پارسا نیوز: بحران خشکسالی و تهدید آن برای کشاورزی روستای امین آباد

پارسا نیوز: بحران خشکسالی و تهدید آن برای کشاورزی روستای امین آباد

به گزارش پارسا از شهرستان شهرضا، حدود ۲ دهه است که دیو سیاه خشکسالی چهره کریه خود را در همه جای کشور نمایانده است. خشکسالی تنها یک بحران زیست محیطی ساده نیست که تبعات ناشی از آن محدود به به بخش خاصی از جامعه باشد، همه امور به آب وابسته است به همین دلیل ایجاد هرگونه مشکلی همچون آلودگی منابع آب، کم شدن بارشها و خشکسالی همه بخشها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

کم آبی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فلات ایران است؛ آراییان پس از ورود به فلات مرکزی ایران، به دلیل خشکسالی‌ها و کم‌آبی‌ها، برای نخستین بار در جهان، اقدام به حفر قنات کردند، سیستمی که تا روزگار ما همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به اذعان کارشناسان حوزه کشاورزی و آبخیزداری، بهترین روش برای تأمین آب در مناطق کم‌آب است، اما خشکسالی های پی در پی این منبع مهم تأمین آب کشاورزی را با بحران مواجه کرده است.

در ایران نیز استان اصفهان در منطقه نیمه‌بیابانی کشور واقع شده است؛ مردم شهرها و روستاهای این استان همواره به دلیل فقدان منابع آبی همواره تحت فشار بوده‌اند؛ و شهرستان شهرضا نیز از جمله شهرستان‌های استان اصفهان است که به دلیل قرار ستاندن در منطقه نیمه‌بیابانی، همواره با معضل کم‌آبی دست به گریبان بوده است؛ در این شهرستان ۲۳ روستا قرار دارد که سابقه حفر برخی از رشته‌های قنوات در آن‌ها به حدود ۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد که این مسئله نشان‌دهنده تلاش نیاکان ما برای دست یابی به منابع آبی و باقی این سرمایه ارزشمند طبیعی دارد.

اما در سال‌های اخیر، کمی بارش‌ها در این شهرستان بیشتر تأثیرگذار بوده است؛ نخستین دلیل این مسئله، استمرار خشکسالی‌ها بوده است.

محمدرضا اخلاصی رییس اداره منابع آب شهرستان شهرضا در گفت و گو با پارسا از شهرستان شهرضا با اشاره به وقوع بحران کم آبی در این شهرستان، بیان کرد: عدم تناسب بین منابع و میزان مصرف آبهای زیرزمینی و انجام اقدامات غیراصولی و غیرکارشناسی همچون حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره برداری بیش از از حد از منابع آبی موجود، مشکلاتی را به همراه داشته که کاهش سطح آبهای زیرزمینی و نیز بروز مخاطرات زیست محیطی از جمله تبعات ناشی از آن بوده است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: درخشش هنرمند اصفهانی در جشنواره جهانی کاریکاتور بلژیک

وی اظهار کرد: بروز ۲ دوره خشکسالی در سالهای ۷۸ تا ۸۱ و ۸۵ تا ۹۵ نیز مزید بر علت شده تا شرایط بحرانی ناشی از خشکسالی تشدید شود.

از جمله تبعات منفی ناشی از استمرار پدیده خشکسالی، تهدیدی است که این بحران برای باغات روستای امین آباد شهرضا ایجاد کرده است.

عبدالرضا تاکی – رییس اداره جهادکشاورزی شهرضا، در گفت و گو با پارسا از شهرستان شهرضا، عنوان کرد: با استمرار شرایط خشکسالی روستای امین آباد از توابع این شهرستان در سال زراعی جاری با بحران شدید کمبود آب کشاورزی مواجه شده است.

وی اظهار کرد: دامنه بحران کم آبی در این روستا به حدی است که کشاورزان این روستا موفق به کشت پائیزه در سال زراعی جاری نشده‌اند و باغات موجود نیز با کمبود آب مواجه شده و در معرض خطر است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا بیان کرد: در این راستا و به منظور استفاده بهینه از اندک آب موجود  بازدیدهای متعددی بوسیله مرکز جهاد کشاورزی اسفرجان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان به همراه کارشناسان اداره زیر بنایی از منطقه امین آباد انجام گرفت و باتوجه به وجود کشاورزان فعال در این منطقه توصیه های لازم جهت مدیریت مصرف بهینه با اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار ارائه شد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : کارنامه دولت در بخش تورم در سفره مردم مشاهده می‌شود

تاکی گفت: امیدواریم بتوان با تخصیص اعتبارات دولتی همچون سنوات گذشته به کشاورزان این روستا جهت لایروبی قنوات کمک رسانیم.

یکی از بهترین راهکارهای مقابله با بحران کم آبی در بخش کشاورزی ایجاد شبکه های آبیاری تحت فشار است که شهرستان شهرضا در این زمینه از جایگاه قابل قبولی برخوردار بوده و لازم است با اختصاص اعتبارات بیشتری برای مناطقی همچون روستای امین آباد، اینگونه طرحها بیشتر توسعه یابد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا، از آغاز عملیات اجرایی پروژه آبیاری قطره‌ای مزرعه شرکت تعاونی تولید روستائی تنگ چائیده روستای امین آباد شهرضا خبر داد و افزود: این عملیات اجرائی در ۲۸ هکتار باغ یکدست سیب آغاز شده است که ظرف یک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

تاکی اضافه کرد : باتوجه به بحران شدید کم آبی در روستای امین آباد با اجرای این پروژه راندمان آبیاری باغ سیب حدود ۹۰ درصدافزایش یافته و سالیانه حدود هزار متر مکعب در مصرف آب کشاورزی صرفه جوئی می شود.

وی تصریح کرد: مدد بلاعوض دولتی پروژه مذکور ۲۷۴۶ میلیون ریال وسهم خودیاری مالکین ۴۵۸ میلیون ریال که با مجموع اعتبار ۳۲۰۴ میلیون ریال پروژه مذکور در حال اجرا است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: آلودگی هوای اصفهان ناشی از توسعه نامتوازن است » اصفهان امروز

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا بیان کرد: در سال گذشته ۵ پروژه اجرای سامانه های نوین آبیاری شامل قطره‌ای، تیپ، بارانی و بابلر، در ۱۸۷ هکتار از مزارع و باغات شهرستان با سرمایه‌گذاری ۲۴ میلیارد ریال، انجام شده است.

تاکی اضافه کرد: در همین مدت ۲ پروژهاجرای کانالهای آبیاری عمومی به طول ۳۵۲۰ متر و با اختصاص اعتباری بالغ بر ۳.۴ میلیارد ریال و یک پروژه اصلاح و بازسازی قنات به طول ۱۵۰ متر اجرا شده است.