پارسا نیوز: تاثیر جشنواره فیلم‌ کودک و نوجوان را با تربیت فرزندان شایسته باید دید

پارسا نیوز: تاثیر جشنواره فیلم‌ کودک و نوجوان را با تربیت فرزندان شایسته باید دید

پارسا به نقل از ستاد اطلاع رسانی جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، دکتر اسماعیل آذر استاد دانشگاه و عضو کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی به اهمیت برگزاری جشنواره اشاره کرد و گفت: این جشنواره با توجه به زحماتی که تا به امروز در آن انجام شده است و اطلاعاتی که من از آن دارم مفید بوده است و در آینده نیز می‌تواند راهگشا باشد. اما این نکته مهم را نباید از یاد برد که بعد از اتمام این جشنواره اثرات آن را در قشر کودک و نوجوان و در نگاه کلی‌تر در جامعه ببینیم. باید به این نکته توجه کنیم که در این چند سال چقدر در تربیت صحیح کودکان و نوجوانان موفق بوده‌ایم و سهم این جشنواره چقدر است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: با خاموش شدن چراغ جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان نباید اهداف آن را فراموش کنیم و باید پیامدهای آن را در آموزش کودکان ببینیم و این مسیر را به درستی تداوم ببخشیم.

آذر برگزاری این جشنواره را نقطه قوتی در حوزه کودک و نوجوان دانست و افزود: امیدواریم تاثیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان را چند سال بعد با تربیت فرزندان شایسته در جامعه ببینیم و اگر این مهم انجام شود، حتما باید دست اندرکاران برگزاری این رویداد تشویق شوند.

وی همچنین در مورد تاثیر ادبیات کودک و نوجوان در این مسیر و در راه تربیت فرزندان جامعه ابراز داشت: تمام نهادهای آموزشی در دنیا دوره آموزشی در دوران کودکی را از پراهمیت ترین دوران آموزش یاد می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: حوزه هنری از تئاتری با موضوع شهید محسن حججی پشتیبانی می‌کند

در حقیقت در این دوران است که ذهن کودکان با مفاهیم الفت پیدا می‌کند و از این منظر ادبیات کودک و نوجوان بسیار حایز اهمیت است، بنابراین در کشورهایی که بخش‌های درسی ادبیات و معلم این حوزه قوی نیستند، فرزندان نمی‌توانند برای جامعه خود مفید باشند.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: از آنجایی که علم آموزش به کودکان و نوجوانان در جهان پیشرفت محسوسی کرده است، باید این موضوع را دریافت که  ما هم باید روش‌های خود را نوین کنیم. به عنوان مثال در چاپ و طراحی کتاب‌ها دقت فراوانی کنیم. نحوه آموزش به کودکان را حتما با روش‌های زیبا و هنرمندانه تلفیق کنیم. در این امر هنر سینما و آثار نمایشی نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. ما می‌توانیم بسیاری از مفاهیم ادبیات کودک و نوجوان را با زبان سینما به فرزندان این جامعه آموزش دهیم./