پارسا نیوز : بسته اخبار اجتماعی پارسا در روز دوشنبه

امروز پیگیری آخرین وضعیت بیماری تب کریمه کنگو به طور ویژه از سوی سرویس اجتماعی پارسا مدنظر قرار داشت و در کنار آن توضیح سازمان نظام پزشکی درباره پرونده فوت عباس کیارستمی، تایید نتیجه نهایی انتخابات شوراهای شهر تهران، پاسخ به ابهامات استخدام در مترو و شهرداری، لغو تدریس اجباری مدیران مدارس، جزئیات برخورداری از بیمه ایرانیان خارج از کشور و استقبال و بهره‌مندی ۱۰ هزار نفر از طرح جریمه ریالی سربازی در صدر مهمترین اخبار اجتماعی قرار گرفتند.

به گزارش پارسا، سرویس اجتماعی پارسا امروز هشتم خرداد ماه بیش از ۴۰ خبر را به‌روی خروجی خود قرار داد که در ادامه متن کامل مهمترین اخبار  از طریق کلیک بر روی عناوین قابل دسترسی است:

گزارشی از یک بیماری در کشور؛ماجرای دفن یک بیمار در اصفهان/وضعیت سفید برای تب کریمه کنگو

هشدارهای غیرکارشناسی و خبرهای همراه با ابهام درباره بیماری تب کریمه کنگو چند روزی است فضای مجازی را پرکرده و به نگرانی‌های مردم در این مورد دامن زده‌ است؛ این درحالیست که طبق آمارهای وزارت بهداشت، در سه ماهه اول امسال ۲۸ نفر به این بیماری مبتلا و دو تن نیز جان باخته‌اند و بنابر تاکید مسوولان، این آمار ابتلا و همچنین فوتی، طبیعی و حتی نسبت به سال‌های گذشته کاهش نیز داشته‌ است.

امسال نیز اولین موارد این بیماری مربوط به یکی از  کشتارگاه‌های صنعتی شهر زاهدان بود که طی آن  حدود ۱۵ تا ۱۹ نفر از کارگران مبتلا شدند که البته طبق گفته محمود نبوی، معاون مرکز کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت این موارد بروز، فوتی نداشت. دومین مورد خبر ساز تب کریمه کنگو در دو هفته اخیر نیز مربوط به استان اصفهان بود. انتشار تصویر دفن جسدی با شرایط ویژه و ایزوله در فضای مجازی که گفته می‌شد در این استان بوده، به شایعه طغیان این بیماری در استان اصفهان دامن زد.

این درحالیست که دکتر محمد مهدی گویا – رئیس مرکز کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در این باره به پارسا گفت که برای نگه داشتن ایمنی کسانی که با جسد  بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو سر و کار دارند، دفن در شرایط ویژه‌ای انجام می‌شود. تب کریمه کنگو جزو بیماری‌هایی است که نیازمند برخی مراقبت‌های بهداشتی ویژه به خصوص در زمان دفن است؛ به همین دلیل نکته غیرمعمولی در رابطه با این اقدام وجود ندارد. کسانی که به این کار اشتغال دارند، آموزش دیده‌اند که چه لباسی بپوشند و چه اقداماتی انجام دهند.

کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگران نباشند و گوشت را از مراکز معتبر تهیه کنند

دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد.

وی در خصوص آخرین وضعیت بیماری تب کریمه کنگو در کشور گفت: مردم نگران این بیماری که اخیرا در فضای مجازی زیاد مطرح می‌شود نباشند. امسال نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی در این زمینه داشته‌ایم. ما از سال ۷۷ با ظهور اولین مورد تب کریمه کنگو در کشور در زمینه درمان آن تجربه داریم و به خوبی آن را رصد می‌کنیم.


وی افزود: هر سال موارد ابتلا به این بیماری حدود چند ۱۰ نفر است، تمام اطلاعات مورد نیاز در این زمینه وجود دارد و وزارت بهداشت به صورت رایگان بیماران را درمان می‌کند. در موارد اخیر به جز یک مورد که ناشی از بی احتیاطی در فضای پیش سرد کشتارگاهی صنعتی اتفاق افتاد و دام‌ها به خوبی نگهداری نشدند، مشکل خاصی ایجاد نشده است و همه افرادی که در این کارگاه به بیماری مبتلا شده‌اند بهبود پیدا کرده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت به مردم توصیه کرد که گوشت خریداری شده را به خوبی نگهدارند. البته این گوشت‌ها معمولا بعد از کشتار ۲۴ ساعت نگهداری را طی کرده‌اند. همچنین لازم است که از خرید گوشت غیر بهداشتی و ذبح مستقیم و تماس با دامی که از سلامت آن مطمئن نیستند خودداری کنند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : خجسته: ۹۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی بوسیله بانک سرمایه در اختیار ۳۱ نفر قرار گرفت

تایید نتیجه نهایی انتخابات شوراهای شهرتهران/گزارشی ازتب کریمه کنگو در استان تهران داده نشده است

سیدحسین هاشمی، استاندار تهران با اشاره به تایید نتیجه نهایی شورای شهر تهران، ری و تجریش گفت: در سایر شهرستان‌ها نیز نتایج تایید شده اعلام خواهد شد.

به گفته وی هیات اجرایی و نظارت درخصوص نتیجه انتخابات زمانی که تفاهم می‌کنند به معنی تایید نتیجه انتخابات است. با توجه به گزارش تخلفاتی که در هیات‌های قانونی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً نتایج اعلام شده، انتخابات در شهر تهران تایید شد؛ البته اگر شکایت دیگری وجود داشته باشد هیات نظارت مرکزی مورد بررسی قرار خواهد داد.

پاسخ معاون قالیباف به ابهامات استخدام در مترو و شهرداری

سیدجعفر تشکری هاشمی، معاون منابع انسانی شهرداری تهران در مورد حواشی اخیر در خصوص استخدام‌های مترو و موسسه همشهری پاسخ داد.

بنا به اظهارات وی این موضوع مربوط به سال‌های ۹۰ الی ۹۱ است. این موضوع برای زمانی که در پی توسعه مترو نیازمند نیروی انسانی بوده‌ایم رخ داده است؛ مترویی که ۳۴ کیلومتر خطوط داشت با یک برنامه‌ریزی مفصل و براساس طرح جامع ترافیکی پایتخت و برنامه‌های پنج ساله به ۲۰۰ کیلومتر رسید و حتی در روزهای اخیر به ۳۰۰ کیلومتر نیز ارتقاء می‌یابد.

وی با بیان اینکه تعداد واگن‌ها از حدود ۳۰۰ واگن به ۱۳۰۰ رسید و تعداد مسافران نیز از ۶۶۰ هزار به ۳.۵ میلیون نفر رسیده است، گفت: این توسعه جهشی در مترو در حالی رخ داد که باید نیروی انسانی مورد نیاز و براساس یک ساختار علمی و مبتنی بر تجارب جهانی جذب شود و این در حالیست که همزمان با افزایش تعداد خطوط، پایانه‌ها و مراکز تعمیرات و نگهداری قطارها نیز افزایش یافت و باید نیروی لازم و متخصص جذب می‌شد و دستگاه‌های متعدد نیز بر روی جذب این نیروها نظارت داشتند. طبق برآوردهای علمی به ازای هر ایستگاه ۵۱ نفر نیرو لازم است اما در حال اماده در هر ایستگاه ۲۵ نفر حضور دارند.

شهرداری تهران هفته ای ۲۰ میلیارد بهره وام می پردازد/ شهردار بعدی باید شهری مقروض را تحویل بگیرد

مهندس محمد حقانی، رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران به وضعیت بودجه ای شهرداری تهران اشاره کرد و با اعلام این که شهرداری تهران سالانه بیش از یک هزار میلیارد تومان بهره وام های معوقه ای که عموماً برای تبدیل تهران به شهر خودرو محور مصرف شده را می پردازد، گفت: به عبارتی، شهرداری تهران هفته ای ۲۰ میلیارد تومان بهره وام پرداخت می کند. بارها و بارها به شهردار تهران اعلام کردیم که آقای شهردار «چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن» اما با کمال تأسف، نه تنها به این آموزه اخلاقی هیچ توجهی نشد، بلکه روند اجرای پروژه های پر طمطراق و کم بازده شهری را سرعت بخشیدند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : بین مهریه بالا و افزایش اختلافات در بین جوانان رابطه مستقیم وجود دارد - پارسا | پایگاه خبری

وی با اشاره به این که بخش اعظم وام های شهرداری از یکی از بانک ها دریافت شده و آن بانک را می توان حیاط خلوت بی انضباطی های مالی شهرداری تهران نامید، اظهار کرد: متأسفانه به جای این که وام های دریافت شده به تدریج پرداخت شود، روز به روز بر میزان این وام ها و بهره هایی که به آنها تعلق می گیرد، افزوده شد.

تکلیف تعرفه‌های ۹۶ را روشن کنید/ پزشک گمشده نداریم

علیرضا زالی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن گلایه جدی از تکرار تجربه سال‌های گذشته درباره تاخیر در اعلام تعرفه‌های پزشکی، از شورای عالی بیمه خواست جهت تعیین تکلیف تعرفه‌های بخش خصوصی هر چه سریع‌تر تشکیل جلسه دهد.

 وی با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی پکیج تعرفه‌ای پیشنهادی خود را تا آذرماه سال گذشته ارائه داده است، افزود: ما دو سال است که زودتر از موعد مقرر تعرفه‌هایمان را به مسوولان مربوطه اعلام می‌کنیم؛ چراکه پیش از این عنوان می‌کردند تعرفه‌ها را دیرتر از طرح بودجه در مجلس پیشنهاد می‌دهید و برهمین اساس هم آمادگی افزایش تعرفه‌ها وجود ندارد. به همین دلیل ما امسال زمانی تعرفه‌ها را پیشنهاد دادیم که هنوز بودجه کشور به مجلس نرفته بود. در مجموع تا زمانی که شورای عالی بیمه به همین شکل فعلی باشد، این سناریو تلخ، هر سال تکرار می‌شود؛ چراکه عمده ترکیب شورای عالی بیمه در اختیار خریداران خدمت است. این در حالی است که بحث نابسامانی تعرفه‌ها به مردم آسیب می‌رساند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی همچنین امروز آخرین وضعیت پرونده فوت عباس کیارستمی را تشریح و به  سوالات بی‌پاسخ نظام پزشکی از همتایان فرانسوی اشاره کرد.

وی افزود: اقدامات انجام شده برای مرحوم کیارستمی در ایران از سوی جمع کارشناسی ۴۰ نفره که از اساتید و خبرگان پزشکی کشور هستند، صورت گرفت، اما در رابطه با اقداماتی که در فرانسه انجام شده است، همچنان ابهاماتی برای این جمع کارشناسی و سازمان نظام پزشکی وجود دارد.

واکنش بهمن کیارستمی به آخرین وضعیت پرونده/ «فرافکنی می‌کنند»

بهمن کیارستمی به اظهارات مطرح شده اخیر درباره این پرونده واکنش نشان داده و با تاکید دوباره بر اینکه درخواست ما با برای بررسی روند درمان ۴ ماهه‌ عباس کیارستمی در ایران از نظام پزشکی بارها مطرح شده است، ادامه داد: اما دوستان برای فرافکنی گویا ترجیح می‌دهند فقط به سه روز درمان در فرانسه بپردازند.

فرزند زنده‌یاد عباس کیارستمی افزود: ما بارها مطرح کردیم که هدف اصلی ما از پیگیری قانونی پرونده پزشکی پدرم در ایران،علت فوت نیست بلکه بررسی مراحل درمانی است که منجر به این اتفاق شده است.

نرخ حق بیمه و شرط سنی “بیمه ایرانیان خارج از کشور”

معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی شرایط و مزایای بیمه ایرانیان خارج از کشور را تشریح و عنوان کرد: بیمه ایرانیان در خارج از کشور در چارچوب طرح بیمه ایرانیان به صورت اختیاری و با امـکان انتخاب تعهـدات و پشتیبانی‌های مختلف در حال اجراست. به موجب آن کلیه اتباع ایرانی اعم از شاغل یا غیر شاغل خارج از کشور که فاقد نظام بیمه‌ای نزد سایر صندوق ها و سازمان تأمین اجتماعی می باشند می­‌توانند از مزایای بیمه تأمین اجتماعی بهره­‌مند شوند.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: سند راهبردی ایثار و شهادت با هدف شفاف‌سازی خدمات تدوین می‌شود

۶ساعت تدریس هفتگی مدیران و معاونان در تمامی مقاطع و مدارس «اختیاری» شد

علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره لغو مصوبه ۶ ساعت تدریس اجباری مدیران مدارس متوسطه اظهار کرد: این موضوع در شورای معاونین وزارتخانه در روز شنبه هفته جاری تصویب و بر این اساس آن وزیر آموزش و پرورش دستور داد تا در برنامه توسعه سنواتی سال ۹۶ ، تدریس مدیران و معاونان کلیه مدارس لغو و از سال تحصیلی آینده داوطلبانه باشد.

وی افزود: بنابراین این قانون که قبلا به صورت اجباری اجرا می‌شد، برای همه دوره‌ها و شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی لغو می شود و اگر مدیری علاقه مند بود می‌تواند تدریس کند.

استقبال ۱۰ هزارنفر برای بهره‌مندی از جریمه‌ریالی سربازی در سال ۹۶ تاکنون

سردار ابراهیم کریمی، جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا از ثبت‌نام بیش از ۱۰ هزار نفر برای بهره‌مندی از جریمه ریالی سربازی در سال جاری خبر داد.

وی درباره اجرای طرح جریمه ریالی سربازی درسال‌جاری و میزان استقبال از آن گفت:‌ از اوایل امسال ثبت‌نام برای جریمه ریالی سربازی در دفاتر پلیس+۱۰ آغاز شده و همچنان ادامه دارد و برابر آخرین آمارها تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر برای بهره‌مندی از طرح ثبت‌نام کرده‌اند.

کاهش عمر خط‌کشی خیابان‌ها به علت تردد بیش از حد خودروها

سجاد زارع صفت، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۱۱ تهران نسبت به ازدیاد تردد وسایل نقلیه در محدوده مرکزی پایتخت واکنش نشان داد و گفت: حجم فراوان خودروهای ورودی به این منطقه، ماندگاری خط کشی معابر را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث تخریب زود هنگام آن شده است.

وی با اعلام این مطلب و اشاره به انواع خط کشی‌هایی که معمولا در سطح معابر شهری صورت می‌گیرد گفت: به طور کلی، دو نوع خط کشی رنگ گرم و سرد در معابر و خیابان‌ها انجام می‌شود که گرچه ماندگاری و دوام رنگ گرم، بیشتر از رنگ سرد است؛ اما در منطقه ۱۱ به لحاظ هزینه‌ای مقرون به صرفه نیست.

ضرورت تمرکز شورای پنجم تهران برکاهش آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل ریلی

محمد درویش، مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به موضوع ترافیک و اهمیت تبدیل مبلمان شهری اشاره کرد و گفت: اینکه گمان کنیم افزایش تعداد پل‌ها، بزرگراه‌ها و پارکینگ‌های طبقاتی مشکل ترافیک را حل می‌کند و اگر فکر کنیم تنها افزایش کیفیت خودروها و سوخت می‌تواند مشکل آلودگی و ترافیک را حل کند، دچار یک اشتباه بزرگ و راهبردی شده‌ایم چون کشورهای بزرگ اروپایی مثل آلمان، سوئد، بلژیک، هلند و اتریش این مسیرها را گذرانده‌اند و متوجه راهگشا نبودن این روش‌ها شده‌اند.

وی در مورد منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گفت: ظاهرا تیمی که برای شورای پنجم تهران ری و تجریش پذیرفته شده و به زودی وارد ساختمان بهشت می‌شود، به مراتب از تخصص، کارآیی و محبوبیت و ضریب نفوذ اجتماعی بالاتری برخوردار است. یک شورا به این سه مشخصه‌ نیاز دارد تا بتواند برنامه‌های خود را پیش ببرد و امیدواریم پنجمین شورای اسلامی شهر تهران بتوانند با اتکا به این ویژگی‌ها عملکرد خوبی داشته باشند.

انتهای پیام