پارسا نیوز: رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش خبر داد ۱۳هزار ارتشی آماده امدادرسانی به زلزله احتمالی تهران/ انجام ۶۸ عملیات امداد و نجات در سال گذشته بوسیله نزاجا

پارسا نیوز: رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش خبر داد ۱۳هزار ارتشی آماده امدادرسانی به زلزله احتمالی تهران/ انجام ۶۸ عملیات امداد و نجات در سال گذشته بوسیله نزاجا

به گزارش پارسا، امیر شیرزاد علیپور رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش در تشریح وضعیت جغرافیایی و حادثه خیز بودن کشور، گفت: ایران دهمین کشور بلاخیز و ششمین کشور زلزله خیز جهان است و حدود ۸۳ درصد خاک کشور در معرض زلزله قرار دارد به طوری که ۷۰ درصد از مساحت کشور در مجاورت گسل‌های فعال قرار دارد. همچنین ۶۰۰ شهر ما روی کمربند زلزله قرار دارند و ۲۴ شهر بزرگ ما از جمله تهران در مناطق پر خطر واقع شده‌اند.

وی افزود: به طور متوسط در کشور هر ماه زلزله‌ای به بزرگی چهار ریشتر و هر سال سه زلزله به بزرگی پنج ریشتر داریم و هر ۱۰ سال هم سوابق نشان داده است که زلزله‌ای به بزرگی هفت ریشتر در کشور خواهیم داشت.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با اشاره به بازدید مقام معظم راندن در سال ۸۲ از مناطق زلزله دیده بم، ادامه داد: در این بازدید فرمانده معظم کل قوا دولت را مکلف به تشکیل یک سازمان در دولت کرد که مسئولیت مدیریت بحران‌های کشور را به عهده گیرد؛ پس از این دستور، سازمان مدیریت بحران در وزارت کشور تشکیل شد و پس از شکل‌گیری سازمان مدیریت، نیروی زمینی ارتش نسبت به سازماندهی گردان‌های‌ بلیه در این راستا اقدام کرد.

وی با بیان اینکه پس از زلزله بم ۸۷ گردان بلایای ارتش هرکدام شامل ۵ گروهان متشکل از سه گروهان امداد و نجات، یک گروهان پشتیبان و یک گروهان تقسیم و تدفین با تعداد نفرات ۴۲۰ نفر تشکیل شد، اضافه کرد: به تدریج با به روز رسانی سازمانی این تشکیلات، گردان‌های غیر سازمانی ۶۲۳ نفره برای مقابله با بلایای طبیعی با همین ساختار نیز تشکیل شد.

وی با بیان اینکه اعضای ستاد بحران نیروی زمینی، معاونین ستاد نزاجا و رئیس آن امیر معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی هستند، گفت: در راستای مصوبه دولت به طور همیشگی این اعضا طی سال سه یا چهار جلسه برگزار می‌کند.

علیپور یادآور شد: در راستای خدمت رسانی در شرایط بحران دو طرح تهیه شده که طرح مردم‌کمک و زلزله احتمالی در شهر تهران نام دارد. این دو برای مدد به دولت است و با ابلاغ به یکانها در شرایط بحران اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت ۱۴ کارگروه برای مدیریت بحران تشکیل داده است که نیروهای مسلح در ۹ کارگروه آن عضویت دارند و در جلسات به طور مستمر شرکت می‌کنند، افزود: عملکرد خوب در مدیریت بحران در درجه اول به سازماندهی مناسب برمی‌گردد که با توجه به توضیحات ارائه شده چنین ساختاری در ارتش و نیروهای مسلح وجود دارد.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: ارومیه| ۱۰۵ میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌شده به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد - اخبار پارسا

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش فاکتور بعدی برای مدیریت مناسب بحران را برنامه‌ریزی دانست و گفت: مسئله استفاده از منابع موجود نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که باید به آن توجه کرد که در نیروهای مسلح با وجود اینکه ابزارها، تجهیزات و امکانات دفاعی و نظامی وجود دارد می‌توان از برخی از آنها برای بلایای طبیعی استفاده کرد.

علیپور فاکتورهایی از جمله ارتباطات، ترابری اعم از زمینی و هوایی، بخش مهندسی، درمانی و مدیریت و کنترل نظامی منطقه بحران را از دیگر مواردی خواند که ارتش در مواقع بحران در آن به کمک سایر نهادها می‌آید و افزود: از سوی دیگر بخشی از ارتش با توجه به برخورداری از مهارت‌های تخصصی به ارائه خدمات تخصصی می‌پردازند که ارائه خدمات درمانی از سوی پزشک متخصص، آتش‌نشان و جوشکار و غیره در قالب گردان‌های بلیه صورت می‌پذیرید.

وی با اشاره به آموزش‌های داده شده به تیم‌های عملیاتی مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش، افزود: برخی از این آموزش‌ها بوسیله ستاد مدیریت بحران وزارت کشور و برخی دیگر از دوره‌های تخصصی در یکان‌ها آموزش داده می‌شود.

علیپور تأکید کرد: وقوع زلزله همواره مخاطرات و پیامدهای فراوان دیگری نیز در کنار خود دارد که یکی از اقدامات ما در این راستا آگاه‌سازی افراد برای مقابله با پیامدهای آن بوده که وقوع پس لرزه‌ها، آتش سوزی  وقوع سیل از جمله این مخاطرات است.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه عمده نیروهای ما سرباز هستند و مهارت این عزیزان برای ما بسیار اهمیت دارد، گفت: برای مقابله با این پیامدها نیاز به تمرینات میدانی است که به همین منظور سال گذشته پنج رزمایش برگزار شد. این رزمایش‌ها فیلم‌برداری شده و با توزیع فیلم آن در یکان‌های سراسر کشور آن را الگویی برای مقابله با بحران‌های احتمالی قلمداد کنند.

وی اضافه کرد: در سال ۹۴ با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفت از تعداد ۸۷ گردان بلیات، ۴۴ گردان را بازدید کردیم و با رتبه‌بندی‌هایی که انجام شد از گردان‌ و افراد برتر تقدیر بعمل آمد.

وی درباره ارتباطات ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با سایر دستگاه‎‎های اجرایی مسئول در امر بحران کشور، گفت: در این رابطه برخی  خلأهای قانونی وجود دارد اما با جلساتی که میان دستگاه‌های مختلف در این مدت برگزار شده نتایجی خوبی حاصل شد و از دل این جلسات چندین رزمایش مشترک نیز بیرون آمد.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: یورش‌ی انتحاری در بنایی کابل؛ کار داعش بود یا مافیا؟

علیپور با بیان اینکه ۸۶ دستگاه در زمینه بحران در شهر تهران وجود دارد که هماهنگی این تعداد از دستگاه‌ها قطعا نیاز به یک مدیریت منسجم دارد، ادامه داد: در پنج سال ابتدایی تشکیل ستاد مدیریت بحران بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی مسئولیت در شهر تهران با سازمان مدیریت بحران شهر تهران به ریاست شهردار بود ولی در حال موجود مسئولیت دستگاه‎ها بر عهده سازمان هلال احمر است.

وی با اشاره به امضای چندین تفاهم‌نامه میان ارتش و سازمان هلال احمر، گفت: پس از امضای این تفاهم‌نامه بخشی از نیروهای ما به طور دائمی در مراکز هلال احمر مستقر هستند که این نیروها شامل نیروهای هوانیروز و بالگردهای ما نیز می‌شوند که در هلال احمر مستقر و آماده خدمات‌رسانی هستند.

وی با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران در ۹ استان از ۳۱ استان کشور بالگرد در اختیار هلال احمر قرار گذاشته است، افزود: این بالگردها در سوانح جاده‌ای و بلایای طبیعی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور فعالیت می‌کند.

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با اشاره به برخی از اقدامات اخیر ستاد متبوع خود در مواقع بحران، یادآور شد: گردان‌های بلیات ما در زلزله ورزقان طی کمتر از دو ساعت در محل حادثه موجود شدند و امدادرسانی را آغاز کردند؛ همچنین در سیل حاشیه‌ سد کرج و سیل چالوس چندین از مفقودشدگان و برخی از جان باختگان را شناسایی و امدادرسانی کردند.

وی اضافه کرد: همچنین در زمینه کنترل و پیشگیری با توجه به بالا آمدن آب سد دز نیروهای مسلح و ارتشی بودند که کار تخلیه و آب‌گیری از سد را انجام دادند و در بحث مهار آتش سوزی استان آذربایجان شرقی و استان‎‌های شمالی کشور به سازمان منابع طبیعی مدد ویژه‌ای شد و نیروهای ما در اسرع وقت در جنگل‌ها و مراتع حادثه دیده موجود شدند و اجازه سرایت آتش به شهرها و روستاهای پیرامون را ندادند.

علیپور امدادرسانی به مردم در گیر در برف و کولاک بویژه در جاده فیروزکوه و تربت جام را یکی دیگر از اقدامات ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش خواند و گفت: اعزام تیم‌های پزشکی به مناطق محروم نیز  یکی دیگر از اقدامات ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش است.

وی به دو عملیات اخیر زلزله بجنورد و مشهد نیز اشاره کرد و اظهار داشت: نیروهای مسلح در این عملیات اولین یکان‌های موجود در صحنه بودند و با وجود اینکه طبق قانون باید در پنج روز به کمک دستگاه‌های امداد و نجات بپردازند اما با مجوزی که از سلسله مراتب اخذ شد نیروهای مسلح در آواربرداری، بازگشایی راه‌ها، توزیع مواد غذایی و مرسوم سازی شرایط منطقه حادثه دیده مدد شایان انجام دادند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: سخنگوی اردوغان: اولویت ما پایان دادن به جنگ خونین در سوریه است

رئیس ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش با اشاره به وقوع حادثه پلاسکو در سال گذشته، افزود: در ساعات اولیه حادثه، این مسئله از طریق سلسله مراتب به ما اعلام شد و ما نیز یکان‌هایی که مورد نیاز بود را به منطقه اعزام کردیم. در طرح زلزله احتمالی تهران نیز ما پیش بینی کرده‌ایم که ۱۳ هزار نیرو در سه سطح یگان‌های مقیم مرکز، یکان‌های اطراف تهران و یگان‌های معین، عملیات امداد رسانی را انجام دهند.

علیپور یادآور شد: در طول سال گذشته ستاد مدیریت بحران نیروی زمینی ارتش تعداد ۶۸ مورد عملیات امداد و نجات انجام داده که پراکندگی این عملیات‌ها بسته به مناطق حادثه‌خیر داشته است.

وی تصریح کرد: یکی از موادری که در مواقع بحران مشکل ساز می‌شود این است که مدد‌ها به خوبی تقسیم نشوند و تمرکز و تراکم نیروها در یک نقطه باشد و از بخش‎ها و نقاط دیگر غفلت بشود در حالی که با برنامه‌ریزی صورت گرفته این مسئله در ارتش برنامه‌ریزی شده و یکان‌های ما سطح‌بندی و تقسیم بندی شده‌اند.

رئیس ستاد مدیریت بحران نزاجا توضیح داد: همانطور که عنوان شد یکان‌های ما در سه سطح اصلی دسته بندی شده‌اند که یکگان‌های مقیم در محل حادثه حضور دارند و خود ممکن است در صورت شدت حادثه نیازمند امداد اولیه باشند؛ یکان‎های اطراف نیز یکان‌هایی هستند که ظرف سه ساعت باید خود را به محل حادثه برسانند و یکان‌های معین نیز با تجهیزات و امکانات بالا در مدت ۲۴ ساعت خود را به محل حادثه خواهند رساند. در این میان نیز نیروهای برخی از مراکز آموزش می‌توانند مدد دهنده خوبی برای تخلیه در فرودگاه‌ها و سهولت در بحث ترابری باشند و امور امدادی را به بهترین نحو پیش ببرند.

وی در پایان تأکید کرد: برای بهبود امدادرسانی باید از اصول مدیریت ریسک پیروی کرد به گونه‌ای که سایر کشورهای موفق در این زمینه مثل روسیه و ترکیه از آن بهره برده‌اند. همچنین باید برای دو چالش آموزش‌های تخصصی به نیروها با توجه به اینکه عمده نیروهای ما سرباز هستند و موضوع تأمین تجهیزات تخصصی با توجه به دفاعی بودن تجهیزات، ایده‌ای جدید را اجرایی کرد.

انتهای پیام/