پارسا نیوز: برشی از تاریخ/۲۲۱ تبحر علی لاریجانی در حل یک نامعادله‌ ریاضی

پارسا نیوز: برشی از تاریخ/۲۲۱ تبحر علی لاریجانی در حل یک نامعادله‌ ریاضی

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، مشرق نوشت: علی لاریجانی از جمله کاردانیمدارانی است که ریاضیات و فلسفه را تا دکتری ادامه داده است و اندیشه‌های فلسفی را سال‌ها در دانشگاه تهران تدریس کرده است. خاطره‌ای که در ادامه می‌آید، مربوط به دوره تحصیل وی در دانشگاه شریف است که در ادامه می‌خوانید:

خاطره‌ای از دکتر شهشهانی دارم. آن روزها به دلیل علاقه به ریاضیات، در این حوزه سختکوش بودم. یادم می‌آید یک روز در درس آنالیز، ایشان یک نامعادله در فضای برداری سه بعدی نوشت و گفت وقتی در دانشگاه برکلی درس می‌خواندم، استاد ما این نامعادله را به دانشجویان داد و گفت هر کس آن را حل کند، چند نمره به نمره امتحان او اضافه خواهم کرد.

دکتر شهشهانی توانسته بود آن نامعادله را حل کند؛ ولی گفت حالا بعد از سالها هر چه سعی می‌کنم، نمی‌توانم آن را حل کنم و بعد اضافه کرد حالا هم من اعلام می‌کنم؛ اگر کسی این نامعادله را حل کند، ۲ نمره به نمره امتحان او اضافه می‌کنم!

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: یادداشت/ عبدالله گنجی رقابت یارانه‌ای

دوستی داشتم به نام آقای معصومی که فیزیک می‌خواند و به دلیل ذهن حاد علمی او، با وی رفاقت و دوستی داشتم. با هم تصمیم گرفتیم سعی کنیم آن مساله را حل کنیم. کلاس‌ها را کردیم و در کتابخانه دانشکده چند ساعت سروکله زدیم، اما حل نشد. به منزل رفتیم. روز بعد هم به دانشگاه نرفتم و روی این مساله کار می‌کردم، اما باز هم حل نشد. روز بعد به دانشگاه رفتم و در کتابخانه دانشکده نشستم؛ نزدیک ساعت ۴ بعدازظهر مساله حل شد.

با عجله به دفتر دانشکده رفتم. دکتر شهشهانی آنجا بود. راه حل را توضیح دادم و خلاصه، نمره را گرفتم! البته نمی‌دانم الان هم می‌توانم آن مساله را حل کنم یا نه. شاید من هم مشکل دکتر شهشهانی را پیدا کرده باشم! الان از فضای ریاضی آن زمان خیلی فاصله گرفته‌ام.

عالم کاردانی برای تخریب ذهن خیلی کا می‌کند! از برتراند راسل نقل است که در خاطرات خود گفته است: من تا چهل سالگی که مغزم خوب کار می‌کرد، در عالم ریاضیات فعال بودم. بعد از چهل سالگی تا شصت سالگی که ذهنم نیم بند بود، به فلسفه اشتغال داشتم. از شصت سالگی به بعد که ذهنم مطلقاً کار نمی‌کرد، به کاردانی پرداختم!

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: بهبود وضعیت هوا با آمار بازی؛ ابتکار برای روزهای ناسالم جشن «هوای پاک» گرفت/ نگران نباشید؛ هوای پکن، دهلی، آتن و مادرید هم آلوده است!

ظاهراً ما زودتر از موعد به شصت سالگی رسیده‌ایم! هر چند حرفهای برتراند راسل را نباید خیلی جدی گرفت! همانگونه که در مسائل متافیزیکی نظرات وی دقیق نیست![۱]

خاطرات روزنوشت علی لاریجانی در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۷۳ منتشر شده در روزنامه جام جم مورخ ۱۳۸۳/۸/۱۷٫

 

[۱] -http://www1.jamejamonline.ir/printable.aspx?newsnum=100004109861

 

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای قبولی

انتهای پیام/