پارسا نیوز: رئیس اتاق بازرگانی یاسوج مطرح کرد وجود ۵۰۰ گونه دارویی فرصتی برای سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد

پارسا نیوز: رئیس اتاق بازرگانی یاسوج مطرح کرد وجود ۵۰۰ گونه دارویی فرصتی برای سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش پارسا از یاسوج به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج جلسه هماهنگی و کاری هیأت اقتصادی اتاق یاسوج به ریاست جبار کیانی پور در سفارت اتریش با وابسته بازرگانی سفارت این کشور در تهران برگزار شد.

در نشست مشترک رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با یوهانا براینس برگر که با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و تجاری صورت گرفت، روابط تجاری استان کهگیلویه و بویراحمد، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این استان و اتریش در ابعاد مختلف اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست گسترش روابط و بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های اقتصادی بین تجار کهگیلویه و بویراحمد و اتریش مورد مذاکره قرار گرفت، همچنین از سفیر، رایزن اقتصادی و وابسته بازرگانی این کشور به صورت رسمی دعوت به عمل آمد تا از نزدیک استعدادها و توانایی‌های استان کهگیلویه و بویراحمد را مشاهده کند.

جبار کیانی پور رئیس اتاق یاسوج در این نشست اظهار کرد: بعد از برجام شرایط جدیدی در کشور ما ایجاد شده است و انتخابات هفته گذشته نیز این را ثابت کرد که ملت ایران بدنبال ارتباطات بین المللی گسترده‌تر با دنیا هستند.

وی ادامه داد: ما در اتاق بازرگانی معتقدیم که باید دولت را در سیاستمداری خارجی کمک کنیم و این ارتباطات بخش خصوصی دو کشور است که می تواند شرایط این ارتباطات خوب را در حوزه منافع مشترک ایجاد کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: برگزاری سالم و قانونمند انتخابات مدنظر مسئولان در برگزاری انتخابات باشد - پارسا | پایگاه خبری

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: در سال ۹۴ شاهد حضور یک هیأت بزرگ اتریشی به سرپرستی رئیس جمهور این کشور در ایران بوده‌ایم و همچنین در سال ۹۵ نیز هیأتی به سرپرستی رئیس اتاق بازرگانی ایران در اتریش حضور یافتند که تفاهم نامه‌های بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی میان کشور به خصوص در زمینه احیای پوشش‌های بیمه‌ای در حوزه صادرات رد و بدل شد.

کیانی‌پور افزود: ما در اتاق بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد معتقدیم در راستای این سندهای همکاری می‌توان از فرصت های بوجود آمده استفاده و استان را در حوزه‌های اقتصادی به تجار و سرمایه‌گذاران اتریشی معرفی کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج تصریح کرد: نام استان ما کهگیلویه و بویراحمد است، استانی بسیار زیبا با نعمت های خدادی فراوان، استانی که تنها یک درصد مساحت کشور را دارد اما با این حال استانی قدرتمند و غنی است، چرا که ۲۰ درصد نفت کشور، ۱۰ درصد آب کشور و ۹ درصد جنگل‌های کشور را دارد، منابع طبیعی سرشار و همچنین اکوتوریسم و ژئوتوریسم فوق العاده زیبای استان ما موجب شده است که مرکز این استان یعنی شهر یاسوج را پایتخت طبیعت ایران نام گذاری کنند.

پیشنهاد ویژه :   استانها: آلودگی به هوای پایتخت بازگشت

جبار کیانی‌پور ادامه داد: به دلیل شرایط اقلیمی منحصر به فرد کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۲۰۰۰ گونه گیاهی که بالاتر از ۵۰۰ گونه آن دارویی است در این استان می تواند فرصت بسیار خوبی برای تجارت بین دو کشور در خصوص داروهای گیاهی باشد. در این حوزه و محصولات ارگانیک و همچنین محصولات آرایشی بهداشتی با پایه ی گیاهان دارویی می‌توانیم ارتباط های تجاری خوبی داشته باشیم.

وی افزود: به دلیل اقلیم چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد این استان محصولات خوبی در حوزه باغبانی و جالیزی نیز دارد، وی وجود تاکستان‌های فراوان و محصولات باغی و گلخانه‌ای و همچنین محصولات پست دستی نفت و گاز در مناطق گرمسیری این استان را نیز از استعداد‌های خوب کهگیلویه و بویراحمد دانست.

کیانی پور بیان کرد: تقاضای ما این است که هیأت‌های تجاری و اقتصادی که که از اتریش به ایران می آیند تنها در پایتخت متمرکز نشوند ظرفیت‌های بقیه استان‌ها را نیز از نزدیک ببینید چرا که استان‌های ایران فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری و تجارت دارند.

یوهانا براینس برگر وابسته بازرگانی سفارت اتریش در ایران نیز در این دیدار گفت: ما هم در سفارت مشتاق کشف ظرفیت‌های استان‌های مختلف ایران در بخش‌های سرمایه‌گذاری و تجارت هستیم و در همین راستا نیز ارتباطات بسیار خوبی را با برخی از استان‌ها برقرار کرده‌ایم، در چند ماه اخیر نیز برای گسترش همکاری‌های مشترک با استانهای مختلف ایران به شش استان این کشور سفر و از نزدیک ظرفیت‌های آنها را مشاهده و بررسی کرده ایم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : شکست تاریخی استقلال مقابل العین امارات

وابسته بازرگانی اتریش در ایران ادامه داد: این نشست گام اول و شروع خوبی خواهد بود برای ارتباطات ما با استان کهگیلویه و بویراحمد و برای گسترش همکاری‌های مشترک نیز علاقه مند هستیم از استان شما دیدار کنیم تا از نزدیک توانایی و استعداد های کهگیلویه و بویراحمد را مشاهده کنیم.

وی افزود: هیأت‌های تجاری اتریشی را نیز به کهگیلویه و بویراحمد خواهیم آورد، در دیدارهای b2b  و مشترک تجار دو طرف می توانیم به نتایج خوبی در جهت همکاری های مشترک برسیم.

یوهانا براینس تصریح کرد: اطلاعات شرکت‌ها، کارخانجات و واحدهای تولیدی کهگیلویه و بویراحمد و همچنین لیست پروژه های مهم این استان را نیز که به ما معرفی کرده اید را در اختیار هیأت‌ها و شرکت‌های اتریشی مشتاق به سرمایه گذاری در ایران قرار خواهیم داد.

وابسته بازرگانی اتریش در پایان ابراز امیدواری کرد که ارتباطات تجاری خوبی میان تجار و سرمایه‌گذاران اتریش با استان کهگیلویه و بویراحمد برقرار شود و این نشست به نتایجی اثر گذار و مثبت در آینده ی نزدیک برسد.

انتهای پیام/ح