰۰ کیلوگرم روا برای اورانیوم غنی‌شده بسیار نزدیک شده است. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال ماه نوامبر سال گذشته ارزوادی گزارش داده بود آمریکا و شریکانش در باره حال رایزنی با ایران بر سر گام‌هایی برای کاهش ذخائر اورانیوم غنی‌شده این کشور در باره  تأسیسات هسته‌‌ای نطنز هستند.

وال‌استریت ژورنال در باره آن زمان گزارش داد در باره مذاکرات بین کارشناسان هسته‌ای آمریکا، اروپا و ایران، به طرف ایرانی پیشنهاد شده که ۱۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده جامانده در باره لوله‌ها و ماشین‌آلات مرکز غنی‌سازی نطنز را طی چند هفته یا حداکثر ۲ ماه، پاکسازی کند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : دادستان تهران: ضرورت ادامه طرح تحول نظام سلامت/ با زیرمیزی مبارزه شود

وال‌استریت‌ژورنال در باره آن زمان نوشته بود این رایزنی‌های یکی از اقدامات دستگاه اجرا باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برای تقویت توافق هسته‌ای پیش از ترک کاخ سفید است. 

این روزنامه سه‌شنبه از قول منابع آگاه به مذاکرات سه‌شنبه گزارش داده ایران با طرح آمریکا برای پاکسازی این تأسیسات و خروج اورانیوم غنی‌شده و کاهش غنای آن موافقت کرده است. 

 

انتهای پیام/ *