پارسا نیوز : با این ۹ کلید به مصاف چالش‌های زندگی بروید

پارسا نیوز : با این ۹ کلید به مصاف چالش‌های زندگی بروید

به گزارش گروه جامعه پارسا، ماه رمضان بستر مناسبی برای خودسازی و تمرین خوب زندگی کردن است، شهرداری اصفهان با استفاده از این فرصت هرساله در قالب برنامه «پاتوق خانواده» به مسائل خانواده می‌پردازد.

امسال هم این برنامه با عنوان «سلسله جلسات چهل‌چراغ» و با شعار «افزایش کیفیت زندگی» به بررسی ۴۰ راه برای افزایش کیفیت زندگی می‌پردازد.

اولین نشست از سلسله جلسات با حضور محمدرضا عابدی، مشاور و عضو هیئت ‌علمی دانشگاه اصفهان و راضیه ایزدی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه برگزار شد.

آنچه می‌خوانید شرح گفته‌های کارشناسان در این برنامه است:

در زندگی هر یک از ما معمولاً ۹ حیطه پراهمیت وجود دارد که عبارت‌اند از ارتباط با همسر، ارتباط با فرزند، ارتباط خانوادگی، اجتماعی، کار، آموزش و یادگیری معنویت و مذهب، تفریح، ارامش و هنر.

۹ کلید و مفهوم برای مقابله با چالش‌های زندگی در این حیطه‌های مهم تعریف ‌شده‌اند.

کلید تصریح

مفهوم تصریح به این معناست که ما چقدر حیطه‌های مهم زندگی را می‌شناسیم و می‌دانیم که می‌خواهیم در این حیطه‌ها چگونه باشیم.

واژه تصریح، یعنی مشخص شدن و معلوم شدن؛ کسانی که در زندگی ارزش‌های مشخص و روشنی دارند و می‌دانند که در هریک از این حیطه‌های ده‌گانه زندگی به دنبال چه چیز هستند، وضعیت تصریح‌شده و مشخص و بالعکس افرادی که تکلیف خود را در هیچ‌کدام از این عرصه‌ها نمی‌دانند، وضعیت نامعلوم و تصریح نشده دارند.

یکی از علامتٔ تصریح این است که ببینیم چقدر رفتار قرینه داریم، یعنی چه میزان از رفتارهای ما قرینه و در واکنش به رفتار دیگران است؟

دلایلی مثل ‌اینکه چون او بداخلاقی کرد، من هم تندی کردم و یا چون او نیامد من هم نمی‌روم، نشان از رفتارهای واکنشی دارد و به معنای تصریح نداشتن در ارزش‌ها است.

قرینگی کمتر در رفتار به معنای این است که شما می‌دانید که می‌خواهید چگونه فردی باشید و چگونه رفتار کنید و تصمیم شما با رفتار دیگری تعیین نمی‌شود، حتی زمانی که شما در واکنش به گریه‌ها و بهانه‌جویی‌های فرزندتان بداخلاقی می‌کنید، یعنی برنامه‌ای فرزندتان ندارید و رفتارهای اوست که واکنش شما را تعیین می‌کند.

کلید تأیید

بسیاری از اوقات ما می‌دانیم از زندگی چه می‌خواهیم و در ارزش‌هایمان تصریح داریم، اما چون شناختی از ذهن نداریم، اختیار زندگی را به دست ذهن می‌سپاریم.

زمانی که تصمیم به عمل کردن طبق ارزش‌ها و استاندارهای اخلاقی خود می‌گیرید، ذهن شروع به فعالیت و تولید افکار منفی می‌کند و ما در واکنش به این افکار یا تسلیم ذهن می‌شویم و یا شروع به مبارزه با آن‌ می‌کنیم که هر دو راه نا درست و بی‌نتیجه است.

بهترین کار این است که ذهن را تأیید کنید، یعنی افکار منفی را بپذیرید اما آن‌گونه که درست و مؤثر است، رفتار کنید، در واقع با به‌کارگیری کلید «تأیید»، فرد مشغول زندگی و تصمیم‌گیری درست است، نه مشغول ذهن و در حال مهار افکار.

کلید تماشا

کلید تماشا بیانگر این مفهوم است که فکر درست و نا درست وجود ندارد، ما تماشاگر تمام افکار هستیم و انتخاب می‌کنیم که کدام فکر در این لحظه درست و مؤثر است. برخی افکار درست هستند اما الزاماً مؤثر نیستند، زمانی که تصمیم‌گیری سریع و بدون تأمل انجام شود عموماً افراد بر اساس افکار درست عمل می‌کنند نه افکار مؤثر.

کلید تمایل

خوب زندگی کردن بهتر است یا زندگیِ خوب داشتن؟

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : از آمادگی شهرداری منطقه ۲۱ برای اعتکاف تا کاشت گل‌های بهاره در میادین شهریار

کسی که فلسفه‌اش زندگی‌اش را بر خوب زندگی کردن استوار کند در ارزش‌ها و علایقش تصریح و برای هریک از حیطه‌های زندگی برنامه دارد، تماشاگر ذهن خود است و تمایل به رنج دارد، به این معنا که احساسات، امیال و رنج‌هایی که او را آزار می‌دهند را می‌پذیرد و در عین ‌حال بر اساس ارزش‌ها و استانداردهای اخلاقی خود عمل می‌کند.

اما کسی که «زندگی خوب» را مدنظر دارد، می‌خواهد به هر قیمتی به آنچه می‌خواهد برسد به همین دلیل هیچ تمایلی به آزار دیدن و اذیت شدن ندارد و این تمایل به نپذیرفتن هیچ‌گونه رنج، مصائب زندگی را چند برابر می‌کند.

زندگی خوب یک زندگی احساساتی است، شاید امروز خوب باشد اما فردا قطعاً بد است، محصلی که در فصل امتحانات به سر می‌برد، می‌تواند امروز «زندگی خوب» داشته باشد، به تفریح، مهمانی و خواب بپردازد اما فردا نتیجه خوبی از امتحان نخواهد گرفت.

اما همان محصل با فلسفه زندگی خوب زندگی کردن می‌داند که خوب زندگی کردن او درگرو طی موفقیت‌آمیز امتحانات است اگرچه سختی امروز را با خود دارد، بنابراین فرد این سختی را می‌پذیرد.

امروز بسیاری افراد حال خوب و زندگی خوب را انتخاب می‌کنند و بسیاری از مشکلات، مشاجرات و افسردگی‌ها به همین دلیل است.

تمایل به این معناست که ما به دنبال رنج باشیم نه صرفاً دنبال آرامش، بسیاری از اوقات لازم است رنج امروز را برای آرامش آینده بپذیریم.

کلید تعهد

چقدر ما ارزش‌های خود را می‌شناسیم و برای تحقق آن‌ها فعالیت می‌کنیم؟

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: آذربایجان‌شرقی| ۹۲ هزار نفر در منطقه آزاد ارس اسکان یافتند - اخبار پارسا

تعهد، حرکت پیوسته و مداوم برای تحقق آن چیزی است که در زندگی از اهمیت برخوردار است. اگر برای رسیدن به هدف‌ها و ارزش‌هایتان برنامه و فعالیت مداوم دارید، کلید تعهد در دستان شماست.

کلید تمرکز

چقدر حواستان جمع زندگی کردن است؟

سه چیز حواس ما را ارزندگی پرت می‌کند، گذشته و توجه و سیر مداوم در اتفاقات قبل، آینده و ترس‌ها و نگرانی‌هایی که از آینده داریم و سومین مورد برچسب‌هایی که به خود می‌زنیم. (برچسب‌هایی مانند کم‌ارزش بودن و ضعیف بودن)

تمرکز به این معنا است که عمداً توجه خود را از موضوعات و نگرانی‌های دیگر گسستن کرده، به زمان حال بیاوریم.

کلید تکریم

دو نفر از ما مهربانی می‌خواهند، خودمان و دیگران، منظور از واژه تکریم این است که هم‌زمان بتوانیم به خودمان و دیگران مهربانی کنیم، بتوانیم رنج‌های خودمان و دیگران را ببینیم و آنها را به شیوه مؤثر التیام دهیم.

زمانی که انواع رفتارهای مهربانِ اعم از نوازش کردن (جسمی و کلامی)، فرصت دادن برای همراهی با فرد، ساختار و چارچوب ایجاد کردن برای فرد (مثل زمانی که خانواد فرزند را به مدرسه می‌فرستند و او را در چارچوب خاصی محدود می‌کند) و حتی ایجاد چالش و سختی را نسبت به خودمان و دیگران اعمال کنیم، اصل تکریم را رعایت کرده‌ایم.

کلید تمایز

همواره سه چیز در زندگی ما را آزار می‌دهد: رفتارهای افراد، مسائل و مشکلات زندگی و ذهن ما.

این سه مورد پرهیز‌ناپذیر و آزاردهنده تأثیر زیادی بر رفتار ما دارند و تمایز به این معنی است که فرد بتواند دیواری به دور خودمان بکشد تا هرچه کمتر تحت تأثیر این سه مورد دردسرساز باشد.

در واقع تمایز یعنی، من گسستن از مشکلات، گسستن از رفتارهای بقیه و گسستن از افکارم هستم و فعالیت‌ها و زندگی من تحت تأثیر هیچ‌یک از این‌ها نیست.

کلید تعالی

آخرین کلید به ارتباط ۴گانه انسان اشاره دارد: هر فرد در زندگی دارای ۴ نوع ارتباط مهم است که باید آن‌ها را تقویت کند.

ارتباط با خدا، ارتباط با خودمان، ارتباط با مخلوقات و ارتباط با طبیعت و تعالی به معنی ارتقا آگاهانه هر ۴ نوع این ارتباط‌ها است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: سی‌وسه چشمه از رنگ - پارسا