پارسا نیوز: تسریع در ارزیابی خسارات و بازسازی مناطق زلزله زده خراسان شمالی – پارسا | پایگاه خبری

پارسا نیوز: تسریع در ارزیابی خسارات و بازسازی مناطق زلزله زده خراسان شمالی – پارسا | پایگاه خبری

بجنورد- استاندار خراسان شمالی با تأکید بر لزوم شتاب بخشیدن به عملیات آواربرداری ابنیه خسارت دیده در زمین لرزه اخیر و تکمیل سریع تر ارزیابی خسارات، گفت: جلسات استانی ستاد بازسازی مناطق زلزله زده هفته ای یکبار به طور مستمر تا برقراری ثبات مربوط در روند اجرای این برنامه ها برگزار شود.

به گزارش پارسا، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، با سپری شدن حدود ۲ هفته از وقوع زمین لرزه ۵.۷ ریشتری شامگاه بیست و سوم اردیبهشت ماه امسال که بخش هایی از خراسان شمالی را تحت تأثیر قرار داد، مدیران دستگاه های مرتبط با فراخوان استاندار گرد هم آمدند تا ضمن مرور خدمات و مدد های ارائه شده و بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده و نیازمندی های خانواده های آسیب دیده، برای برطرف کردن سریع تر دغدغه های باقیمانده مردمی راهکارهای کارشناسی هماهنگ را در پی گیرند.

محمدرضا صالحی در این نشست با اشاره به خدمات رسانی دستگاه های امدادی و اجرایی از نخستین دقایق رخداد زلزله و اسکان اضطراری زلزله زدگان در روستاها و بخش هایی از حواشی شهرهای بجنورد و آشخانه خاطرنشان کرد: برای برطرف شدن سریع برخی دغدغه های مردم خسارت دیده ضروری است که عملیات آواربرداری از واحدهای مسکونی و معیشتی مردم و اماکن دامی روستاییان، تسریع و برای بازسازی آن ها و نیز کانال های آبرسانی کشاورزی و جاده های بین مزارع تمهیدات لازم اتخاذ شود.

وی با اشاره به حاکم شدن آرامش مربوط در این مناطق و ضرورت برنامه ریزی همه جانبه برای بازسازی واحدهای تخریب شده با توجه به در پیش بودن فصل سرما، به فرمانداران ۲ شهرستان یادشده هم مأموریت داد که حداکثر تا پایان هفته جاری گزارش آماری جامع و دقیقی از مجموع خسارات واردشده به مردم و نیز تأسیسات دولتی تهیه کنند تا روند تصویب و تأمین اعتبار تسهیلات جبرانی دولت تسریع شود.

وی لزوم هماهنگی بیشتر بانک ها و بیمه ها با دستگاه های اجرایی استان برای شتاب بیشتر در ارزیابی وضعیت و اعطای تسهیلات به زلزله زدگان را مورد تأکید قرار داد و گفت: دایر کردن اردوگاه های موقت اسکان حسب موضوع و کانکس های بهداشتی در مناطق موردنیاز و بررسی جامع خسارات واردشده به مراکز آموزشی از دیگر نکات مهم در این قضیه است.

بر اساس داده های موجود، در اثر این زمین لرزه ۲ نفر جان باختند و افزون بر ۵۰۰ مصدوم نیز به مراکز درمانی مراجعه کردند که با دستور استاندار، درمان سرپایی یا جراحی و بستری آن ها بدون دریافت هیچ هزینه ای انجام شد. این زمین لرزه ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه شنبه ۲۳ اردیبهشت رخ داد که بلافاصله عملیات امداد و نجات آغاز شد و همان شب نیز پایان یافت و در پی آن، کار اسکان اضطراری زلزله زدگان آغاز و توزیع اقلام ضروری و مایحتاج اولیه انجام شد.

در این رخداد ناگوار طبیعی بیش از ۴ هزار واحد مسکونی به کلی تخریب و حدود ۱۰ هزار واحد نیز دچار خسارت شد.

ا

ز زمان وقوع این حادثه، شمار زیادی از مسئولان کشوری نیز پیگیر مدد رسانی به آسیب دیدگان بوده اند که ازجمله می توان به پیگیری های تلفنی دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان نماینده ویژه دکتر روحانی، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران، رئیس و دبیرکل جمعیت هلال احمر و نماینده ولی فقیه در این جمعیت، معاونان وزیر راه و شهرسازی، نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مناطق زلزله زده استان اشاره کرد.

شایان ذکر است، به جز مدد های بلاعوض و تسهیلات کم بهره و طولانی مدت درنظرگرفته شده برای بازسازی واحدهای تخریب شده و آسیب دیده و نیز تسهیلات ویژه احیای کسب و کار زلزله زدگان، با توجه به تدبیر قبلی استانداری که بیمه شدن یکصد هزار واحد روستایی استان در برابر مخاطرات طبیعی را در پی داشت، اکنون شرکت های بیمه نیز متناسب با میزان آسیب و تخریب های روی داده، به خسارت دیدگان غرامت پرداخت خواهند کرد.

صالحی استاندار خراسان شمالی پیش از این در چند نوبت به انتقاد از برخی اظهارات ناصواب و رفتارهای غیرمسئولانه در قبال مدد رسانی به زلزله زدگان پرداخته است که به شکل غیرمنصفانه، با زیرسوال بردن روند امداد رسانی و مدد های معیشتی و تسهیلات بانکی مدنظر دولت، تمام آن ها را اقدامی انتخاباتی توصیف می کردند و در عین حال، با هدف تخریب دولت و کاهش آرای رئیس جمهوری منتخب، به برخی مطالبات ناموجه و غیرعملیاتی نیز دامن می زدند.

پیشنهاد ویژه :   استانها: مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی خبر داد اتمام پروژه مطالعات بررسی اثرات جاده میانگذر بر اکوسیستم دریاچه ارومیه/ تدوین اطلس تالاب‌های آذربایجان شرقی