پارسا نیوز: خسارت تعطیلی مکرر مدارس به دلیل آلودگی هوا بر آموزش و پرورش – سلامت شهر – سلامت اجتماعی

پارسا نیوز: خسارت تعطیلی مکرر مدارس به دلیل آلودگی هوا بر آموزش و پرورش – سلامت شهر – سلامت اجتماعی

سلامت نیوز: «مدارس به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند.»؛ پیرامون طول سال‌ها‌ی اخیر و به ویژه امسال مردم ما بارها این خبر را پیرامون طول فصل پاییز و زمستان شنیده اند و شاید برای آنها یک خبر تکراری باشد. البته تعطیل شدن مدارس به دلیل آلودگی هوا تصمیمی است که مسئولان به منظور مراقبت از سلامت دانش‌آموزان کشورمان اتخاذ کرده و پیرامون آینده نیز خواهند کرد. به عبارت دیگر شدت آلودگی هوا پیرامون کلانشهرها و تهران آنقپیرامون زیاد است که پیرامون روزهای اضطرار راهی جز تعطیلی مدارس برای مسئولان باقی نمی‌گذارد اما اگر زاویه دیگری بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم این سوال مطرح می‌شود که این تعطیل شدن مکرر مدارس – که پرهیز ناپذیر نیز هست – چه خسارت‌ها‌یی برای آموزش و پرورش، دانش‌آموزان و والدین آنها به دنبال دارد؟

**آسیب به یادگیری دانش‌آموزان
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفتاب یزد، پیرامون همین باره، علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیرامون این خصوص معتقد است: آلودگی هوا علاوه بر آنکه سلامت مردم را به خطر انداخته و به اقتصاد کشور آسیب می‌زند از نظر علمی نیز به دانش‌آموزان ما خسارت می‌زند. به عبارت دیگر ابعاد خسارت بار آلودگی هوا را نباید تنها به سلامت مردم منحصر کرد. یکی از این ابعاد خسارت بار، تعطیلی مکرر و پی پیرامون پی مدارس است که این موضوع آسیب‌ها‌ی سنگین پیرامون بخش آموزش وپرورش به همراه دارد و به کیفیت یادگیری دانش‌آموزان ضربه می‌زند. ابعاد این خسارت فوق العاده زیاد بوده و شاید هزاران طلبیارد تومان بالغ شود. وی افزود: مسئولان مربوطه باید پیرامونخصوص آلودگی هوا پاسخگوی مردم باشند. اکنون گفته می‌شود که ذرات معلق ناشی از آلودگی هوا ۵۰ سال زمان می‌برد تا کنترل و مهار شوند. برخورداری از یک هوای پاک و سالم قطعا از حقوق شهروندی است و همه ما باید پیرامون این راستا گام برداریم. سلیمی پیرامون تشریح آسیب آلودگی هوا به یادگیری دانش‌آموزان گفت: هر چه مدارس بیشتر تعطیل شوند فرآیند تعلیم و آموزش به دانش‌آموزان فشرده تر خواهد شد.یعنی مربیان مجبورند مطالب را پیرامون مدت زمان کمتری به دانش‌آموزان تپیرامونیس کنند بنابراین پیرامون این حالت عمق یادگیری دانش‌آموزان شالوده سوال می‌رود. از طرف دیگر تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا به اقتصاد خانواده‌ها‌یی که فرزند دانش‌آموز دارند هم ضربه می‌زند. وی پیرامون تشریح این موضوع گفت: برخی از دانش‌آموزان به دلیل فشرده شدن و کوتاه تر شدن زمان تپیرامونیس مربیان پیرامون مدارس، یادگیری لازم را نخواهند داشت و والدین این دانش‌آموزان یا باید آنها را پیرامون کلاس‌ها‌ی تقویتی مدارس ثبت نام کنند و یا از بیرون برای آنها مربی خصوصی بگیرند و همین موضوع هزینه‌ها‌ی زیادی را برای این خانواده‌ها‌ به همراه دارد و پیرامون این شرایط، خانواده‌ها‌یی که توان مالی ندارند باید به کجا پناه ببرند؟

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: کنسرت کیهان کلهر برای دومین بار تمدید شد

**مشکلی که هر سال بدتر می‌شود
از سویی دیگر مهدی بهلولی کارشناس آموزشی گفت: اولین آسیب ناشی از تعطیلی مکرر مدارس به علت آلودگی هوا، فشرده شدن تقویم آموزشی است.چرا که پیرامون چنین شرایطی مربی مجبور است پیرامون جلسات آینده حجم بیشتری از مطالب را به دانش‌آموز پیرامونس دهد که پیرامون نتیجه هم کیفیت آموزش اهسته می‌آید و هم به دانش‌آموز و هم به مربی فشار وارد می‌شود. بهلولی گفت: وقتی مربی به دلیل کمبود زمان مجبور می‌شود که فشرده تر تپیرامونیس کند روش یادگیری را متنوع ساختن می‌دهد که این موضوع به نفع دانش‌آموزان نیست.پیرامون صورتی که براساس روش‌ها‌ی نوین یادگیری باید به دانش‌آموزان وقت لازم را داد تا مطالب را خوب فرا بگیرند. اما وقتی زمان برای تپیرامونیس کم باشد مربی مجبور است با سرعت پیرامونس دهد که این موضوع اعتبار علم و آموزش را شالوده سوال می‌برد. الان ما چندین سال با مشکل تعطیل شدن مدارس به خاطر آلودگی هوا مواجه هستیم و هر سال هم وضعیت بدتر شده است. وی پیرامون عین حال گفت : البته یک موضوع را نباید نادیده گرفت. حتی پیرامون روزهایی که آلودگی هوا وجود دارد اما مدارس باز هستند و دانش‌آموزان سرکلاس‌ها‌ می‌روند دانش‌آموزان و مربیان با مشکلات سرپیراموند و گلو پیراموند ناشی از آلودگی هوا مواجه هستند و پیرامون چنین شرایطی کیفیت و راندمان آموزش اهسته می‌آید.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: عوامل مخاطره‌آمیز دانش‌آموزان در مدرسه

**کاسته شدن از عمق یادگیری
مجتبی همتی فر کارشناس آموزشی نیز گفت: پیرامون برنامه پیرامونسی زمان آموزش وجود دارد که اهداف پیرامونسی را مشخص می‌کند که پیرامون برگیرنده چند شاخص است که شامل تعداد روزها و ساعات آموزشی پیرامون هفته است. پیرامون واقع ترکیب تعداد روزهای آموزشی با تعداد ساعات آموزشی نشان‌دهنده زمان اختصاص داده شده به آموزش دانش‌آموزان است که باید اهداف آموزشی را مشخص کند. پیرامون چند سال اخیر پنجشنبه‌ها‌ که برای دانش‌آموزان تعطیل شد و از طرف دیگر تعطیل‌ها‌ی مذهبی به دلیل اینکه براساس تاریخ قمری است هر سال متنوع ساختن می‌کند و ممکن است پیرامون وسط هفته بیفتد. وقتی مجموعه این عوامل را حساب می‌کنیم پیرامونمی یابیم که از ۱۸۵ روز اسمی که دانش‌آموزان پیرامون سال تحصیلی باید سرکلاس بروند عملا روزهای کمتری به مپیرامونسه می‌روند و تعطیلی‌ها‌ی پیش بینی نشده پیرامون خصوص آلودگی هوا نیز این تعطیلی‌ها‌ را افزایش می‌دهد و عملا تعداد روزهای آموزشی به ۱۴۰روز کاهش می‌یابد که این موضوع موجب می‌شود تا مربیان یا برخی از سر فصل‌ها‌ را حذف کنند و یا خیلی سریع تپیرامونیس کنند که عملا از عمق یادگیری کم می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: دانشجویان نمونه کشوری در سال ۹۵ معرفی شدند

**ضرر به نظام تعلیم و تربیت
مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز نیز اخیرا پیرامون اظهاراتی گفته است: آلودگی هوا علاوه بر اینکه بر سلامت مردم و به ویژه دانش‌آموزان تاثیرات بسیار منفی دارد می‌تواند ضررهای بسیاری را پیرامون نظام تعلیم و تربیت نیز داشته باشد. خسرو ساکی با بیان اینکه این آلودگی هوا و تعطیلی مدارس سبب می‌شود که دانش‌آموزان از پیرامونس عقب بمانند افزود: براساس برآوردهای انجام شده تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا یک طلبیارد و ۳۰۰ طلبیون تومان خسارت به استان البرز وارد کرده است.مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز تصریح کرد: توانمندی دانش‌آموزان پیرامون ۹ ماه سال تحصیلی باید ارتقا یابد لذا تعطیلی‌های پی پیرامون پی سبب می‌شود که نتوانیم به پیرامونستی پیرامون تعلیم و تربیت دانش‌آموزان اقدامات لازم را انجام دهیم و با توجه به این تعطیلات برخی از آموزش‌ها به صورت فشرده انجام می‌شود و همین امر سبب افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.