پارسا نیوز: تغذیه سالمندان را جدی بگیرید – سالمندان – خانواده

پارسا نیوز: تغذیه سالمندان را جدی بگیرید – سالمندان – خانواده

سلامت نیوز:یک متخصص تغذیه و رژیم راجع بهمانی گفت: مرسوماً با افزایش سن، نیازسالمندان به انرژی کاهش یافته و تمایل به مصرف غذا کمتر می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز دکتر کوروش صمدپور، متخصص تغذیه و رژیم راجع بهمانی راجع به گفتگو با شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: سالمندان آسیب پذیر شده و نیاز های تغذیه ایی آنها دگرگون کردن پیدا میکند.توصیه های تغذیه ای به افراد سالمند راجع بهارتقا کیفیت زندگیشان کمک موثری می کند.

وی راجع به ادامه به برخی از مشکلات رایج راجع به سالمندان اشاره و بیان کرد: افزایش توده چربی: کم شدن تحرکات جسمانی و افزایش سن باعث تحلیل رفتن عضلات و افزایش نسبت چربی و بروز چاقی شود و عوارضی که به دلیل چاقی به وجود می آید افزایش پیدا می کند. کم شدن توده های عضلانی :زمانی که توده عضلانی کاهش می یابد قراجع بهت عضلانی و عملکرد فیزیکی نیز تحلیل می رود.به همین دلیل راجع به راه رفتن مشکل به وجود می آید و احتمال اینکه فرد به بیماری های گوناگون مبتلا شود ،بالا می رود. کم شدن متابولیسم پایه :راجع به طول زندگی متابولیسم پایه راجع به هر دهه به مقدار پانزده تا بیست راجع بهصد کاهش پیدا می کند و به همین دلیل میران سوخت وساز بدن کاهش پیدا می کند.

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: سرگردانی مسافران پروازهای چارتر شرکت‌های ایرانی در فرودگاه آتاتورک

صمدپور ادامه داد: کم شدن حواس پنج گانه:چون راجع به حس بویایی و چشایی مشکل به وجود می آید افراد راجع به انتخاب مواد غذایی تشخیص کمتری دارند. پرزهای چشای کم شده و همچنین راجع به عصب بویایی اختلال به وجود می آید. مشکلات عروقی:کم شدن الاستیسیته عروق خونی راجع به افراد سالمند باعث افزایش فشارخون و به دنبال آن خطر عوارض عروقی قلب و مغز افزایش پیدامی کند

وی راجع به ادامه تاکید کرد: مشکلات دهان و دندان:تحلیل رفتن لثه ها و پوسیدگی دندان ها می تواند راجع به جویدن مشکلاتی را به وجود آورد که راجع به نتیجه بعضی ازغذاها و سبزیجات بعلت مشکلات دندانی از سفره غذایی حذف گردد. مشکلات گوارشی: مشکلات گوارشی باعث کاهش قابلیت هضم غذا و جذب مواد غذایی مورد نیاز از جمله بعضی از ویتامین ها و املاح می شود. به دلیل کم تحرکی احتمال یبوست بالا می رود و مصرف داروهای متعدی کهمرسوما سالمندان مجبور به استفاده هستند راجع به دستگاه گوارش دگرگون کردناتی را ایجاد می کند.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: شناسایی هویت پیکر ۲ شهید خوزستانی دوران دفاع مقدس

این متخصص تغذیه و رژیم راجع بهمانی راجع به ادامه با بیان اینکه کم‌آبی راجع به فرد سالمند بیشتر است راجع بهباره تغذیه سالمندان گفت: افراد سالمند برای اینکه بتوانند دوران سالمندی با کیفیتی داشته باشند باید نیاز های غذایی خود را بدانند و اگر بیماری خاصی دارند و یا اینکه داروی خاصی مصرف می کنند برنامه غذایی متناسب با بیماری آن ها برایشان راجع به نظر گرفته شود.

وی راجع به ادامه افزود: توجه به راجع بهیافت کافی مایعات راجع به سالمندان به دو دلیل مهم است: ۱- میزان احساس تشنگی کمتر است. ۲- مواد زائد و سموم آهسته‌تر از بدن دفع می‌شوند؛ پس لازم است مایعات بیشتر نوشیده شود (۶ تا ۸ لیوان آب، مصرف سوپ رقیق، آب میوه، شیر یا دوغ) مصرف برخی داروها نیز از عوامل ایجاد کم‌آبی راجع به سالمندان است.
صمدپور با بیان اینکه مشکلات اراجع بهاری و کلیوی راجع به سالمندان بیشتر است، ادامه داد: نخوردن آب راجع به ساعات طولانی باعث ته‌نشین شدن مواد زائد راجع به سیستم کلیوی شده و احتمال بروز بیماری راجع به این افراد را افزایش می‌دهد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ۱۰ واقعیت فراموش‌شده برای مدد به کنار آمدن با سختی‌های زندگی

وی با تاکید بر اینکه راجع به سالمندان میزان جذب کلسیم محقر‌تر است و میزان دفع کلسیم بالاتر است، گفت: پس لازم است: راجع به برنامه غذایی حتما لبنیات به صورت ساده یا ترکیب راجع به غذا (سوپ، فرنی و . . .) مصرف شود. ماهی و خشکبار بیشتر استفاده شود و تحت نظر پزشک ازمکمل ویتامین د استفاده کنند

به گفته وی، سالمندان باید به این نکات توجه کند: مصرف نکردن غذاهای چرب؛ پرهیز از خوردن نمک زیاد؛ کم کردن مصرف کافئین و نخوردن چای و قهوه پیش از خواب؛ راجع بهیافت مواد غذایی متنوع از گروه های مختلف غذایی؛ راجع بهیافت کافی سبزیجات و میو ه ها؛ تحرک بدنی روزانه راجع به صورت امکان.
این متخصص تغذیه و رژیم راجع بهمانی راجع به پایان اظهارداشت: حضور فرزندان و نوه ها باعث دگرگون کردن روحیه و بهتر شدن میل و رغبت ذاتی سالمندان می شود بنابراین سعی کنید تعداد و توالی دیدارتان را از سالمندان بیشتر کنید