پارسا نیوز: بند ۴ و ۵ سند ۲۰۳۰ بیشترین حساسیت را ایجاد کرده است

پارسا نیوز: بند ۴ و ۵ سند ۲۰۳۰ بیشترین حساسیت را ایجاد کرده است

پارسا، جالب است که اساتید مدرسه پس از تماس با تنی چند از نماینگان مجلس متوجه می شوند که کسی از این موضوع به جز یک نفر آگاهی ندارد و نمایندگان مجلس همگی اساتید را به آن یک نفر ارجاع می دهند.

پس از این رحیم پورازغدی این موضوع را مطرح کرد. اما این سوال برای همه ما پیش می آید که چرا این سند در سکوت تدوین و امضا شد؟

در این مسائل پیداست که برخی از افراد نامحرم شناخته شده اند تا جایی که در مورد اسناد بین المللی باید یک نسخه از سند به دفتر رهبر معظم انقلاب ارسال شود که در مورد این سند چنین نبوده است.

در مورد تدوین قرار دادهای بین المللی باید بسیار دقت کرد و پیامد های قرار داد بررسی شود اما مسئولان آموزشی ایران به سرعت وارد این گود شده اند و بدون توجه به پیامد های آن این سند را به صورت داوطلبانه امضا کردند.

با بررسی بیشتر این سند متوجه می شویم که این متون با مبانی انقلاب منافات دارد؛ به عنوان مثال الزام برخی از مفاد این سند به استقلال ایران لطمه می زند تا جایی که اگر معلمان ایرانی به دوره های آموزشی یونیسف در کشور های خارجی نروند نمی توانند در مدارس کشور ایران استخدام شوند!

حال باید پرسید چرا باید استخدام معلمان ما منوط به اجازه کشورهای خارجی باشد در صورتی که دستاوردی برای ما ندارد؟

در جمهوری اسلامی ایران، اسلام بخش مهمی از جمهوریت است و بر این اساس نمی توان بسیاری از اسناد را قبول کرد چرا که قبول کردن این قراردادها به معنای نادیده بردن اسلام و قرآن است و این در حالی است که بسیاری از متون این سند با فرامین اسلام منافات دارد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: مشارکت ۵۰۰ روحانی و مبلغ در برنامه های دهه کرامت استان اصفهان

سند پیشرفت توسعه اسلامی که در سال ۹۰ تدوین شده بهترین نسخه ای است که می تواند ایران را در حوزه آموزشی ارتقا دهد در حالی که این سند مورد بی توجهی قرار گرفته است.

این در حالی است که اسناد خارجی را با اقبال و داوطلبانه قبول کردند. باید پرسید که با عمل به این سند چه دستاوردی برای ایران بدست می آید؟

در این سند قطعا زوایای مختلفی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. اما برای آشنایی بهتر با مباحث تربیتی، دینی و آموزشی این سند به سراغ حجت الاسلام والمسلیمن عبدالامیر خطاط مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) رفتیم تا از جزئیات آن بیشتر آشنا شویم.

شما به عنوان یک فرد حوزوی چه اشکالاتی را در این سند مشاهده کردید؟

این سند زوایای مختلفی دارد که در ۱۷ بند تدوین شده است و بند ۴ آن در مورد آموزش است که در ۳۶۸ صفحه تنظیم شده است. بند ۴ و بند ۵ با عنوان برابری جنسیتی، نفی خشونت بر علیه زنان را اعلام خطر می دهد که این بند خیلی حساسیت ایجاد کرده است. در بند ۴ مشخص شده که برنامه ریزی آموزشی ایران باید بواسطه یونسکو انجام شود.

آیه ای در قرآن مجید که به عنوان یک قاعده فقهی شناخته می شود به ما می گوید که «هر گونه سلطه کفار بر مسلمانان ممنوع است.» (آیه نفی سبیل) این یک اصل و قاعده است ولی به این آیه توجهی نشده است.

باید توجه داشت که همه اجزای زندگی به آموزش برمی گردد حال توجه داشته باشید که این آموزش به بیگانگان سپرده شود!

حتی در برخی از این متون آورده شده است که مسائل جنسی از سن ۳ سالگی به کودکان آموزش داده شود در حالی که خود غربی ها که فرهنگ سکولار دارند هم این کار را نمی کنند.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: کتاب «واروژان» نقد می‌شود | پارسا

به یاد بیاورید تاریخی را که آلمان در جنگ جهانی دوم شکست خورد. در این زمان آلمان دستان خود را بالا می گیرد و می گوید هر چیزی شما بنویسید من قبول می کنم. ما در اوج قدرت هستیم و نجنگیده باختیم چرا باید این اتفاق برای ما بیفتد؟

برخی از مفاد این سند به منع آموزش های دینی اشاره دارد چرا باید چنین متنی را قبول کرد؟

بله این هم یکی از اشکالات دیگر است و این نشان می دهد که آموزش مبانی دینی از نظر یونسکو مشکل ساز است.

این سند در شهریور امضا شد و اولین ترکش های این سند را در حذف نام و داستان حسین فهمیده در کتاب ها شاهد بودیم و این حذف یکی از مقدمات این کار بود. این یعنی قبل از شهریور این سند را امضا کردند.

به نظر شما چرا این سند امضا شد؟

نمی توانیم بگوییم این افراد وطن فروش هستند ولی این افراد حتما در یک غفلت و خود باختگی محض قرار داشتند که این کار را کردند. برخی از این افراد شناخته شده هستند و حداقل تعهدات دینی را دارند و خود این افراد هم موجود نخواهند شد کودکان خود را مورد آزادی های جنسی قرار دهند.

اما این موضوع تنها در اوج خودباختگی و غفلت رخ داد و این افراد در مجموعه ای قرار دارند که به غفلت این ها مدام دامن زده می شود.

با این حال تبعات این سند ممکن است تا سالیان درازی برای ما مشکلاتی بوجود آورد.

مسئله همجنس بازی و آزادی های جنسیتی، عدم تفکیک جنسیتی و هر نوع برنامه ای که زن و مرد و دختر و پسر را از هم گسستن کند با نگاه لیبرالی به حقوق کودک در این سند وجود دارد. این مسائل با اصل حقوق کودک در دین اسلام منافات دارد حتی باید گفت نه تنها از نگاه دینی بلکه از نگاه عقلایی هم این موارد قابل پذیرش نیست.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: رقابت ۳۰ فیلم‌ در بخش رقابتی جایزه شهید آوینی

بند ۵ آن در مورد برابری جنسیتی است و طبق این بند روسپی گری را تجویز می کنند و می گویند شما حق خشونت علیه زن را ندارید. خب این عنوان زیبا است ولی مصادیق آن چیست؟

می گویند اگر زنی خواست از جسم خود استفاده کند باید آزاد باشد و با آن مقابله نشود. یا مثلا عنوان کارگری جنسی را به زنان می دهند و زن می تواند تحت این عنوان خود فروشی کند.

اگر زن شوهر داری با شخص دیگری ارتباط داشته باشد نباید با آن مقابله کرد و اگر مقابله شد خشونت شده! ماهم طبق روایاتمان با خشونت مخالفیم ولی آیا اینها مصادیق خشونت هستند؟

سقط جنین از دیگر مسائلی است که آزاد است و اگر پزشکی تمام تخصص های لازم را داشته باشد ولی سقط جنین را نپذیرد این فرد را پزشک ایده آلی نمی دانند.در مورد حقوق کودکان هم می گویند که هیچ کسی حق دخالت در کارهای آنان را ندارند.

اگر مادری در کار کودک خود دخالت کرد فرزند می تواند در حق مادر خود اقامه دعوی کند که چرا مثلا مادرش موبایل را از دست او گرفته است!

تمامی این موارد نشان از مسئله ای به نام نفود دارد که بارها بواسطه رهبر معظم انقلاب بیان شده است. بسیاری از دشمنان اسلام با نفوذ در ریشه های فکری جامعه دست به این کار ها زده اند از این رو مسئولان امر باید دقت داشته باشند که آب در آسیاب چه کسی می ریزند.