پارسا نیوز: تشریح برنامه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۶/ ظرفیت های روستایی تقویت می شود – پارسا | پایگاه خبری

پارسا نیوز: تشریح برنامه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۶/ ظرفیت های روستایی تقویت می شود – پارسا | پایگاه خبری

اصفهان- ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان اصفهان به ریاست استاندار اصفهان برگزار و برنامه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۶ شامل بسته های پنج گانه رونق تولید و اشتغال ، بسته ی توسعه اشتغال پایدار و ماده ۲۷ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تشریح شد.

به گزارش پارسا و به نقل از روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در جلسه ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان با تشریح سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۶، اظهار داشت: برنامه ی اقتصاد مقاومتی شامل سه برنامه دو ساله، پنج ساله و افق چشم انداز است که در حال اماده برنامه ی دوساله در حال اجرا است.

استانداراصفهان تصریح کرد: برای سال جاری، بسته های پنج گانه رونق تولید و اشتغال، بسته ی توسعه ی اشتغال پایدار و ماده ی ۲۷ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در نظر گرفته شده است و در کنار طرح ها و برنامه های ملی، اولویت های اقتصاد مقاومتی استان هم در نظر گرفته می شود.

وی با تشریح اینکه در راستای این برنامه ها، ۹۵ پروژه مربوط به ۱۹ دستگاه ملی بواسطه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ابلاغ شده است، افزود: باید در اسرع وقت برش استانی این پروژه ها احصا و برنامه ریزی و زمانبندی برای اجرا داشته باشیم و سپس برای تکمیل تا پایان سال گزارش گیری نماییم.

زرگرپور با اشاره به بسته های پنج گانه ی رونق تولید و اشتغال، افزود: پس از فرمایشات مقام معظم راهنمایی در آغاز سال جدید، رئیس جمهور ۵ محور اساسی را برای اجرایی شدن فرمایشات ایشان به معاون اول و فرمانده ی اقتصاد مقاومتی ابلاغ نمودند و در این مدت این ۵ محور اساسی که در رابطه با اشتغال و تولید می باشد به ۲۰۲ مصوبه تبدیل شده است.

زرگرپور با اشاره به اینکه این مصوبات به استان ها ابلاغ شده است، گفت: برخی از مصوبات بعد ملی دارد و در سطح ملی پیگیری می شود و بخشی نیز بعد استانی دارد که در استان ها پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه بسته ارتقا توان تولید ملی، تامین مالی و سرمایه، جذب، توسعه و تعمیق شگرد شناسی، تجارت خارجی(توسعه صادرات غیر نفتی و مدیریت هدفمند واردات) و بسته اشتغال و توانمند سازی نیروی کار از جمله موارد بسته ها ی پنج گانه ی رونق تولید و اشتغال بشمار می رود، یادآور شد: این موضوع پس از فرمایشات مقام معظم راهنمایی به برنامه های اقتصاد مقاومتی اضافه شده و پیگیری خواهد شد.

وی به بسته توسعه اشتغال پایدار نیز اشاره کرد و افزود: اجرای این دستور العمل در کارگروه اشتغال استان پیگیری می شود و برای اجرای این طرح ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ی ملی در نظر گرفته شده که به زودی سهم استانها ابلاغ خواهد شد.

استاندار اصفهان به ماده ۲۷ برنامه ی توسعه اشاره کرد و افزود: در این ماده به توسعه ی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و مناطق روستایی اشاره دارد و بر همین اساس دولت موظف است بمنظور تحقق سیاست های ملی برنامه اقتصاد مقاومتی شناسایی و بهره برداری از ظرفیت های موجود روستایی و تقویت اقتصاد روستایی را مد نظر قرار دهد.

مدیرارشد استان اظهارداشت: ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان باید یک برنامه ی منسجم را برای توسعه ی روستاها پیش بینی و از منابع مختلف و اعتباری که در نظر گرفته شده برای توسعه ی روستاهای استان استفاده نماید.

وی با بیان اینکه سهم استان ها به زودی مشخص می شود، اظهارداشت: احتمال می رود که هرسال باید بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ روستا را تحت پوشش ماده ی ۲۷ قرار دهیم.

زرگرپور با بیان اینکه دو پروژه اقتصاد مقاومتی نیز در استان طرح ریزی شده است، تشریح کرد: یکی از این پروژه ها در رابطه با ایجاد گفتمان اقتصاد مقاومتی است که مسئولیت کل آن بر عهده ی صدا و سیما خواهد بود و همچنین اتاق بازرگانی به عنوان یک نهاد منسجم خصوصی، مردمی کردن اقتصاد مقاومتی را بر عهده خواهد داشت و این دو موضوع می تواند در بستر سازی اجرای کامل اقتصاد مقاومتی بسیار موثر و مفید باشد.

زرگرپور برآسیب شناسی در خصوص عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سال گذشته تاکید کرد و افزود: باید نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف برطرف شود.

زرگرپور با بیان اینکه برنامه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۵ در سه محور پیگیری شد، اظهارداشت: بسته ی پشتیبانی از واحدهای کوچک و متوسط به اجرا در آمد که استان اصفهان بهترین عملکرد را در کشور داشت.

استانداراصفهان با بیان اینکه پروژه های دستگاه ها نیز به خوبی به انجام رسید، اظهارداشت: استان در واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی نتوانست به خوبی عمل نماید و از حدود ۸۰۰ پروژه حدود ۲۸ پروژه واگذار شده که عمدتا در حوزه ی ورزش و آموزش و پرورش بود و باید امسال این عملکرد جبران شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: «فرودگاه» نصف جهان، جهانی نیست - پارسا | پایگاه خبری