پارسا نیوز: حماسه ۵ رمضان، جوشش انقلاب در اصفهان بود – پارسا | پایگاه خبری

پارسا نیوز: حماسه ۵ رمضان، جوشش انقلاب در اصفهان بود – پارسا | پایگاه خبری

اصفهان-یکی از حوادث تاریخ انقلاب اسلامی در اصفهان در روز ۱۹ مرداد ۱۳۵۷ شمسی مصادف با ۵ رمضان سال ۱۳۹۸ قمری اتفاق افتاد؛ کشتار بی‌سابقه مردم اصفهان و جوششی که خونی جدید در رگ‌های انقلاب به جریان انداخت.

پارسا، گروه استان‌ها، راضیه کشاورز: حماسه‌آفرینی بزرگ‌مردان اصفهانی سبب شد تا برای نخستین بار نوکران استکبار مجبور به برقراری حکومت‌نظامی شوند و اولین حکومت‌نظامی در اصفهان برگزار شود.

در آستانه فرارسیدن سالروز حماسه خونین پنجم رمضان، که منجر به شهادت چندین از جوانان اصفهانی و اعلام نخستین حکومت‌نظامی در شهر اصفهان شد، گفت‌وگویی را با «رسول یاحی» دبیر نشست نخبگان مبارز انقلاب اسلامی انجام داده‌ایم تا حماسه ۵ رمضان را در ذهن شما خوانندگان به تصویر بکشیم.

حماسه ۵ رمضان اصفهان چگونه اتفاق افتاد؟

۵ رمضان انتهای یک مقطع زمانی و حرکت‌های مبارزاتی بود که به‌صورت خودجوش در شهر اصفهان اتفاق افتاد و ریشه آن به دستگیری حضرت آیت‌الله سید جلال‌الدین طاهری و چندین از انقلابیون بوسیله ساواک بازمی‌گردد.

در آن زمان مردم، نخبگان و مبارزان انقلابی برای اعتراض به دستگیری آیت‌الله طاهری و چندین از فعالان انقلاب، حرکتی حماسی انجام دادند.

مردم با محوریت بازاریان و سیاسیون آن زمان در منزل آیت‌الله خادمی که یکی از فقها و علمای بزرگ استان اصفهان به شمار می‌رفتند، تحصن کردند تا حکومت را برای آزادی حضرت آیت‌الله طاهری و دیگر انقلابیون دستگیرشده، تحت‌فشار قرار دهند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: اگر دشمنان از ما خشمگین نباشند، باید در مفید بودن خود شک کنیم/ کثرت سؤال‌ها و شبهه‌ها یکی از امتیازات این دوران است؛ پاسخ منطقی به آنها بدهید - پارسا | پایگاه خبری

در این حرکت خودجوش، سماجتی بین مردم و حکومت شاهنشاهی ایجاد شد؛ آیت‌الله خادمی هم، فشارهایی به حکومت وارد می‌کردند تا ضروری مردم برآورده شود، اما حکومت زیر بار نرفت و پس از گذشت ۹ روز که تحصن ادامه داشت، یک‌شب به منزل آیت‌الله خادمی هجوم آوردند و چندین از مردم را شهید و عده‌ای دیگر را مجروح کردند.

تصور نظام این بود که با این حرکت قائله اعتصاب و اعتراض مردم خاتمه پیداکرده است.

شما آن زمان چندساله بودید و چه می‌کردید؟

من در آن زمان جوانی ۲۲ ساله بودم و با مسائل انقلاب آشنایی کامل داشتم. البته در شب یورش به منزل آیت‌الله خادمی، من اقدامی که انجام دادم، این بود که لامپ‌های تمام تیرهای برق اطراف منزل ایشان را شکستم چراکه افرادی دوربین به دست مشغول عکس بردن بودند و من احتمال می‌دادم این افراد از نیروهای ساواک بوده و بعد قصد دستگیری انقلابیون را داشته باشند.

همان شب هم مقداری از مواد انفجاری را که خودم تولیدکننده آن‌ها بودم، در محدوده منزل آیت‌الله خادمی و مقداری دیگر را در مراکز شهر، توزیع کردم.

من داخل یکی از سقاخانه‌هایی که در نزدیکی منزل آیت‌الله خادمی بود، حدود ۱۰ تا ۲۰ کوکتل مولوتوف قرار داده و به در خانه آیت‌الله خادمی آورم تا کسی مشکوک نشود و در صورت نیاز بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

پیشنهاد ویژه :   اخبار اصفهان: - همکاری نهادهای مختلف برای ماندگاری جشنواره حسنات ضرورت دارد

ویژگی بارز حماسه ۵رمضان اصفهان چه بود؟

حماسه ۵ رمضان باعث تحرک مردم در سراسر کشور شد؛ خون مردم اصفهان به جوش آمده بود چراکه به منزل آیت‌الله خادمی بی‌احترامی و حرمت‌شکنی شده بود و غیرت دینی مردم جریحه‌دار شده بود، به همین دلیل به خیابان‌ها ریختند و شروع به آتش زدن مشروب‌فروشی‌ها و سینماها که مراکز فساد بودند، کردند.

در حماسه بزرگ ۵ رمضان ترس مردم بیشتر شکسته شد و مردم بی‌پرواتر به ستیز با حکومت پرداختند.

البته مردم سایر شهرهای کشور این اخبار را رصد می‌کردند و در جریان وقایع قرار می‌گرفتند.

هدف اصلی از گرامیداشت حماسه ۵ رمضان چیست؟

مهم‌ترین هدف ما این است که حماسه بزرگ ۵ رمضان را ارج نهیم زیرا افرادی که این حماسه را خلق کردند، افراد مخلص، متدین، آگاه و دلسوز جامعه بودند.

آن‌ها به‌گونه‌ای می‌توان گفت که با خدای خود معامله می‌کردند، زیرا افرادی که در آن زمان به صحنه مبارزات انقلابی وارد می‌شدند احتمال می‌دادند که ساواک آن‌ها را دستگیر و زندانی کند و حتی به خانواده آن‌ها هم آزار و اذیت برساند.

آن افراد بزرگ بدون اینکه هیچ چشم‌داشتی به پاداش، پست و مقام داشته باشند و درنهایت از خود گذشتگی برای نگه داشتن دین و کشور خود مبارزه می‌کردند و این سختی‌ها را با جان‌ودل می‌پذیرفتند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: مرگ بر اسرائیل یک شعار راهبردی است/ کاندیداها برای رأی ستاندن دستاورد نظام را زیر سوال نبرند

امروز هدف ما از بزرگداشت چنین روزهایی این است که به نسل جوان جامعه بگوییم که اگر برخی نابسامانی‌ها و انحرافات در جامعه وجود دارد، این‌ها ضروری انقلابیون نبوده است، بلکه به دلیل انحرافات، ایجادشده چراکه در طول مدت پس از انقلاب چندین که باید از این آرمان‌ها و اهداف انقلابیون مراقبت و محافظت می‌کردند، آن‌گونه که باید عمل نکردند و بی‌تفاوت شدند یا بر این باور بودند که با سرنگونی رژیم شاهنشاهی به تمام تکلیف خود عمل کرده‌اند.

این در حالی است که امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که نگه داشتن انقلاب مهم‌تر از خود انقلاب است و نگه داشتن امنیت و صلح مهم‌تر از خود امنیت و صلح است.

دیدگاه‌ها، رهنمودها و سخنان حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی کاملاً مشخص است اما عده‌ای مصلحت‌اندیشی می‌کنند و درنهایت به قول یک تحقیقی که مطالعه می‌کردم که چرا برخی از مناطق ما جرم خیز است علت را در این می‌دانم اگر ما به اولین انحرافات بی‌توجه باشیم هرروز انحرافات بیشتری گریبان گیر جامعه می‌شود و کار به‌جایی می‌رسد که دیگر آن اشتباهات بسیار متداول به نظر می‌رسند.