پارسا نیوز: بعد از ۴۰ سال در جام جهانی پیروز شدیم/ پیروانی سرمربی تیم امید می‌شود/ کره‌ و ژاپن فقط یک مرحله از ما جلوتر هستند

سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال گفت: امیر حسین پیروانی توانایی آن را دارد که تیم امید را موفق کند.

فریدون معینی در خصوص عملکرد تیم ملی جوانان از جام‌جهانی کره‌جنوبی به خبرنگار ورزشی پارسا، گفت: «ما پیش از رقابت‌ها هم به خیلی از نکاتی که در جام‌جهانی دیدیم، آگاه بودیم اما مسئله اینجاست که فراهم کردن امکانات لازم برای صعود به مراحل بالاتر در فوتبال ایران هنوز میسر نشده است. وقتی که امکانات فوتبال ما کم است و حتی در سطح اول آن که تیم ملی است هم به طور کامل فراهم نیست چرا بی‌دلیل بخواهیم سطح انتظارات‌مان را بالا ببریم.»

وی افزود: «فوتبال روز دنیا بر مباحث مهمی مانند مالکیت توپ، توپ‌گیری مناسب از بازیکن حریف و انتقال توپ از خط دفاعی به خط یورش و همچنین بازگشت مناسب به عقب تکیه دارد. ضمن اینکه یک بحث اساسی این است که بازیکنان باید از لحاظ آمادگی بدنی در بالاترین سطح باشند تا در جریان مسابقه قافیه را به حریف نبازند. ما بر تمامی این نکات حتی پیش از جام‌جهانی هم آگاه بودیم و به‌نوعی می‌توان گفت که درس‌های‌مان را در جام جهانی مرور کردیم.»

سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال ادامه داد: «واقعیت این است که ما هدف‌گذاری اصلی‌مان حضور در جام‌جهانی بود و البته امیدوار بودیم به دور بعدی صعود کنیم اما می‌دانستیم رسیدن به چنین سطحی مستلزم شکل‌گیری اتفاقات خوب در زمین مسابقه است. ما برای راهیابی به جام‌جهانی جوانان در آسیا هم کار بسیار دشواری داشتیم. در گروه‌مان تیم‌های خوب قطر و ژاپن حضور داشتند که با شایستگی از گروه صعود کردیم و در مراحل حذفی هم تیم خوب ازبکستان را از پیش رو برداشتیم.»

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: اردوغان: آینده سوریه برای ما اهمیت دارد

او خاطرنشان‌ کرد: «باید بپذیریم که عملکرد ایران در جام‌جهانی قابل قبول است. ما پس از ۴۰ سال، پیروزی در این رقابت‌ها را تجربه کردیم و جالب اینکه برابر زامبیا و پرتغال هم به گل رسیدیم و اگر از لحاظ بدنی کم نمی‌آوردیم به طور حتم می‌توانستیم برنده باشیم و حتی به‌عنوان تیم نخست راهی دور بعد شویم. دیروز کره‌جنوبی میزبان مسابقات که از لحاظ امکانات سخت‌افزاری خیلی از ما شرایط بهتری را دارد، ۳ بر یک برابر پرتغال شکست خورد و حذف شد. ژاپن هم با شکست برابر ونزوئلا از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. بیاییم واقعیت‌ها را ببینیم و بعد تیم جوانان مان را مورد قضاوت قرار دهیم. با وجود اینکه از لحاظ امکانات در شرایط مساعدی نیستیم ولی حریفان آسیایی‌مان فقط یک مرحله از ما جلوتر هستند.»

معینی یادآور شد: «زمانی که امیرحسین پیروانی بازیکنان خود در تیم ملی جوانان را انتخاب کرد تنها یک بازیکن لیگ برتری داشت اما در زمانی که به جام‌جهانی می‌رفتیم ۱۲ بازیکن این تیم در بالاترین سطح فوتبال ایران بازی کرده بودند. متاسفانه تیم‌های باشگاهی همکاری لازم را با ما نداشتند و بازیکنان کلیدی تیم جوانان مدت زمان زیادی همراه ما نبودند. تصمیم پیروانی این بود که تیم را هماهنگ کند و شرایط بدنی آنها را به سطح بالاتری ببرد ولی بازیکنانی که در اردوی آخر که مهم‌ترین اردوست تنها چند روز در کنار تیم هستند، نمی‌توانند مطابق میل سرمربی بازی کنند.»

پیشنهاد ویژه :   علمی و پزشکی: روزهای سخت خشکسالی خوزستان در راه است/اولین تیر خشکسالی بر پیکر سدها - پارسا | پایگاه خبری

او یادآور شد: «وقتی در جام جهانی تیم بزرگ آرژانتین حذف می‌شود. وقتی ۳ تیمی که در دوره قبلی ۳ تیم اول بودند در همان دور گروهی حذف می‌شوند باید به این حقیقت برسیم که در دنیا فعالیت روی تیم‌های پایه خیلی زیاد است. الان رقابت بین تیم‌های دنیا بالاست و اگر می‌خواهیم در دوره‌های بعدی موفق باشیم باید از امروز تلاش کنیم و از لحاظ سخت‌افزاری رشد کنیم. تلاش بر روی تیم‌های پایه باید از ۱۲ سالگی آغاز شود و بازیکنان از آن زمان با مسائل فنی روز دنیا آشنا شوند. نیاز است که کیفیت بازی‌های لیگ‌های نوجوانان و جوانان را بالا ببریم و در این راه باشگاه‌ها باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهند.»

سرپرست کمیته جوانان افزود: «ما در کره‌جنوبی و در یک جزیره کوچک این کشور هر روز در یک زمین تمرین کردیم. این درحالیست که در ایران پیدا کردن زمین چمن استاندارد و با کیفیت خیلی سخت است. یاید وسایل آموزشی را فراهم کنیم و به نسل آینده‌مان بدهیم وگرنه پیشرفتی حاصل نمی‌شود. بچه‌های ما هر چه کردند روی نبوغ ذاتی‌شان و عمل کردن به ضروری‌های سرمربی‌شان بوده است. ما نباید هزینه‌های زیادی برای برگزاری اردوهای آماده‌سازی در کشورهای دیگر بدهیم. بهتر است امکانات در کشور خودمان باشد تا بتوانیم فاصله‌مان را با فوتبال روز دنیا کم کنیم.»

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: خبرگزاری آریا - سیاستمداران ایرانی اظهارات ترامپ را جدی نگرفته اند

معینی درباره اینکه عنوان شده امیرحسین پیروانی قرار است راهنمایی تیم ملی امید را برعهده بگیرد، بیات داشت: «قبل از بازی‌های جام جهانی کره‌جنوبی در کمیته فنی این بحث مطرح شد و حالا قرار است در جلسه هفته آینده درباره این موضوع تصمیم‌گیری نهایی صورت بگیرد. نظر شخصی من این است که پیروانی واجد شرایط لازم برای راهنمایی تیم ملی است. او می‌تواند با بازیکنان زیر ۲۲ سال هماهنگ شود و بازیکنان شاخص تیم جوانان را هم با خود به تیم امید ببرد تا در تیرماه که مسابقات مقدماتی در قرقیزستان برگزار می‌شود برای صعود ایران گام بلندی را بردارد.»

او در مورد اینکه بسیاری کارشناسان حضور پیروانی در تیم امید را اشتباه دانسته‌اند، تصریح کرد: «نظر هر شخصی محترم است اما پیروانی توانایی آن را دارد که تیم امید را موفق کند و فکر می‌کنم او بپذیرد که این همکاری برقرار شود. ضمن اینکه ما قصد داریم کادرفنی جدیدی برای تیم‌های نوجوانان و جوانان انتخاب کنیم.»