پارسا نیوز: خطر بزرگ؛ بی ثبات کردن نگرش نسبت به ازدواج و تجرد قطعی – آسیب های اجتماعی – سلامت اجتماعی

پارسا نیوز: خطر بزرگ؛ بی ثبات کردن نگرش نسبت به ازدواج و تجرد قطعی – آسیب های اجتماعی – سلامت اجتماعی

سلامت نیوز: جوانانی داریم‌ که خود را متعلق به‌ داشته‌های جامعه‌نمی‌دانند و بدون‌ توجه‌به‌ ارزشها، اقدام می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، رییس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران، نظرهای مخاطبان در بارهباره گزارش «دخترانی‌ که بی‌شوهر ماندند، پسرانی که بی‌همسری برگزیدند» را مورد ارزیابی قرار داد.

بدکتر کوروش محمدی، آسیب شناس اجتماعی، در باره تحلیل کامنتهای گزارشی که در بارهباره ازدواج دختران و پسران مطرح شده بود، اظهار کرد: مخاطبان جوان بویژه دختران، در باره اولین نگاه انتقادی خود به تیتر خبر مد نظر ازدحام مردم کرده و از نگاه صرفا جنسیتی این تیتر گلایه خود را نشان داده اند و اعتقاد دارند که در باره این تیتر سوگیری جنسیتی به سمت مردان وجود دارد که در باره عین ضعف و تحقیر، حق انتخاب را نیز از زنان سلب و در باره عوض حق انتخاب و برتری را برای مردان تداعی می‌کند.

او ادامه داد: بخش قابل توجهی از مخاطبان نیز با تاکید بر اهمیت مسایل اقتصادی و بیکار ی جوانان، این دو چالش مهم جامعه را به عنوان موانع ازدواج می دانند. به نظر می‌رسد جامعه کنونی ما در باره شناخت نیازهای اساسی و اولیه زنان و مردان جوان خود بازمانده است و همچنان در باره این راستا عاجز است. از این رو تولید نیرو جوان جامعه به تبعیت از فضای غالب در باره جامعه، با پدیده تاخیر در باره ازدواج یا بی ثبات کردن در باره نگرش نسبت به ازدواج به نوعی کنار آمده است و این خطری بزرگ است که تولید نیروی نسبت به ناکامی‌های خود بی تفاوت باشد.

رییس انجمن آسیب شناسی اجتماعی همچنین اشاره کرد: برخی از مخاطبان خبرآنلاین نیز، خط مشیهای دستگاه اجرا را در باره حوزه خانواده و ازدواج به چالش کشیده اند. استنباط جامعه از روند خط مشیگذاری‌های کلان دستگاه اجرا در باره موضوع خانواده و جوانان، نشان از بی‌برنامگی و فرسودگی باورها و ظرفیت‌های تولید نیروی دارد که هیچگونه حس تعلقی به آینده جامعه خویش ندارد بلکه خود را یک قربانی می پندارد که در بارهماندگی و ناامیدی را در باره بطن ناکامی‌ها آموخته است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: نیویورک تایمز: توهین ترامپ به اروپا، اهانت به تاریخ است - پارسا | پایگاه خبری

محمدی اضافه کرد: به نظر می‌رسد گزارش خبرآنلاین نیز نتوانسته است با مخاطب خویش ارتباطی منطقی برقرار کند چرا که اساسا این تولید نیرو در باره دامان تصویریتهایی پرورش یافته که با بی ثبات کردنات ساختاری در باره نظام اجتماعی خانواده خلق شده‌اند و علامتی جز یاس و عاجزی از آن در بارهیافت نمی شود.مسایلی چون سختی تامین معیشت حداقلی برای تشکیل خانواده، بی ثبات کردنات با حرارت در باره نگرش جامعه در باره باب معیارهای ازدواج که امروزه بیش از فلسفه خود ازدواج نزد جامعه اعتبار یافته؛ موانع حل نشده حقوقی در باره مسیر ازدواج و تامین نیازهای جامعه زنان به حمایتهای اجتماعی، حاکمیت تفکر مردسالانه بر روند اعتقادی و اجتماعی جامعه و همینطور قانونگذاران، بی ثبات کردن نگرش جامعه به سمت مسایلی همچون مهریه های سنگین و بطور کلی هدفگذاری های غیرمنطقی در باره مسیر ازدواج جوانان همه و همه موجب شده فرایند ازدواج در باره جامعه ما دچار دست اندازهای تاثیرگذاری شود که افزایش سن ازدواج، عاجزی در باره تامین اسباب و مهمات اولیه ازدواج، بی هدفی جوانان در باره گرایش به سمت ازدواج و آسیبهای با حرارت برای زنان، کمترین خروجی های این بی ثبات کردنات هستند. براین اساس بهنظر می رسد تولید نیرو امروز ما دچار سردر بارهگمی در باره ایفای نقش خویش شده و با نا امیدی به پروسه ازدواج می نگرد و برای تامین نیازهای ارتباطی و غریزی، ترجیحا خود را در باره نقشه راه دیگری غیر از مسیر سنتی جامعه تقویت می کند.

پیشنهاد ویژه :   علمی و پزشکی: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

این کارشناس اجتماعی همچنین با اشاره به این که به باور مخاطبان خبرآنلاین امروزه هزینه های ازدواج به مراتب بیش از هزینه های رابطه با جنس برخلاف مرام است، گفت: از اینرو بنظر میرسد جامعه با حجم وسیعی از آسیبهای اجتماعی روبرو است که به گسترش روابط غیر متعارف بین جوانان منجر شده است. بروز آسیبهای فاحش و مخربی چون ازدواج سپید، اعتیاد جوانان، بیکاری و بویژه سردر بارهگمی دختران جوان در باره دایره افکار پلید کارفرمایان، از خروجی های مختل شدن فرایند ازدواج در باره جامعه است که در باره برخی کلانشهرها به راحتی قابل لمس هستند.

کوروش محمدی همچنین تاکید کرد: عدم همسویی در باره دیدگاههای مخاطبان خبرآنلاین نشان می دهد که تولید نیرو جوان جامعه ما دارای مطالبات چشمگیری است که هرگز جامعه برای این مطالبات پاسخ مناسبی تدارک ندیده است و به همین دلیل شاهد ایجاد انحرافاتی در باره بیان و مطالبه حقوق جوانان در باره سطح جامعه هستیم که گاها مسیرهای انتخابی برای این موضوع از امنیت روانی و اخلاقی لازم برخوردار نبوده و خانواده و نظام تعلیم و تربیت موجود نیز قادر باره به هدایت این مطالبات نیست و امروز با شکل گیری هسته ای تلنبار شده از مطالبات تولید نیرو جوان، باورهای فرهنگی و اعتقادی تولید نیرو جوان جامعه نیز دستخوش بی ثبات کردن شده است. در بارهواقع با پدیده‌‎ای به نام بی هویتی فرهنگی در باره بخش فعال جامعه مواجه شده ایم. جوانانی که خود را متعلق به داشته های اجتماعی و فرهنگی جامعه خویش نمی دانند و بدون توجه به ارزشها، اقدام به تصمیم برای تعیین تکلیف خویش می‌کنند، جوانانی که به این باور رسیده اند که زندگی مجردی به مراتب بی هزینه و سهل الوصول تر از ارزشی به نام ازدواج است، طبیعتا تن به سخت گیریهای خانواده ها و جامعه برای ازدواج نخواهند داد.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: شب پرحرارت گروه موسیقی «دارکوب» در تالار وحدت

رییس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران تاکید کرد: بنظر می رسد لازم است جامعه و بویژه نظام خانواده ما در باره معیارهای انتصابی اش برای ازدواج جوانان تبا حرارتد نظر با حرارت به عمل آورد چون جوانان تولید نیرو امروز ما، از بس برایش معیار تراشیده شده و مطالباتش بی پاسخ و سرکوب شده اند، از معیارهای سختگیرانه خانواده ها استقبال نمی کند و در باره این میان پروسه ازدواج بشدت دچار آسیب می شود و بیشترین صدمه ناشی از این آسیب بزرگ، متوجه جوانان بویژه دختران جوان می شود. به طور کلی می‌توان گفت فرایندهای سنتی، فرهنگی و ارزشی فعلی جامعه، منطبق بر نیازهای تولید نیرو جوان نیست و تداوم خط مشیهای فعلی آینده نظام خانواده را با مشکلات با حرارت تری روبرو میکند بنابراین نیاز و ضرورت با حرارت امروز جامعه، ایجاد سریع بی ثبات کردنات و بازنگری در باره خط مشیهای کلان و خرد این حوزه است و نکته جالب توجه در باره گزارش خبر آنلاین این است که این گزارش نشان می دهد بهترین کارشناسان و تحلیلگران مسایل اجتماعی جامعه ما خود جوانان هستند نه مسئولین و متولیان!