پارسا نیوز: اینجا همه‌چیز محرمانه است چرا آی‌پی‌سی‌های نفتی شفاف نمی‌شوند؟!/ «دستگاه اجرا محرمانه‌ها» خواستار شفافیت شده است

پارسا نیوز: اینجا همه‌چیز محرمانه است چرا آی‌پی‌سی‌های نفتی شفاف نمی‌شوند؟!/ «دستگاه اجرا محرمانه‌ها» خواستار شفافیت شده است

خبرگزاری فارس_گروه سیاسی: «محرمانه برای مردم و آشکار برای باختر…»! این گزاره‌ایست که بهر سوً می‌توان راجع به رفتارهای اقتصادی عمده دستگاه اجرا یازدهم به تماشای آن نشست.

دستگاه اجرا رئیس‌جمهور روحانی صراحتاً از علنی شدن مراوادات اقتصادی خود با طرف‌های باختری جلوگیری می‌کند و این رفتارهای خویش را محرمانه می‌نامد.

برجام، قرارداد خرید هواپیما از ایرباس، آی‌پی‌سی‌ها یا الگوی سنگیند قراردادهای نفتی و… تنها بخشی از رفتارهای اقتصادی عمده دستگاه اجرا یازدهم هستند که جزئیات آنها با دستور دستگاه اجرا، محرمانه مانده است.

 

*تراژدی محرمانگی راجع به الگوی سنگیند قراردادهای نفتی

دستگاه اجرا یازدهم از ابتدای روی کار آمدن ژنرال‌های خود راجع به وزارت نفت، روی خوشی به صنایع داخلی نشان نداد.

ماجرایی که با اعتراض به سیستم‌های پتروشیمی تولید بنزین از میعانات گازی شروع شد و بعد هم به انتقاد ژنرال‌ها از پیمانکاران داخلی راجع به حوزه نفت کشید.

«بیژن زنگنه»، وتخت نفت روحانی راجع به همین‌باره طی اظهاراتی راجع به یک جلسه اینطور گفته بود که فلان پیمانکار داخلی نتوانسته بعد از چند سال یک پروژه را تمام کند و هنوز هم پول می‌خواهد!

منظور آشکار این صحبت‌ها که بصورت فیلم راجع به فضای قابل قبولی دست به دست می‌چرخید این بود که «مرگ یک‌بار شیون هم یک‌بار»…! یعنی پروژه را به دست پیمانکار کارکشته خارجی (با سابقه ده‌ها سال استعمار نفتی کشورهای مختلف دنیا) می‌دهیم و با هزینه‌ای قابل پیش‌بینی هم پروژه را به اتمام می‌رسانیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: بیکاری و رکود از مشکلات اصلی کشور است/ برگزاری اولین ماجتماع عمومی ۷ بهمن/ کاندیدای جبهه را اردیبهشت ماه معرفی می‌کنیم

قال و مقال‌های تکنوکراتیزه‌ی وزارت نفتی‌ها ادامه کرد تا اینکه پای چیزی به نام «مدل سنگیند قراردادهای نفتی» یا همان آی‌پی‌سی‌ها به میان آمد.

الگویی که قرار بود مثل شابلون روی قراردادهای نفتی دستگاه اجرا یازدهم با پیمانکارها و شرکت‌های خارجی قرار گیرد و به گفته مدیران وزارت نفت، فصلی سنگیند را راجع به صنعت نفت ایران رقم بزند.

اما راجع به این میان یک نکته جالب وجود داشت و آن اینکه متن این الگو بر طبق اعلام دستگاه اجرا یازدهم «محرمانه» بود.

منتقدان ولی برآشفتند و وزارت نفت راجع به هجوم فشارها مجبور شد بخشی از متن این الگوها را راجع به اختیار برخی نهادها قرار داد.

و البته افشا شدن همان و خوانش بیش از ۱۳۰ اشکال و ایراد قانونی و غیره راجع به الگوی سنگیند ژنرال‌های نفتی همان.

سیدمحمد حسینی، نماینده تفرش و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس راجع بهباره این الگوهای سنگیند گفته بود:‌ هدف دستگاه اجرا از این قراردادها پنداشتن مجوزی است که طرف مقابل بیاید و یک میدانی را کشف کند، سرمایه‌گذاری و استخراج و فروش را انجام دهد و از محل فروش به‌نسبت سنوات آتی ایران را شریک کند که مسیر راجع بهستی نیست.

او که مصاحبه‌اش را ۲ ماه قبل انجام داده، راجع بهباره محرمانگی آی‌پی‌سی‌ها نیز گفته بود: آنچه که مورد گلایه است «نبود شفافیت» است که متاسفانه الگو را راجع به دسترس قرار نمی‌دهند و هیچ‌یک از نمایندگان مجلس الگوی کلی را ندارند و الگو را باز نمی‌گذارند البته شاید عده‌ای به‌گونه‌ای ویژه و خارج از روال معمول به آن دسترسی پیدا کرده باشند اما امکان اینکه راجع به دسترس همه قرار گیرد وجود ندارد.[۱]

اما وزارت نفت همچنان بخش‌هایی از الگوهای سنگیند را پیش خودش نگه داشت و متون آی‌پی‌سی بازنویسی شده هم گویا محرمانه مانده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: «سند ۲۰۳۰» برجام فرهنگی و ذلت برای کشور است - پارسا | پایگاه خبری

 

*محرمانه بودن؛ متناقض با منشور اخلاقی دستگاه اجرا روحانی/دستگاه اجرا محرمانه‌ها خواستار شفافیت شد!

این رفتارها اما نه با منطق و نه با چیزی به نام «منشور اخلاقی دستگاه اجرا تدبیر و امید» تطابق نداشت.

روحانی و یارانش راجع به ۲۷ مرداد سال ۹۲ و راجع به بند یازدهم منشوری که راجع به جلسه هیئت دستگاه اجرا قرائت شد گفته بودند: «حق مردم راجع به دسترسی به اطلاعات را پاس دارم، شفافیت اطلاعاتی را مبنای عمل قرار دهم، راجع به ارائه اطلاعات به آنان و تعامل با رسانه‎‎ها فعالانه و با رویکرد مثبت عمل کنم و راجع به این مسیر با نظام اطلاع‎رسانی دستگاه اجرا هماهنگ عمل کنم.»

جالب آنکه رئیس‌جمهور روحانی اخیراً نیز خواستار «شفاف‌سازی» راجع به سایر قوا شده است.

این راجع به حالیست که همانطور که اشاره کردیم، متن نهایی آی‌پی‌سی‌ها، متن توافق خرید هواپیما،‌ متن قرارداد با شرکت پژو، جریمه ایران راجع به شکایت گازی با ترکیه، روند بررسی پرونده کرسنت و… جملگی رسماً «محرمانه» لقب گرفته‌اند.[۲]

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ۱۳ باور نادرست و رایج در زمینه رژیم غذایی که باید فراموششان کنیم

ما راجع به مقابل یک پارادوکس آشکار قرار داریم… دستگاه اجرا نه به منشور اخلاقی خود عمل می‌کند و نه با اشتراک‌گذاری اطلاعات رفتارهایش بویژه با باختر عطشی نشان می‌دهد اما راجع به مقابل طی ماه‌های باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ خواستار چیزی به نام «شفافیت» شده است…

 

***

 

۱_ https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/07/02/1193202

۲_ http://kayhan.ir/fa/news/67716

 

انتهای پیام/