پارسا نیوز: خبرگزاری آریا – برخی امتیازات برجام افشا نشده است/ حفظ برجام به نفع ایران خواهد بود

پارسا نیوز: خبرگزاری آریا – برخی امتیازات برجام افشا نشده است/ حفظ برجام به نفع ایران خواهد بودهانی زاده، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با آریا:

برخی امتیازات برجام افشا نشده است/ حفظ برجام به نفع ایران خواهد بود


خبرگزاری آریا- برجام دارای یکسری امتیازاتی است که هنوز عملیاتی نشده و به دلیل پنهانکاری هایی که وجود دارد همه طرف ها اتفاق نظر داشتند که متن برجام خیلی رسانه ای نشود.
دکتر حسن هانی زاده، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص ادعای یک نشریه آمریکایی مبنی بر اینکه ایران در توافق برجام از امتیازات سری برخوردار بوده و از معافیت هایی برخوردار است، گفت: در توافقنامه برجام اشکالاتی به لحاظ اجرایی و یک سلسله ابهامات در تفسیر بندهای آن وجود دارد. در تهیه و تحلیل منصفانه روند توافقنامه برجام می توان به این نتیجه رسید که برجام دارای یکسری امتیازاتی است که هنوز عملیاتی نشده و به دلیل پنهانکاری هایی که وجود دارد، همه طرف ها اتفاق نظر داشتند که متن برجام خیلی رسانه ای نشود اما باید دید که آیا طرف مقابل یعنی آمریکا به تعهدات خود عمل خواهد کرد یا نه. مشکلی که وجود دارد در برجام نیست؛ توافقنامه برجام توافقنامه ای است بینابینی که به نفع هر دو طرف یعنی ایران و گروه ۵+۱ است. با توجه به اینکه حداقل امتیازی که ایران گرفته این است که فضای غبارآلودی که علیه ایران وجود داشته اکنون برطرف شده و جامعه جهانی نسبت به فعالیت سازش آمیز ایران اطمینان بالایی پیدا کرده است. به همین دلیل به نظر می رسد باید دید که آیا آمریکا به تعهدات خود عمل می کند یا نه؛ آیا دونالد ترامپ که در جریان تبلیغات انتخاباتی بیان کرده بود برجام را پاره خواهد کرد، دست به این اقدام خواهد زد و اگر برجام را لغو کند ایران چه واکنشی نشان خواهد داد. در حال موجود برجام در مسیر اجرایی قرار دارد و در قبال برجام هر یک از طرفین تعهداتی دارند که باید آن را عملیاتی کنند. برای مثال در جریان اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر پاره کردن توافقنامه، سازمان ملل و همچنین سایر کشورهای امضاکننده توافق باید یک واکنش های مناسبی از خود نشان دهند؛ اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد. به نظر می رسد برجام دارای ویژگی های مثبتی است که حفظ آن به نفع جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
این کارشناس سیاسی در پاسخ به این سوال که چرا در شرایط کنونی شاهد حملات گسترده و انتشاراخبار نادرست پیرامون برجام هستیم، گفت: مسئله درز برخی از اطلاعات به ویژه اظهارات دکتر ظریف به امنیت ملی کشور ضربه می زند. در چنین نشست های امنیتی میان کمیسیون امنیت ملی و دستگاه دیپلماسی کشور معمولا مسائل به صورت محرمانه مطرح می شود و افشای اینگونه اطلاعات کمکی به فضای جامعه نمی کند. به نظر می رسد باید با دوراندیشی و به دور از جریان سازی ها و استفاده الت دستی از رسانه ها مسئله برجام مورد توجه قرار گیرد. وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی تمام مجاهدت خود را انجام می دهد که برجام را عملیاتی کند و این به نفع کشور خواهد بود. لذا باید منتظر بود تا دونالد ترامپ به کاخ سفید راه یابد و نظر نهایی خود را درباره برجام عملیاتی کند.
وی در پاسخ به این سوال که مجلس در شرایط کنونی چگونه می تواند به تیم دیپلماسی کشور برای تحقق اهداف برجام کمک کند؟، گفت: از آنجایی که برجام یک مسئله ملی و فراملی است باید با دقت و به دور از استفاده الت دستی و جریان سازی مباحث میان مجلس و وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده ادامه پیدا کند و یک راهکار ملی برای احتمالات و هر گونه موضع گیری آمریکا اتخاذ شود. به نظر می رسد اظهارات برخی از نمایندگان مجلس وافشاگری هایی که کردند آسیب هایی به اصل برجام و وفاق ملی و همگرایی می زند. لذا باید از اینگونه اظهارنظرها پرهیز کرد و به دور از جنجال سازی، بحث های مربوط به برجام و راهکارهای اجرایی شدن آن مورد توجه قرار بگیرد. در این راستا کمیته نظارت بر برجام که تشکیل شده باید به طور مرتب گزارش خود را به مجلس و شورای امنیت ملی ارائه دهد و هیات نظارت می تواند از طریق ایجاد ارتباط با مجلس و شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه بحث های پنهانی مربوط به زوایای برجام را مورد توجه کارشناسی قرار دهد و نباید همه مسائل مربوط به برجام رسانه ای شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : بانک‌ها مقابل چرخه تولید ایستاده‌اند