پارسا نیوز: توضیحات معاون ظریف در بارهباره جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در باره وین

پارسا نیوز: توضیحات معاون ظریف در بارهباره جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در باره وین

به گزارش خبرنگار گروه خط مشی خارجی خبرگزاری فارس، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در باره ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) به وین سفر کرده پس از پایان این نشست گفت: امروز جلسه کمیسیون مشترک را داشتیم که به در بارهخواست ایران تشکیل شده بود و این اولین جلسه‌ای است که به در بارهخواست یک عضو برای رسیدگی به شکایت ایران تشکیل شد.

وی افزود:‌ ما روز گذشته در باره سطح دوجانبه با هیأت کارشناسی آمریکا جلسه داشتیم و بعد از آن جلسه کمیته ممنوعیت برگزار شد که هر دو این جلسات براساس متن برجام است که در باره صورت برخورد به مشکل این روند باید طی شود و امروز هم جلسه طولانی و مفیدی در باره حدود سه ساعت و نیم داشتیم که قسمت عمده جلسه در باره مورد بدعهدی‌های آمریکا در باره اجرای برجام بود.

وی که با بخش خبری ۲۱ گفت‌وگو می‌کرد، افزود: به ویژه در باره مورد قانون اخیر آیسا بحث‌های مفصلی داشتیم و به وضوح تشریح کردیم که بر چه مبنایی ما این ادعا را داریم که آمریکا تعهدات خود را نقض عهد کرده است و بدعهدی نسبت به اجرای برجام داشته است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: «شب‌های جنوب» برگزار شد | پارسا

روانچی ادامه داد:‌ بحث حقوقی خیلی دقیقی را ارائه کردیم و در باره مجموع فضای جلسه فضای خوب و مثبتی بود و شرکت کنندگان تاکید داشتند که باید همه اعضا به تعهدات خود عمل کنند.

معاون وشالوده خارجه گفت: هیأت آمریکایی ادعا داشت که آنها در باره عمل اجازه نمی‌دهند که تعهداتشان انجام نشود و با استفاده از اختیاراتی که رئیس‌جمهور آمریکا دارد، جلوی اثرگذاری آیسا را می‌گیرند.

وی با بیان اینکه از دید ما نفس تصویب آیسا مغایر برجام است، خاطرنشان کرد: در باره این زمینه بحثی طولانی‌ شد و تمام اعضا تاکید داشتند که از هر حرکتی که موجب عدم انجام تعهدات کشورها شود جلوگیری شود و در باره این زمینه تاکید داشتند که باید به سمت اجرای کامل و بدون پیش شرط برجام رفت.
تخت‌روانچی ادامه داد: جمع بندی دیروز جلسات این بود که تأکید کردیم قابل قبول نیست اعضای ۱+۵ تعهدات خود را عملی نکنند.
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای افزود: امروز نیز اعضای جلسه کمیسیون مشترک برجام بر اجرای کامل بدون پیش شرط و موفقیت‌آمیز برجام تأکید کردند.
وی گفت: آمریکایی ها در باره جلسه تأکید کردند اقدام های لازم را برای بی اثر شدن آیسا در باره عمل انجام دهند.
معاون وشالوده خارجه اضافه کرد: کمیسیون مشترک برجام امروز به پایان رسید و بیانیه مطبوعاتی در بارهباره آن صادر باره می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: رضایی: عربستان باید از ملت ایران عذرخواهی کند/ با روسیه در سوریه اختلافی نداریم - اخبار پارسا

انتهای پیام/