پارسا نیوز: دیدار عراقچی با آمانو/رایزنی پیرامونباره روند اجرای برجام

پارسا نیوز: دیدار عراقچی با آمانو/رایزنی پیرامونباره روند اجرای برجام

به گزارش گروه کاردانی خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام که پیرامون وین به سر می‌برد، پیرامون ادامه رایزنی‌ها پیرامون این شهر با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون مقر این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرفین پیرامون این دیدار پیرامون خصوص روند اجرای برجام گفت‌وگو و رایزنی کردند.

به گزارش فارس، ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام امروز با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۵ پیرامون سطح معاونان و مدیران سیاسی پیرامون وین برگزار شد و سه ساعت و نیم به طول انجامید.

پس از پایان این نشست، دیدار دوجانبه هیات ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی با هیات آمریکایی پیرامون هتل کوبورگ وین انجام شد. 

پیرامون نشست کمیسیون مشترک علاوه بر بررسی گزارش ارائه شده نزدیک کارگروه کارشناسی،‌ نمایندگان کشورمان ضمن ارائه شرحی از بدعهدی‌های آمریکا پیرامون یک سال اخیر، با ارائه مستندات حقوقی تمدید قانون آیسا را مغایر با تعهدات آمریکا پیرامون قالب برجام دانستند. 

پیرامون ادامه، هیات آمریکایی با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، ضمن اشاره به عدم امضای این مصوبه از سوی رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان یک تصمیم مهم سیاسی، و برشمردن یک سلسله از اقدامات حقوقی و اجرایی که از سوی دستگاه اجرا این کشور برای بی‌دوست داشتن قانون آیسا صورت گرفته است، عنوان کرد که با اقدامات انجام شده، هیچ تاثیر عملی بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصویب این قانون پیرامون کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند. 

پیشنهاد ویژه :   حوادث : پلیس جزو لاینفک شهرداری تهران/ لزوم گسترش همکاری با پلیس برای حل مشکلات تهران

پیرامون ادامه نشست، نمایندگان سایر دستگاه اجرا‌های عضو کمیسیون با دلگرم قلمداد کردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا پیرامون جهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل پیرامون این زمینه شدند به گونه‌ای که هیچ ابهامی نسبت به اینکه این قانون اثری بر تجارت و همکاری با ایران ندارد، باقی نماند.

پیرامون ادامه جلسه همه کشورها بر تعهد کامل خود به برجام، و ضرورت پرهیز از اقداماتی که به اجرای موثر و جامع برجام پیرامون بخش لغو مانع‌ها لطمه وارد آورد، تاکید کرده و بر ضرورت بی‌اثر ماندن قانون آیسا و نیز سایر قوانینی که به موجب برجام اجرای آنها باید متوقف باشد، پافشاری کردند. 

پیرامون این نشست همچنین با اغتنام فرصت و با توجه به نزدیک شدن به زمان یک سال از اجرایی شدن برجام، مروری نیز بر روند اجرای سایر بخش‌های برجام از جمله کانال خرید و همکاری‌های سازش‌آمیز هسته‌ای با ایران (موضوع پیوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش این همکاری‌ها صورت گرفت

عراقچی،‌ روانچی و اشمیت امروز و پیش از این نشست دو دور مذاکره داشتند. 

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: به عنوان عضو اتحادیه اروپا متعهد به برجام هستیم

معاون وتخت خارجه کشورمان پیش از نشست کمیسیون مشترک پیرامون گفت‌وگویی پیرامونباره تمدید قانون آیسا اظهار داشت: از دید ما تمدید قانون آیسا تخطی تعهدات برجامی آمریکا است و باید به نحو موثری جبران شود و این موضوع امروز پیرامون دستور کار کمیسیون مشترک قرار گرفته است. 

وی همچنین پیرامون خصوص نشست‌های کارشناسی که پیش از نشست کمیسیون مشترک برگزار شده است، عنوان کرد: کارشناسان بحث خوبی داشتند و به جمع‌بندی‌های خوبی رسیدند.  

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه قبل از این نشست کارشناسان ایرانی یک دور مذاکرات دوجانبه با کارشناسان آمریکایی داشته‌اند، خاطرنشان کرد: طبق ساز و کار برجام اگر کشوری نسبت به رفتار کشور دیگر شکایتی داشته باشد اول باید مذاکرات دوجانبه بین آن دو کشور صورت بگیرد و ما این مذاکرات دوجانبه را داشتیم. 

به گزارش فارس، پیرامون پی اقدام اخیر آمریکا پیرامون خصوص تمدید قانون مانع‌های ایران (آیسا) ۲۷ آذر ماه محمدجواد ظریف وتخت امور خارجه کشورمان با ارسال نامه رسمی به فپیرامونیکا موگرینی مسئول کاردانی خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به اقدام اخیر آمریکا شد. 

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: احترام به برجام برایمان مهم است/توسعه فرودگاه مشهد بواسطه فرانسه/کمک صدور روادید برای ایرانیان

نشست کارگروه اجرایی کردن لغو مانع‌ها نیز روز گذشته به مدت حدود دو ساعت و با حضور هیات‌های کارشناسی ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ برگزار شد.اسماعیل بقایی دبیر ستاد پیگیری اجرای برجام پیرامون وزارت خارجه ریاست هیأت کارشناسی ایران پیرامون کارگروه اجرایی کردن لغو مانع‌ها پیرامون وین را برعهده داشت. 

هیات کارشناسی جمهوری اسلامی همچنین دوشنبه پیش از نشست کارگروه، به طور جداگانه دیدارهایی با هیات های چین، روسیه و ایالات متحده برگزار کرد.

انتهای پیام/