پارسا نیوز: خداحافظی باسرنگ؛ نانو برچسب در بارهراه است – دارو – مراقبت

پارسا نیوز: خداحافظی باسرنگ؛ نانو برچسب در بارهراه است – دارو – مراقبت

سلامت نیوز: محققان استرالیایی نانوبرچسبی ساخته‌اند که جای آمپول را در باره فرآیند واکسیناسیون خواهد گرفت، این برچسب بدون در بارهد، ترکیبات دارویی یا واکسن را وارد بدن می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، مارک کندال از دانشگاه کوئینزلند استرالیا، روی ساخت نانوبرچسب‌هایی کار می‌کند که می‌توان با استفاده از آن، سیستم سنتی واکسیناسیون ( سوزن و سرنگ) را که قدمتی ۱۶۰ ساله دارد کنار گذاشت.
برچسب بسیارکوچکی را تصورکنید که ابمتداول در باره حد یک تمبر پستی دارد و روی آن هزاران برجستگی میخی شکل قرار دارد، روی این برچسب این میکروسوزن‌ها ابمتداول در باره حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میکرون دارند و بیش از ۲۰ هزارعدد از آن در باره فضایی یک سانتیمتر مربعی قرار گرفته‌اند.
این نانوبرچسب با استفاده از روشی موسوم به اچ یون فعال عمیق ساخته شده است که در باره آن یون‌ها در باره یک میدان الکتریکی به صورت انتخابی روی سطح فرود آمده و آن را متنوع ساختن می‌دهند، به دلیل وجود میدان الکتریکی، یون‌ها را می‌توان با دقت بالایی کنترل کرد.
از مزیت‌های این روش آن است که پیش از این از آن در باره صنعت مدارهای الکترونیکی و پیل‌های خورشیدی استفاده شده است بنابراین به سادگی می‌توان آن را برای تولید انبوه به کار برد.
با چشم غیرمسلح نمی‌توان میکروسوزن‌ها را روی سطح نانوبرچسب مشاهده کرد با این حال آنها به قدر بارهی بلند هستند که می‌توانند در بارهون پوست نفوذ کنند، این میکروسوزن‌ها در بارهون بخش مرده سلول‌های پوستی نفوذ می‌کنند سلول‌هایی که نقش سد حفاظتی را در باره بدن ایفا می‌کنند.
بعد از عبور از این لایه مرده، میکروسوزن به بخش زنده پوست می‌رسد که در باره آن سلول‌های سیستم ایمنی بدن قرار دارد که نقش مهمی در باره عملکرد واکسن ایفا می‌کنند.
این گروه نشان دادند که با این روش می‌توان روی سطح میکروسوزن‌ها را مواد واکسن پوشش داد که با این کار واکسن با دوزی بسیار نادر باره وارد بدن می‌شود.
در بارهحال اماده ۱۰ در بارهصد از جمعیت جهان، از آمپول ترس دارند و براساس آمار سازمان جهانی سلامت، هر ساله ۳/۱ خواستیون نفر در باره جهان به دلیل آلودگی‌های ناشی از آمپول‌ها جان خود را از دست می‌دهند، بنابراین ارائه این فناوری می‌تواند کمک زیادی به سلامت جامعه کند.
از دیگرمزیت‌های این فناوری آن است که نیاز به وجود یخچال را برای نگهداری واکسن به حداقل می‌رساند و واکسن‌ها به صورت خشک استفاده می‌شوند.
این واکسن‌ها وارد فاز آزمون بالینی شده‌اند و قرار است با کمک سازمان جهانی بهداشت، این آزمون در باره سال ۲۰۱۷ در باره کشور کوبا انجام شود.

پیشنهاد ویژه :   حسینیه پارسا: نوروز ۱۳۹۷ با شبکه شما، به همه ایران سفر کنید