پارسا نیوز: خبرگزاری آریا – بیش از ۱۰ میلیارد دلار پول نقد و طلا به ایران پرداخت شده است

پارسا نیوز: خبرگزاری آریا – بیش از ۱۰ میلیارد دلار پول نقد و طلا به ایران پرداخت شده است

بیش از 10 میلیارد دلار پول نقد و طلا به ایران پرداخت شده است


خبرگزاری آریا- وال استریت ژورنال نوشت:در پی لغو تحریم ها علیه ایران، بیش از ۱۰ میلیارد دلار پول نقد و طلا به این کشور پرداخت شده است
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از اخبار محرمانه، اد رویس، نماینده جمهوری خواه ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته روابط خارجی کنگره، که از طرح مصوب کنگره برای ممنوعیت چنین پرداخت هایی حمایت کرد، گفت: «با دست کاری را انجام دادن چنین وجوه نقد و طلا به عمده ترین حالت حامی تروریسم در جهان، بسیار خطرناک است.»
انتقال مبالغ هنگفت به صورت نقدی در نتیجه مذاکرات هسته ای پیگیری این را که تهران با این پول چه می کند، دشوار کرده است.
انتقال حجم عظیمی طلا و وجه نقد، از محل درآمد های حاصل از فروش نفت که در کشور های مختلف مسدود شده بود، اشاره گر نوعی گشایش مالی است که رهبران ایران را به تکمیل توافق هسته ای بین المللی علاقمند کرد. بخشی از این طلا و وجه نقد زمانی وارد ایران شد که آمریکا و قدرت های جهانی سرگرم مذاکره درباره توافق هسته ای نهایی با ایران بودند. بیشتر این انتقال پس از اجرایی شدن توافق نهایی در ژانویه گذشته اتفاق افتاد.
در محاسبه مبالغ ردو بدل شده در نتیجه برداشته شدن تحریم ها تا کنون، هم می توان پرداخت هایی را دید که از پیش اعلامیه شدند و هم پرداخت هایی که اعلامیه نشده اند. به گزارش مقامات آمریکا، در موردی از این پرداخت ها که پیشتر اعلامیه نشد، آمریکا به ایران اجازه داد در نتیجه برداشته شدن تحریم ها، در فاصله زمانی میان زمان بسته شدن توافق نهایی در ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی و زمان اجرایی شدن آن، ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار دریافت کند.
برخی از نمایندگان کنگره آمریکا و متحدان این کشور در خاورمیانه ادعا می کنند که ممکن است از انتقال این محموله وجه نقد و طلا، به صورت نقد ، برای تأمین بودجه متحدان ایران در منطقه، از جمله کل, الغاء اسد در سوریه، شبه نظامیان لبنانی «حزب الله» و جنبش سیاسی «حوثی های» یمن استفاده شود.
اد رویس، نماینده جمهوری خواه ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته روابط خارجی کنگره، که از طرح مصوب کنگره برای ممنوعیت چنین پرداخت هایی حمایت کرد، گفت: «با دست کاری را انجام دادن چنین وجوه نقد و طلا به عمده ترین حالت حامی تروریسم در جهان، بسیار خطرناک است.»
ایران حمایت خود را از تروریسم انکار می کند. ایران از این که تحویل وجوهی که در نتیجه برداشته شدن تحریم ها باید به این کشور پرداخت می شد به کندی صورت می گیرد، شکایت دارد. سخنگوی حالت ایران به درخواست ما برای توضیح درباره این موضوع پاسخ نداد.
تهران در ازای کنار گذاشتن برنامه هسته ای خود، نزدیک به ۱۱۵ میلیارد دلار از برداشته شدن تحریم ها ظرف ۳ سال گذشته به دست آورده است. ایران برای دستیابی به بخش هنگفتی از پول خود از طریق مجاری مالی سنتی تری، همچون انتقال از طریق بانک های خارجی که زمانی ممنوع بودند، کوشش کرده است.
«وزارت خزانه داری آمریکا» مدت ها به دقت پرداخت وجوه نقد هنگفت را زیر نظر داشت، زیرا نگران بود که این پول ها به دست گروه های تبهکار، قاچاقچیان مواد مخدر یا سازمان های تروریستی بیافتد. اما تحریم های بین المللی مدت ها است که دسترسی ایران را به نظام های مالی و بانکداری جهانی محدود کرده و استفاده از دیگر شیوه های پرداخت وجوه را ضروری کرده است.
قدرت های جهانی در ژانویه ۲۰۱۴ و پس از اجرایی شدن توافق اولیه، زدودن تحریم های ایران را آغاز کردند. مذاکره کنندگان با ادامه پرداخت ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار به ایران تا زمانی که توافق نهایی به دست آید، موافقت کردند. تهران از ژانویه ۲۰۱۴ تا ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی در مجموع ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار را دریافت کرد.
آمریکا به ایران اجازه داد در فاصله زمانی نهایی شدن توافق تا اجرایی شدن آن، ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار دیگر دریافت کند. یکی از مقامات عالی رتبه حالتی این پول را که پیشتر گزارش نشده است، پلی به سوی اجرای کامل توافق توصیف کرد.
به گفته مقامات آمریکایی، ۱۰ میلیارد دلار پول نقد و طلا از طریق کشور های سوم در خاور میانه و اروپا راهی ایران شد. این مقامات گفتند این فرایند با اقدام کشورهایی همچون ژاپن، هند و کره جنوبی به آزاد کردن درآمد های نفتی مسدود شده ایران در حساب های این کشور در بانک های بین المللی آغاز شد؛ سپس پول ها به بانک هایی در عمان و امارات متحده عربی و گاهی به مؤسساتی در سوئیس و ترکیه منتقل شدند.
به گفته این مقامات، پس از آن، این پول به وجه نقد یا شمش های طلا تبدیل شد. تنها محدودیت کاخ سفید برای این معاملات این بود که وجه نقد نباید به دلار آمریکا باشد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : صادرات ۴۰ میلیارد دلار کالا در سال گذشته - پارسا | پایگاه خبری