پارسا نیوز: ترامپ علاقه‌مند به تجارت با ایران است

پارسا نیوز: ترامپ علاقه‌مند به تجارت با ایران استنیویورک‌تایمز: ترامپ علاقه‌مند به تجارت با ایران است

به گزارش پارسا به نقل از پارسا، دراین مقاله روزنامه نیویورک تایمز به قلم ‘توماس اردبرینک’ رئیس دفتر این روزنامه در تهران آمده است:

رئیس جمهور’ترامپ’ که هرگز عداوت خود با ایران را پنهان نمی دارد، اخیرا در صحبت هایی در جمع سران برخی کشورهای مسلمان در عربستان با بیان استراتژی خود برای خاورمیانه خواستار منزوی شدن هرچه بیشتر ایران شد.

اما تهران در کمال تعجب؛ با متانت تمام با این تهدید ترامپ برخورد کرد . دلیلش مشخص است. ترامپ به رغم همه کینه و عداوتش با ایران اما نشان داده است که بی علاقه نیست با ایران تجارت داشته باشد.

رویداد اخیر خاورمیانه و حضور ترامپ در نشست سران برخی کشورهای عرب در ریاض عربستان؛ در ظاهر قضیه یک واقعه بدی برای ایران به حساب می آید . ترامپ در واقع میهمان ‘سلمان بن عبدالعزیز آل سعود’ پادشاه عربستان بود ؛ کشوری که دشمن منطقه ای قسم خورده ایران است. در این دیدار دو کشور آمریکا و عربستان یک قرارداد تسلیحاتی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار امضا کردند که در نوع خود رکوردشکن بود.

ترامپ دراین سفر درصحبت هایی گفت:’ تا زمانی که ایران علاقمند نباشد که یک شریک صلح باشد، همه کشورها باید با هم کار کنند تا ایران را منزوی کنند تا نتواند تروریسم را تامین مالی نماید’.

درهمین ارتباط ؛ آیت الله ‘علی خامنه ای’ رهبر عالی ایران در روز شنبه اعلام کرد که یک چنین خریدی هیچ اثری نخواهد داشت.
آقای (آیت الله) خامنه ای درسخنانی که در وب سایت شخصی اش پست شده نوشته است:’ اینها مانند گاو شیرده هستند، آنقدر شیرشان دوشیده خواهد شد و هر موقع شیرشان تمام شود ذبح خواهند شد’.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: نیچروان بارزانی مداخله آیت‌الله سیستانی را درباره کرکوک خواستار شد/پیام العامری به پیشمرگ‌ها

در ظاهر امر اگرچه نیش و کنایه ها بین تهران و واشنگتن رد و بدل می شود اما در ایران؛ تهران منتظر است تا یک ناوگان از هواپیماهای ‘بوئینگ’ ساخت آمریکا را که طی دو قرارداد به ارزش ۲۲ میلیارد دلار میان ایران با این شرکت آمریکایی امضا شده است را تحویل بگیرد.
آخرین قرارداد میان خطوط هوایی ‘آسمان ‘ ایران با شرکت هواپیماسازی ‘بوئینگ’ Boeing دو ماه بعد از مراسم تحلیف ترامپ امضا شد.

ترامپ یکی ازمنتقدان سرسخت توافق هسته ای ایران است و آن را ‘ بدترین قراردادی که تا به حال آمریکا آن را امضا کرده ‘نامیده است.اما ترامپ در ورای این ظاهر تندش نسبت به ایران؛ در سکوت کامل در ماههای آوریل و می دستورالعمل فسخ پاره ای از تحریمهای ایران را امضا کرد.

با این حساب قرارداد بوئینگ با ایران معتبر خواهد ماند و ایران می تواند تجارت بین المللی داشته باشد و به دارایی هایی که سالهاست در آمریکا توقیف مانده است دسترسی داشته باشد.

و اما علامت دیگری هم ظاهر شد که دلالت می کند دولت ترامپ بی میل نیست با جمهوری اسلامی تعامل داشته باشد.

درجریان سفر ترامپ و همراهانش به عربستان؛ ‘رکس تیلرسون’ وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در ریاض در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او سوال کرد:’ اگر اتفاقا ‘محمد جواد ظریف’ وزیر خارجه ایران بخواهد تماس تلفنی با شما داشته باشد چه می کنید؟’ تیلرسون پاسخ داد:’ من به این تماس پاسخ خواهم داد’.

پیشنهاد ویژه :   علمی و پزشکی: آشنایی با تیپ های شخصیتی لمسی، دیداری و شنیداری!

تیلرسون گفت:’اینکه آیا من گوشی تلفنی را که زنگ می خورد را برخواهم برداشت یا نه ؛ باید بگویم که من هیچگاه تماس تلفنی هیچ کس را که بخواهد با من حرف بزند و یا یک مکالمه پربار داشته باشد را قطع نمی کنم’.

به نظر می رسد که دولت ترامپ به یک درک مهم راجع به ایران رسیده است.

موضوع این است که آمریکا بدون همکاری ایران به سختی قادر خواهد بود مشکلات متعدد موجود در خاورمیانه را حل کند.

به نظر می رسد که دولت ترامپ به یک درک مهم راجع به ایران رسیده است.

موضوع این است که آمریکا بدون همکاری ایران به سختی قادر خواهد بود مشکلات متعدد موجود در خاورمیانه را حل کند .

تحلیلگران می گویند که اگر دو کشور ایران و آمریکا بر سر میز مذاکره بنشینند امکان مصالحه میان آنها وجود دارد و آمریکا می تواند کنترل (اهرم های فشار) خود براقتصاد ایران را در ازاء دریافت امتیازات در امور منطقه کم کند.

درفوریه گذشته به دنبال یک آزمایش موشکی ایران ؛ دولت ترامپ چندین از شخصیت های حقیقی و حقوقی ایران را ممنوعیت کرد. این سیاست دنباله همان سیاست های دولت ‘اوباما’ بود. پنجشنبه گذشته هم کمیته روابط خارجی سنا یک سری ممنوعیت های همه جانبه را علیه ایران بابت تخلف حقوق بشر و پشتیبانی از تروریسم تصویب کرد.

‘جان کری’ وزیر خارجه سابق آمریکا که توافق هسته ای را با ایران به مذاکره گذاشت به این عمل سنا بشدت انتقاد کرده و خواستار ‘پرهیز از هرنوع برخورد بدون گفت وگو’ شده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: دست بردن از میانجی‌گری و ملحق شدن به محور سعودی، ضروری عربستان از کویت - پارسا

و اما ‘حسن روحانی’رئیس جمهور ایران هم که در سمتش ابقا شده است هفته گذشته در صحبتهایی در یک کنفرانس خبری در تهران اشاره کرد که بعد از گذشت یک مدت زمان مشخص که دولت ترامپ در کارش حسابی جا افتاد و تهران هم با فرصت بیشتری توانست رهبر آمریکا را ارزیابی کند؛ دو طرف امکان دارد با هم ترتیب یک گفت و گو را بدهند.

روحانی گفت:’ ما منتظریم دولت جدید آمریکا در مواضعش؛ دستورکارش و ذهنیتش به یک ثبات و آرامش برسد ، آنگاه ما هم درک صحیح تری از واشنگتن خواهیم داشت’.

روحانی گفت:’آنها در مذاکرات شرکت کردند و در میز مذاکره رفتارشان با نماینده ایران در گفت وگوها کاملا محترمانه بود. ما در آن مذاکرات یک نتیجه برد – برد داشتیم که به نظر من به نفع ایران ، به نفع همه اعضاء ۱+۵ و همه جهان بود’.

در این ارتباط ‘ماشاء الله شمس الواعظین’ تحلیلگر ایرانی معتقد است:’ یکی از علائم مثبتی که امکان مذاکره میان ایران با دولت ترامپ را میسر می سازد این است که بسیاری از اعضاء دولت ترامپ در گذشته بیزینس داشته اند و در بخش خصوصی تجارت می کردند. خود شخص ترامپ به همراه تیلرسون و سایر افراد کابینه در راس این افرادند. باید به حق این دولت را « دولت تجار» نامید. آنها همه مشکلات را با معامله حل وفصل می کنند ، نه با جنگیدن’.

۵۲۳۱۰