پارسا نیوز: خبرگزاری آریا – پرده جدید تحولات سوریه/ گزینه برخلاف مرامان مسلح سوری و حامیان سعودی و قطری

پارسا نیوز: خبرگزاری آریا – پرده جدید تحولات سوریه/ گزینه برخلاف مرامان مسلح سوری و حامیان سعودی و قطری

پرده جدید تحولات سوریه/ گزینه برخلاف مرامان مسلح سوری و حامیان سعودی و قطری


خبرگزاری آریا- حامیان تروریستها در سوریه می خواهند جزو بازی باشند یا بازی را به زنند.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، گروههای برخلاف مرام سوری چاره ای جز پذیرش مذاکرات آستانه در قزاقستان ندارند اگر چه حامیان سعودی و قطری آنها می خواهند یک طرف بازی باشند یا آنکه بازی را بر هم زنند.
روزنامه رای الیوم نوشت: احتمال پایداری آتش بس در سوریه به رغم تجاسرز ها و تبادل اتهام ها همچنان زیاد است زیرا برخلاف مرامان سوری هیچ گزینه ای پیش روی ندارند جز اینکه به نشست آستانه در قزاقستان بروند.
«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در مطلبی به بررسی موضوع آتش بس در سوریه پرداخت و نوشت: برای هر ناظری که بحران سوریه را از ابتدای آن در شش سال پیش تا کنون دنبال می کند، بسیار دشوار است که پیش بینی کند دستیابی به هر گونه آتش بس پایدار بماند، بدون آنکه تجاسرز هایی سطحی یا اساسی در آن رخ دهد و طبیعی است توافقنامه آتش بس اخیر روسیه و ترکیه که اجرایش عملا روز جمعه گذشته آغاز شد، استثنا باشد.
بیش از ده گروه مسلح سوری که توافقنامه را تأیید کردند روز گذشته اعلام کردند مشارکت شان را در مذاکرات احتمالی در اواخر ماه جاری در شهر آستانه پایتخت قزاقستان به حال«تعلیق» در می آورند. این گروهها نیروهای نظام سوریه را به تجاسرز آتش بس در منطقه «وادی بردی»منبع اصلی که آب پایتخت دمشق را تامین می کند ، متهم کردند.
این در حالی است که دو گروهی که حضور قوی در ریف دمشق دارند یعنی «جیش الاسلام» و «فیلق الشام» اعلام کرده اند «توافقنامه آتش بس به پایان رسیده است.»
 ایالت سوریه گروههای مسلح را متهم کرد که آب رودخانه را به گازوئیل آلوده کرده سپس آب را به طور کلی قطع کردند و این به معنای «تشنه در دست داشتن» تمام ساکنان دمشق خواهد بود ؛ امری که هیچ ایالتی نمی تواند در برابر آن سکوت اختیار کند.
 بر اساس بیانیه های رسمی آنچه درستی این اتهام ها را تایید می کند، اذعان سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به برخلاف مرامان سوری، به قطع کردن آب است. این سازمان اعلام کرد :این واقعه در نتیجه انفجار یکی از پمپ های آب در «عین الفیحه» به دلیل درگیری میان طرفین رخ داد بدون آنکه انگشت اتهام را به سمت طرف خاصی برای دست داشتن در این انفجار امضاء رود، این امر حکایت از آن دارد که به احتمال زیاد گروههای مسلح این کار را کرده اند.
 سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی در سازمان ملل به نوبه خود اخطار داد چهار میلیون نفر در دمشق همچنان از آب محروم هستند؛ امری که به شیوع بیماری ها منجر می گردد و چه بسا باعث مرگ و میر کودکان شود. در جنگ ها ارزش ها و اخلاقیاتی وجود دارد که طرف های درگیر به آنها پایبند هستند و بارزترین آنها احترام حداقلی به نیاز های اساسی غیرنظامیان است و نمی دانیم برای چه این قاعده در ریف دمشق تجاسرز شد و شاهرگ آبی برجسته که پایتخت سوریه را تأمین می کند، قطع شد و فرقی نمی کند مسئول آن چه طرفی باشد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ورود گردشگران خارجی به اصفهان در ۴ سال اخیر از مرز ۹۰۰هزار نفر گذشت

گروههای مسلح سوری هچ گزینه ای جز پایبندی به آتش بس ندارند
 آتش بس مرحله بسیار دشواری را پشت سر می گذارد اما آنچه باعث می شود این بار در مقایسه با دو توافقنامه آتش بس سابق برای پایداری اش خوش بین باشیم این است که گروههای مسلح سوری هچ گزینه ای جز پایبندی به آن و وارد نشدن به هر گونه برخورد و تنش با ترکیه به عنوان ضامن اجرای آتش بس ندارند زیرا بدون حمایت لجستیکی ترکیه چه بسا بقای این گروه ها سخت خواهد بود. چندین طرف که دارای نفوذ و تاثیر بر گروههای مسلح سوری هستند از رایزنی هایی که منجر به توافق آتش بس شد،مستثنی شدند و اینها هیچ مارامشتی در موفقیت آن ندارند بلکه چه بسا مارامشت شان در تخریب آن یا حتی فروپاشی کامل آن است و ما در اینجا درباره آمریکا و هم پیمانانش در منطقه خلیج (فارس)به ویژه عربستان سعودی«گروههای جیش الاسلام و فیلق الشام از هم پیمانان این کشور» و قطر سخن می گوییم.
گویی زبان حال اینها این است که یا یک طرف بازی باشند یا آنکه بازی را بر هم می زنند.
تجاسرز روز سه شنبه ائتلاف روسی- سوری به شهر «ادلب» منجر به کشته شدن ۲۵ عنصر وابسته به گروه جبهه «فتح الشام» یا همان جبهه النصره سابق گردید .گمان می رود که در میان آنها فرماندهان ردیف اولی نیز وجود داشته اند و این پیامی به گروه های مسلح سوری است مبنی بر اینکه پایبندی خود به آتش بس و شرکت در مذاکرات آستانه را متوقف کردند.
 درست است که این توافقنامه آتش بس، شامل جبهه «فتح الشام» و «داعش» نمی شود زیرا این دو گروه در فهرست گروه های تروریستی قرار دارند اما این نیز درست است که آنها با برخی از گروههایی که میانه رو قملداد می شوند روابط خوبی دارند و شاید مهمترین چیزی که در این پیام وجود دارد این است که نبرد ادلب پیش از آغاز نبرد آزادی «تدمر» آغاز شده است و گروههایی که از این دو گروه فاصله نگیرند به همان سرنوشت دچار می شوند.
گروههای «فتح الشام»، «احرار الشام»، «جیش الفتح» که «عبدالله المحیسنی» مفتی سعودی یکی از بارزترین فرماندهانش محسوب می شود و در این شهر به عنوان آخرین پناهگاه شان متمرکز هستند. تمامی توافقنامه های قبلی آتش بس ، وقفه ای موقت برای نفس تازه کردن طرف های درگیر و آرایش مجدد و به دست آوردن زمان بودند و تعجب نمی کنیم حال و روز این آتش بس نیز چنین باشد با این تفاوت اساسی که ضامن های این آتش بس اهرم های قوی برای فشار بر هم پیمانان خود دارند و بازپس گیری شهر حلب به طور کامل به وسیله ائتلاف سوریه، ایران و ورسیه با همکاری ترکیه عملا بسیاری از معادله ها را تغییر داد، امری که باعث می شود فرصت های بهره برداری این ائتلاف سه گانه از توافق را نیمه قطعی کند.
احتمال پایداری آتش بس به رغم تجاسرز های آن و تبادل اتهام ها همچنان زیاد است و گروههای مسلحی که برای نخستین بار با نمایندگان شان پشت میز مذاکرات نشستند و از معارضان خارج نشین پیشی بدوش گرفتند، هیچ گزینه ای پیش روی خود ندارند جز اینکه به آستانه بروند.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: خبرگزاری آریا - چرا ایران از کابوس رژیم صهیونیستی رونمایی کرد؟

پرده جدید تحولات سوریه
ترکیه که منبع اصلی حمایت از آنهاست در شرایط سخت اقتصادی،امنیتی و نظامی به سر می برد و انفجار اخیر استانبول و سقوط ارزش لیره یکی از این مثال ها در این زمنیه هستند. عربستان نیز اولویت قطعی اش جنگ یمن و چگونگی بیرون آمدن از این دام با کمترین هزینه است و می خواهد بار سیاسی و مالی که بحران سوریه و معارضان مسلح به او تحمیل کردند، کاهش دهد. پرده زدودن از فصل های جنگ و گشودن پرده دیگر برای آغاز مذاکرات و گفت و گو بارزترین امضاء های صحنه سوریه در سال جدید است.