پارسا نیوز : رئیس شورای ریاستی لیبی برخی مصوبات کلیدی این شورا را لغو کرد

پارسا نیوز : رئیس شورای ریاستی لیبی برخی مصوبات کلیدی این شورا را لغو کرد

رئیس شورای ریاستی لیبی تصمیمات اتخاذ شده از این شورا که بدون توافق حاصل شده را لغو کرده است. این اقدام کوششی برای جلوگیری از “سقوط کامل” شورا محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از ارم نیوز، فایز السراج، رئیس شورای ریاستی کشور توافق لیبی گفت: شورای ریاستی زمانی که پس از مذاکرات ۲ سال تشکیل شد و با وجود تمامی فشارهایی که در آماج آن قرار داشت، از هیچ کوششی برای توافق میان تمامی طرف‌ها دریغ نکرد، اما آنچه که اخیرا با صدور برخی از دستورات سرنوشت ساز و حاکمیتی بدون توافق یا رایزنی میان اعضاء صورت گرفت، فاصله و دودستگی میان لیبیایی‌ها را بیشتر می‌کند.

وی افزود: من به عنوان رئیس شورای ریاستی کاملا با این مساله متنفر هستم که این شورا عامل از بین بدوش گرفتن توافق میان لیبیایی‌ها باشد و بر اساس مسئولیت ملی خود، اعلام می‌کنم که تمامی دستوراتی که بدون توافق حاصل شده است و مربوط به تعیین پست‌های حاکمیتی و رهبری عالی امنیتی و مدنی است لغو شده است چراکه این دستورات به صورت مستقیم به امنیت و ثبات کشور لطمه وارد می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: تعامل کاری طالبیان و رئیس سازمان مطلوب است/ گمانه‌زنی‌های غیر موثق مدیران را درگیر امور حاشیه‌ای می‌کند

موسی الکونی، نائب رئیس شورای ریاستی کشور توافقی در اعتراض به شکست این شورا در حل بحران‌ها و دست داشتن آن در طولانی شدن نزاع میان طرف‌های سیاسی، استعفا داد.

السراج به دلیل استعفای الکونی اظهار تاسف کرده و گفت: من خشم او را درک می‌کنم وامیدوارم که وی از استعفایش صرف نظر کند. من و اعضای شورا دائما با او در تماس هستیم تا قانعش کنیم از استعفایش منصرف شود.

ابراهیم بوشناف نیز اعلام کرد که از پذیرش پست وزارت دادگستری در کشور توافقی برگرفته از شورای ریاستی معذور است.

از سوی دیگر، مارتین کوبلر، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل و رئیس هیات سازمان ملل در لیبی نسبت به خطر متشنج شدن اوضاع کشور که می‌تواند به ازسرگیری درگیری‌ها در لیبی بیانجامد، هشداد داد.

کوبلر گفت: من تمامی طرف‌ها را به خویشتن داری و حل وفصل مسائل از طریق گفتگوی سیاسی ترغیب می‌کنم.

وی از تمامی طرف‌ها خواست تا برای آشتی ملی کوشش کرده و از هرگونه اقدامی که می‌تواند به تشدید اوضاع کشور بیانجامد، خودداری کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: احتمال رویارویی ترکیه و آمریکا در خاک سوریه؛ اردوغان گزینه‌های سختی پیش رو دارد - اخبار پارسا

انتهای پیام