پارسا نیوز : بیش از ۷۰۰۰ دانش‌آموز در طرح محله عاری از دخانیات مشارکت کردند

پارسا نیوز : بیش از ۷۰۰۰ دانش‌آموز در طرح محله عاری از دخانیات مشارکت کردند

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به تشریح اقدامات هلال احمر در حوزه کاهش آسیب‌ها، افزایش ظرفیت‌های اجتماعی و برنامه‌های مربوط به روز جهانی مبارزه با مواد مخدر پرداخت.

به گزارش پارسا،‌ دکتر مسعود حبیبی در مورد اقدامات سازمان جوانان هلال احمر در حوزه کاهش آسیب‌ها و افزایش ظرفیت‌های اجتماعی گفت: با توجه به عضویت جمعیت هلال احمر در شورای اجتماعی کشور، پیشنهاداتی برای پیش‌نویس طرح تقسیم کار ملی برای کنترل و کاهش آسیب‌های احتماعی با تاکید بر ظرفیت‌های داوطلبانه جمعیت ارائه شد و جمعیت در موضوعاتی چون حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده، اعتیاد، زنان سرپرست خانوار، اختلالات روانی و رفتارهای پرخطر (خودکشی و …)، آسیب‌های اجتماعی کودکان و … به عنوان دستگاه همکار و یا معین مشخص و از ۴ گروه شورای اجتماعی، در دو کارگروه آسیب‌های اجتماعی و مشارکت اجتماعی عضو شد.

حبیبی با اشاره به عضویت سازمان جوانان در کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر و حضور مستمر در تمامی جلسات کمیته فرهنگی و پیشگیری و همکاری شایسته با آن کمیته، خاطرنشان کرد: در این راستا و با توجه به مصوبات این کمیته در سال گذشته، سازمان جوانان طی تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته، ۱۶۰۰ نفر از جوانان را تحت آموزش همسالان (TOT) قرار داده است و هر یک از آنان به ۴۰ نفر از همسالان خود این آموزش‌ها را انتقال دادند. همچنین به موجب بند ۳ این تفاهم‌نامه، آموزش پیشگیری موثر از اعتیاد جهت نشاط اجتماعی (طرح ملی پیمان) برای ۱۰۰۰ نفر از اعضای فعال و توانمند به عنوان سرگروه در ۸ منطقه کشور اجرا شد و ۷۰۰۰ گروه ۷ نفره از رابطین تشکیل و ضمن آموزش های لازم در حوزه پیشگیری از اعتیاد، حرکتی برای حضور جوانان در این زمینه فراهم شد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: اسد: اکثر کشورهای عرب حوزه خلیج پارس جرات نه گفتن به باختر را ندارند

وی در ادامه با بیان اینکه در اکثر استان‌های کشور تیم‌های ۷ نفره تشکیل و آموزش‌های آنلاین در سطح کشور در حال برگزاری است، افزود: همکاری با کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر باعث شد از سازمان جوانان به عنوان عضو برتر در کمیته فرهنگی و پیشگیری تقدیر و جمعیت هلال احمر نیز از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان دستگاه برتر در پیشگیری اولیه معرفی شود.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به برنامه‌های مناسبتی سازمان در حوزه پیشگیری از اعتیاد نیز اشاره کرد و گفت: برنامه‌های مناسبتی سازمان جوانان هلال احمر شامل همکاری با دانشگاه علوم پزشکی ایران و حضور در کنگره بین المللی دانش اعتیاد است که ۱۲۰ نفر از اعضای توانمند و آموزش دیده در این برنامه دو روزه شرکت کردند.

حبیبی برگزاری طرح محله عاری از دخانیات که با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بهداشت و درمان در دو سال متوالی در هفته سلامت برگزار شده است را از دیگر برنامه‌های مناسبتی سازمان خواند و افزود: ۷۵۸۰ نفر از دانش آموزان عضو کانون‌های دانش آموزی در طرح محله عاری از دخانیات مشارکت کرده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : دستگیری کفتارهای نیشابور پس از سرقت طلاهای ۱۶ دختر بچه - پارسا | پایگاه خبری

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های بین‌المللی سازمان جوانان هلال احمر که با همکاری معاونت امور بین‌الملل انجام می‌شود، پروژه ویلا مارینی است که با حضور ۵ کشور برگزار شد، اظهار کرد: طی این برنامه اعضای داوطلب ۵ کشور به تبادل تجربیات در زمینه پیشگیری از اعتیاد پرداختند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر همچنین با اشاره به برنامه‌های سازمان در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نیز اشاره کرد و افزود: در این برنامه اعضای علاقه‌مند و فعال در سراسر کشور با حضور در مساجد به تشویق مردم برای حضور در برنامه‌های هلال احمر در زمینه پیشگیری از اعتیاد پرداختند و فیلم‌های آموزشی سبک فرزند پروری که با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر دریافت شده بود را بین مردم توزیع کردند.

حبیبی یکی دیگر از اقدامات سازمان جوانان را همکاری با سازمان یونیسف و وزارت بهداشت و درمان در خصوص اطلاع‌رسانی و پیشگیری از HIV ایدز و سوء مصرف مواد عنوان و خاطرنشان کرد: در مرحله اول، پروژه طراحی مدل جامعه محور پیشگیری از اچ آی وی و سوء مصرف مواد انجام گرفت و سپس بر اساس یافته‌های این پژوهش در اواخر سال گذشته ۴ کارگاه آموزشی همتایان برگزار و طی آن به ۱۳۰ نفر از اعضا آموزش‌های لازم ارائه شد.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : ورود سالانه حدود۲۵۰ زن با جرایم غیرعمد به زندانها/آغاز پویش«ارمغان ۳» همزمان با ماه رمضان

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، رئیس سازمان جوانان همچنین از اجرای برنامه های متنوع ویژه اعضای سازمان جوانان در سال ۹۶ به منظور کاهش آسیب های اجتماعی و تقویت رفتارهای محافظت کننده با رویکرد پیشگیرانه در جهت نشاط اجتماعی خبر داد.

انتهای پیام