پارسا نیوز: در گفت‌وگوی پارس با دبیر هیأت‌‌ تنیس استان قم مطرح شد نخستین قمی در جمع مربیان برتر تنیس ایران

پارسا نیوز: در گفت‌وگوی پارس با دبیر هیأت‌‌ تنیس استان قم مطرح شد نخستین قمی در جمع مربیان برتر تنیس ایران

به گزارش پارسا از قم، یکی از ۴۴ هیأت‌‌ ورزشی فعال در استان قم تنیس است که زمانی این رشته را به عنوان یکی از رشته‌های پرهزینه و بی‌ثمر در قم می‌شناختند اما با کارها و تلاش‌هایی که متولیان تنیس قم انجام داده‌اند، اکنون تنیس به عنوان رشته‌ای موفق و شاخص در سطح کشور شناخته می‌شود.

در شرایطی به واسطه حضور تیم ملی تنیس بزرگسالان کشورمان در مسابقات ۲۰۱۷ دیویس کاپ آسیا و اقیانوسیه، هنوز فعالیت‌های رسمی سال ۱۳۹۶ تنیس وارد مرحله اصلی نشده، نظر سنجی یکی از مجلات معتبر تنیس ایران برای انتخاب مربیان برتر این رشته، نام سید مقتدا خاتمی یکی از بهترین مربیان چند سال اخیر تنیس استان قم را در جمع مربیان برتر این رشته ورزشی قرار داد.

در واقع این برای نخستین‌بار است که نام یک مربی از تنیس استان قم در میان مربیان برتر چند سال اخیر تنیس کشور قرار گرفته، در حالی که امیر مهذب‌نیا بازیکن سابق تیم ملی و صاحب رنکینگ بین‌‌المللی، محرم خدایی قهرمان اسبق تیم ملی و عنوان‌دار آسیا، اکبر طاهری مربی و بازیکن سابق تیم ملی بزرگسالان و عضو کمیته جوانان آسیا، سعید احمدوند مربی فعلی تیم ملی بزرگسالان، فرشید زیدی مربی تیم ملی نوجوان، جهان‌بخش سوری بازیکن ملی‌پوش اسبق ایران با سابقه حضور در مسابقات گرنداسلم در لیست مربیان برتر تنیس ایران حضور دارند و قرار بردن نام سید مقتدا خاتمی مربی تنیس قم در بین این نفرات یک اتفاق بی‌نظیر برای ورزش قم و خانواده این رشته ورزشی است.

این پیشرفت‌ها خبرنگار پارس را بر آن داشت تا در گفت‌وگو با سید مقتدا خاتمی دبیر هیأت‌‌ تنیس استان قم که از مربیان پرتلاش و با دانش این رشته و یکی از پرکارترین نیروهای فعال در تنیس قم است، این موفقیت و همچنین آخرین وضعیت تنیس قم در آستانه رویدادهای مهم سال ۱۳۹۶ را جویا شود:

 

پارس: چند سال سابقه فعالیت در این رشته ورزشی را دارید؟

متولد سال ۱۳۵۶ هستم و در رشته‌های ورزشی زیادی فعالیت کرده‌ام اما در رشته تنیس نزدیک به ۱۲ سال است که کار می‌کنم و در مسوولیت‌های مختلف در خدمت این رشته ورزشی، علاقمندان آن و استعدادهای تنیس قم بوده‌ام و در تیم‌های مختلفی در قم و خارج از استان در سطح لیگ و قهرمانی کشور و همچنین تیم ملی نیز مربیگری کرده‌ام.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: افشاگری شهید باقری از اقدامات ضدامنیتی آمریکا در طبس/آمریکایی‌ها حتی وقت نکردند فشنگ‌ها را بردارند

پارس: از اینکه جزو مربیان برتر کشور هستید چه احساسی دارید؟

نمی‌توانم بگویم که چه احساسی دارم، اما باید اعتراف کنم از این که در درجه اول نام یک نفر به نمایندگی از تنیس قم در لیست مربیان برتر تنیس ایران قرار گرفته من را بسیار خوشحال کرد، اینکه سید مقتدا خاتمی در این لیست قرار می‌گیرد، تنها به قصد شخص من نبوده، بلکه عوامل بسیار زیادی نقش داشته‌اند و من هم مکمل آنها تلاش کرده‌ام.

در این سال‌ها به خاطر بسیاری از کمبودها که در تنیس قم وجود داشت، سختی‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته‌ایم، بسیاری مواقع از زندگی و کار شخصی خود گذشتم، اما از اینکه تنیس قم پیشرفت کرده بسیار خوشحالم و قرار بردن در بین مربیان برتر تنیس ایران را لایق دیگر مربیان عزیز این رشته در تنیس قم می‌دانم و از زحمات تمام آنها و تمامی عوامل فعال در تنیس قم تشکر می‌کنم.

پارس: وضعیت تنیس قم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

زمانی بود که تنیس استان قم حتی بازیکن برای حضور در مسابقات رده‌های سنی پایه قهرمانی کشور نداشت یا کم داشت، اما اکنون از طریق سرمایه‌گذاری در رده‌های سنی پایه و با شناسایی استعدادهای این رشته به جایگاهی رسیده است که در تمام رده‌های مسابقات کشوری حضور دارد.

تنیس قم سرشار از بازیکنان مستعد و نخبه‌ای است که در طرح سرمایه‌گذاری هیأت‌‌ بر روی رده‌های سنی پایه بوسیله مربیان با دانش و با تجربه این رشته شناسایی شده‌اند و اکنون در سطح قهرمانی فعالیت می‌کنند، در تیم‌های ملی حضور دارند و حضور در میادین خارجی را تجربه می‌کنند.

پارس: گفتید در تیم‌های مختلفی مربیگری کرده‌اید؟

بله، هم در رده‌های سنی مختلف مربیگری تیم‌های تنیس قم را بر عهده داشته‌ام و هم اینکه خارج از قم مسوولت مربیگری در تیم‌‌های سایر استان‌ها و در رده‌های سنی جوانان و بزرگسالان رقابت‌های لیگ برتر تنیس باشگاه‌های کشور و همچنین مسابقات قهرمانی جوانان ایران را تجربه کرده‌ام.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - مناظره غیر‌مستقیم ‌هیچ معنایی جز دهن‌کجی به مردم نیست/ اوضاع معیشتی کارگران غیر‌قابل تحمل است

به عنوان مربی تیم تنیس پاس همدان در سال ۱۳۹۲ موفق به کسب مقام سوم مسابقات لیگ برتر شدم، در سال ۱۳۹۳ با تیم فولاد یزد عنوان نایب‌قهرمانی مسابقات جوانان ایران را کسب کردم، در سال ۱۳۹۴ مربی تیم پیام تهران بودم و با این تیم نایب‌قهرمان جوانان ایران شدیم، ضمن اینکه در سال ۱۳۹۵ در رقابت‌های جوانان با تیم مشهد رتبه دوم و مقام نایب‌قهرمانی ایران را به دست آورده‌ام.

پارس: شما مربی تیم ملی تنیس ایران هم بوده‌اید؟

در سال ۱۳۹۳ بود که فدراسیون تنیس من را به عنوان مربی تیم ملی تنیس رده سنی نوجوانان برای حضور در مسابقات قهرمانی سال ۲۰۱۵ تنیس دیویس کاپ آسیا انتخاب کرد و با دعوت از بازیکنان مستعد این رده سنی به اردوی تیم ملی راهی شرق آسیا شدیم و در کشور برابر تیم‌ها و تنیسورهای شرکت کننده مالزی به میدان رفتیم.

این نخستین تجربه من به عنوان مربی تیم ملی تنیس بود و در جامی به میدان رفتیم که در آن تنیسورهایی از کشورهای مختلف آسیایی حضور داشتند و رقابت‌ها از نظر کمی و کیفی در سطحی بالا، حتی در کلاس جهانی برگزار شد و یک تجربه بسیار خوب برای من و تک تک اعضای تیم بود و از تجارب آن اکنون برای پیشرفت تنیس قم استفاده می‌کنم.

در این دوره از رقابت‌ها یکی از بهترین‌های چند سال اخیر تنیس استان قم که از رده‌های سنی پایه رشد کرده و به مدارج بالاتر رسیده، یعنی محمدحسین جلالیان را نیز در ترکیب تیم ملی داشتیم و جلالیان با ادامه پیشرفت‌های خود اکنون یکی از آماده‌ترین نفرات تنیس قم برای حضور در مسابقات لیگ برتر سال ۹۶ است.

پارس: کدام شاگردان شما به تیم ملی رسیده‌اند؟

در این سال‌ها مهمترین کار و بهتر است بگویم بهترین اقدامی که بوسیله هیأت‌‌ تنیس انجام شد سرمایه‌گذاری در رده‌های سنی پایه و استعدادیابی بود و بازیکنان بسیار زیادی از این طریق شناسایی شدند و اکنون امیدهای تنیس قم در میادین مهم این رشته وزشی و افتخارآفرینان ورزش قم هستند و به نظر من آینده از آن این عزیزان است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : توافق نیم‌بند سیاسی در کنگو

با اعتماد قابل توجهی که به این رشته وجود دارد، بازیکنان زیادی در این سال‌ها در طرح استعدادیابی هیأت‌‌ تنیس استان قم حضور یافته، آموزش دیده و پرورش یافته‌اند، اما از جمله آنها می‌توانم به نفرات نخبه‌ای همچون امیرحسین بادی، جواد رضازاده، محمدحسین جلالیان، مهرداد میرعارفی، سینا یوسف‌زاده و علی سیفی اشاره کنم.

پارس: سال ۱۳۹۵ برای تنیس قم چطور گذشت؟

دهه ۱۳۹۰ در مجموع برای تنیس قم با اتفاقات بسیار خوبی همراه بود و در سال ۱۳۹۵ نیز روند موفقیت‌ها و پیشرفت‌های تنیس قم ادامه پیدا کرد، در جشنواره‌های تنیس، جایزه بزرگ‌ها، مسابقات قهرمانی کشور، رقابت‌های لیگ جوانان و چندین میدان دیگر شاهد درخشش تنیسورهای پرتوان استان قم در جدال با حریفان خود بودیم.

در سال ۹۵ بار دیگر جوانان مستعد این رشته درخشیدند و خوشبختانه برای نخستین‌بار قهرمان مسابقات جوانان تنیس کشور شدیم و تیم تنیس آریا گرانول قم در رقابت‌های لیگ جوانان کشور با درخشش بازیکنان مستعد و شاخص بومی توانست در جدال با رقبای مطرح از سایر استان‌ها قهرمانی لیگ کشور را به خود اختصاص بدهد.

پارس: موقعیت تنیسورهای قم در تیم‌های ملی چطور است؟

تنیس قم هم اکنون در تمام رده‌های سنی بازیکن واجد شرایط حضور در تیم ملی دارد، همچنین شاهد عضویت تنیسورهای قم در چندین تورنمنت داخلی و خارجی بین‌المللی و آسیایی این رشته بوده‌ایم و حتی تنیسورهای قم به عنوان استعدادهای ناب این رشته در خارج از کشور به اردو رفته‌اند و تجارب بسیار خوبی اندوخته‌اند.

تنیسورهای قم در این سال‌ها حضور در مسابقات تنیس نوجوانان باختر آسیا، تور بین‌المللی تنیس آسیا، رقابت‌های دیویس کاپ و همچنین مسابقات جام دیویس کاپ رده سنی بزرگسالان آسیا و اقیانوسیه را تجربه کرده‌اند و موفقیت بزرگ ما راهیابی امیرحسین بادی به تیم ملی بزرگسالان برای حضور در جام دیویس کاپ بود که در سال قبل رقم خورد.

انتهای پیام/ح