پارسا نیوز: بر اساس احکام شرعی ، روزه بر مومنینی که دارای شرایط خاص هستند واجب نیست

پارسا نیوز: بر اساس احکام شرعی ، روزه بر مومنینی که دارای شرایط خاص هستند واجب نیست

پارسا، بر این اساس به احکام مربوط به کسانی می‎پردازیم که اگرچه در ماه مبارک رمضان روزه نیستند، اما باید از عوامل مبطلات روزه خودداری کنند و همچنین به احکام کسانی که روزه بر آنها واجب نیست، مطابق با فتوای شرعی مراجع شیعه پرداخته می شود.

حجت الاسلام محمد حسین فلاح زاده یکی ار کارشناسان مذهبی شناخته شده در زمینه مسائل احکام است که در این خصوص با او به گفتگو نشسته ایم.

حجت الاسلام فلاح زاده در ابتدا و در پاسخ به این سوال که چه افرادی در این ماه باید از روزه خواری خودداری نمایند گفت: مخاطبان لازم است جهت آگاهی از فتوای مرجع خود به رساله آن مرجع رجوع کنند ولی چیزی که در بین اکثر مراجع مشترک است این است که شش گروه باید از این عمل خودداری نمایند. اول، مسافری که در سفر، کاری که روزه را باطل می‎کند انجام داده باشد و پیش از ظهر به وطنش یا به جایی که می‌خواهد ۱۰ روز بماند برسد. دوم، مسافری که بعد از ظهر به وطنش یا به جایی که می‌خواهد ۱۰ روز در آن جا بماند برسد. سوم، مریضی که پیش از ظهر خوب شود و کاری که روزه را باطل می‌کند انجام داده باشد. چهارم، مریضی که بعد از ظهر خوب شود. پنجم، زنی که در بین روز از خون حیض پاک شود. ششم، کافری که در روز ماه رمضان مسلمان شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: اعمال و مناسک شب و روز عید سعید فطر

وی در پاسخ به سوال دوم نسبت به اینکه در این ماه بر چه افرادی نیز روزه واجب نیست بیان داشت: باید بگویم که دوستان حتما باید در مورد این سوال نیز به مراجع خود مراجعه نمایند، ولی ۴ دسته از افراد به طور متداول و طبق نظر اکثر مراجع روزه بر آنها واجب نیست.

وی افزود: اول کسی که به واسطه پیری نمی‌تواند روزه بگیرد، یا برای او مشقت دارد، روزه بر او واجب نیست ولی در صورت دوم باید برای هر روز یک مد که نزدیک ده سیر است گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد. دوم کسی که به واسطه پیری روزه نگرفته، اگر بعد از ماه رمضان بتواند روزه بگیرد، بنابر احتیاط واجب باید قضای روزهایی را که نگرفته بجا آورد، سوم اگر انسان مرضی دارد که زیاد تشنه می‌شود و نمی‌تواند تشنگی را تحمل کند یا برای او مشقت دارد، روزه بر او واجب نیست ولی در صورت دوم باید برای هر روز یک مد گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد و احتیاط واجب آن است که بیشتر از مقداری که ناچار است آب نیاشامد و چنانچه بعد بتواند روزه بگیرد، بنابر احتیاط واجب باید روزه‏ هایی را که نگرفته قضا کند و چهارم زنی که زاییدن او نزدیک است و روزه برای حملش ضرر دارد روزه بر او واجب نیست، و باید برای هر روز یک مد طعام یعنی گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد و نیز اگر روزه برای خودش ضرر دارد، روزه بر او واجب نیست و بنابر احتیاط واجب باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد. در هر دو صورت روزه هایی را که نگرفته را باید قضا کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: این ۷ تکنیک زبان بدن، شما را دوست داشتنی نشان می‌دهند

حجت الاسلام فلاح زاده در ادامه به استفتائات جدید دفتر مقام معظم پیش دادن در مورد پاره ای از مسائل مهم نیز اشاره کرد و افزود: یکی از مواردی که این روزها به خصوص نوجوانان و جوانان برایشان سوال است این مورد است که آیا به خاطر ایام امتحانات می توان روزه نگرفت؟ 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: طبق نظر مقام معظم پیش دادن صرف داشتن امتحان مجوز ترک روزه نیست و در صورتی که روزه نگیرید معصیت کرده‌اید و باید قضای روزه ها را و نیز کفاره آن را انجام دهید؛ البته می توانید بعد از اذان صبح تا قبل از اذان ظهر با رفتن به مسافت شرعی روزه خود را در سفر افطار کنید و بعداً فقط قضا نمایید./