پارسا نیوز : تیلرسون: فقدان “رهبری آمریکا” راه را برای روسیه باز کرد/به کاردانی “چین واحد” پایبندیم

پارسا نیوز : تیلرسون: فقدان “رهبری آمریکا” راه را برای روسیه باز کرد/به کاردانی “چین واحد” پایبندیم

نامزد مقام وزارت امور خارجه آمریکا در باره دستگاه اجرا ترامپ در باره جلسه سنا گفت‌، واشنگتن باید به جای آنکه روسیه را به چشم دشمن نگاه کند، او را شریک در باره نظر بگیرد. او همچنین ساخت‌وسازهای چین در باره در بارهیای چین جنوبی را غیر قانونی خواند. رکس تیلرسون همچنین گفت که هیچ طرحی برای دگرگون کردن کاردانی “چین واحد” در باره دست نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، رکس تیلرسون، نامزد مقام وزارت امور خارجه آمریکا در باره دستگاه اجرا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در باره سخنانی در باره جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مدعی شد، “دشمنانی مانند ایران و کره شمالی به دلیل خودداری از پذیرفتن استانداردهای بین‌المللی، جهان را با تهدید سنگین روبرو کرده‌اند.”

جلسه کمیته سنا برای بررسی سابقه کاری تیلرسون و شایستگی او برای احراز سمت وشالوده امور خارجه برگزار شد. نامزدهای ترامپ برای تصدی مقام وزارت باید در باره کمیته‌های سنا مورد پرسش و پاسخ قرار گیرند و صلاحیت آنها تایید شود.

نامزد تصدی وزارت امور خارجه آمریکا در باره اظهارات خود گفت که نابودی گروه موسوم به داعش به آمریکا اجازه خواهد داد تا “به عوامل دیگر اسلام افراطی مانند القاعده، اخوان‌المسلمین و عناصر مشخصی در باره ایران” توجه بیشتری نشان داده شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : نگاه دانش‌آشتیانی به دلیل خودزنی دانش‌آموزان/تعیین کارگروه‌ برای تعویض معیشت فرهنگیان

او تاکید کرد که شکست دادن دشمنان تنها در باره میدان نبرد محقق نمی‌شود بلکه آمریکا باید در باره جنگ عقاید پیروز شود. تیلرسون همچنین تاکید کرد که اولویت دستگاه اجرا تازه آمریکا مبارزه با “بنیادگرایی” است.

تیلرسون در باره این جلسه گفت این “فرضی منصفانه” است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه عامل هک حزب دموکرات آمریکا در باره جریان انتخابات بود. او گفت که گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی در بارهباره جد و جهد روسیه “به روشنی نگران‌کننده” است. او در باره پاسخ به سوالات سناتور مارکو روبیو، عضو کمیته روابط خارجی سنا اظهارنظر می‌کرد.

به گزارش پایگاه خبری بی‌بی‌سی، ارتباط تیلرسون با پوتین “خوب” توصیف می‌شود؛ مساله‌ای که باعث نگرانی بعضی از کاردانیمداران آمریکایی شده است.

سناتور مارکو روبیو در باره بحثی سنگین از رکس تیلرسون پرسید آیا گزارش‌ها در بارهباره مداخله روسیه در باره هک ایمرام‌های حزب دموکرات دقیق است یا نه و آیا پوتین عامل مدیریت آنها بوده است یا خیر. تیلرسون گفت او اطلاعات کاملی در باره مورد جزییات آن گزارش ندارد اما گزارش غیرمحرمانه‌ای که هفته پیش در باره این مورد منتشر شد را خوانده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: نحوه خدمات رسانی بنیاد اکرام به کارکنان نزاجا

سناتور روبیو همچنین گفت که پوتین به خاطر حمایت از دستگاه اجرا بشار اسد در باره سوریه “مسئول جنایات جنگی” در باره این کشور است. اما رکس تیلرسون در باره جواب گفت که پوتین را “جنایتکار جنگی” نمی‌داند.

او گفت: “من از این عبارت استفاده نمی‌کنم. اینها اتهامات خیلی خیلی سنگین است و من مایلم پیش از رسیدن به این نتیجه اطلاعات خیلی بیشتری در باره اختیار داشته باشم.”

سناتور روبیو گفت او “نگرانی‌های سنگین” در بارهباره سپردن سکانداری دستگاه سیاست آمریکا به تیلرسون دارد.

تیلرسون در باره مورد ناتو نیز گفت: “متحدان ما در باره ناتو حق دارند از قدر بارهت‌گیری مجدد روسیه نگران باشند. اما این ناشی از غیبت رهبری آمریکا بوده که در بارهها را (به روی روسیه) باز گذاشت.”

او در باره عین حال گفت هرجا که منافع مشترکی موجود است مانند مبارزه با تروریسم باید البته آنها را مورد بررسی قرار داد.

تیلرسون در باره اوت ۲۰۰۱ از معاونان ارشد اکسون موبیل شد. او در باره ژانویه ۲۰۰۶ مدیر عامل آن شد. او اکنون این شرکت را ترک کرده است. او همچنین به عنوان رئیس این شرکت بزرگ با روسیه در باره ارتباط بوده است. منتقدان این ارتباط‌ها را نقطه ضعفی برای او و وکالت از منافع آمریکا به عنوان وشالوده امور خارجه این کشور می‌دانند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: طرح های توسعه شهری در کمیسیون ماده پنج به تصویب می رسد

حامیان تیلرسون در باره مقابل سابقه او به عنوان یک سرمایه‌گذار و رئیس شرکتی با بیش از ۷۰ هزار کارمند که موفقیت‌های بزرگی داشته است وکالت و تاکید می‌کنند که در باره راس چنین شرکتی او سفرهای مختلفی به نقاط مختلف دنیا داشته و با رهبران کشورها ملاقات و گفت‌وگو کرده است و همین او را در باره موقعیت مناسبی برای تصدی مقام وزارت خارجه قرار می‌دهد.

تیلرسون در باره سخنان خود در باره جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا همچنین در بارهباره چین گفت که این کشور شریکی مشکل‌ساز است.

جلسه کمیته سنا دست‌کم دو بار با اعتراض افرادی که در باره آن شرکت کرده بودند روبرو شد. در باره یک جا صدای زنی شنیده می‌شد که می‌گفت: “رکس (تیلرسون) را تایید نکنید. لطفا اکسون را متصدی وزارت امور خارجه (آمریکا) نکنید.” چندین از اعضای خانواده تیلرسون نیز برای حمایت از او در باره این جلسه حضور داشتند.

انتهای پیام