پارسا نیوز: رئیس پلیس فتا پارس معایب شبکه‌های اجتماعی را تشریح کرد از به خطر افتادن حریم شخصی افراد تا جرایم علیه کودکان و اتلاف وقت در فضای مجازی

پارسا نیوز: رئیس پلیس فتا پارس معایب شبکه‌های اجتماعی را تشریح کرد از به خطر افتادن حریم شخصی افراد تا جرایم علیه کودکان و اتلاف وقت در فضای مجازی

حبیب‌الله رجبلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارس در ارومیه اظهار داشت: نوجوانان و جوانان از بدو تولد، دنیا را به صورت کامپیوتری دیده‌اند و به همین جهت است که این گروه نسل رایانه‌ای نامگذاری شده که اقتصاد، دین، فرهنگ، جامعه و همچنین تاریخ را بر صفحه نمایشگر می‌بینند. 

وی افزود: تاثیری که اینترنت به طور عام و شبکه‌های اجتماعی مجازی به صورت خاص می‌توانند روی نسل جوان و نوجوان بگذارد می‌تواند این ذهنیت را در آنها به وجود آورد که جامعه را از منظر مانیتور خود و کنش متقابل اجتماعی را از پشت پنجره‌ای از کلمات انجام دهند.
رئیس پلیس فتا استان آذربایجان غربی ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان و جوانان تاثیراتی دارد که بعضا برای روح و جسم آنها مخرّب است و از جمله معایب شبکه‌های اجتماعی برای نسل جوان و نوجوان «در معرض خطر قرار ستاندن روابط چهره به چهره» است.
رجبلی در تشریح این موضوع گفت: بزرگترین مزیت شبکه‌های اجتماعی دارای یک عارضه جانبی منفی است که آن را به مهم‌ترین عیب این شبکه‌ها تبدیل کرده است. این شبکه‌ها روابط چهره به چهره اجتماعی را کاهش و یا به کل از بین می‌برند؛ چراکه شبکه‌های اجتماعی به نوعی استقلال و آزادی به وجود می‌آورند و افراد می‌توانند یک دنیای فانتزی برای خود ساخته و وانمود کنند که فرد دیگری هستند و در این رابطه نوجوانان در معرض خطر بیشتری هستند، چراکه آنان در سنین یادگیری نحوه ارتباط با دیگران و ساختن گروه‌های دوستی قرار دارند. 

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: نودهفت درصد زنان و دختران افغانستان با کمبود ویتامین دی مواجه هستند

رئیس پلیس فتا در استان پارس «مزاحمت‌های سایبری و جرایم علیه کودکان» را موردی دیگر از معایب شبکه‌های اجتماعی برای نسل جوان و نوجوان برشمرد و افزود: استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند افراد را در معرض آزار و اذیت و ارتباطات نامناسب با دیگران قرار دهد و با وجود اینکه والدین اغلب محتوای اینترنت را برای اعضای خانواده خود فیلتر می‌کنند، اما با این حال باز هم کودکان در معرض آزارهای جنسی و محتوای‌ نامناسب هستند.
وی همچنین به «جعل هویت و کلاه‌برداری» در فضای مجازی اشاره کرد و با بیان اینکه چه خوشمان بیاید چه نه، اطلاعاتی که ما روی اینترنت می‌فرستیم می‌تواند در دسترس هرکسی که به اندازه کافی باهوش و زیرک باشد قرار گیرد، افزود: اکثر سارقان تنها به مقدار کمی اطلاعات ضروری از ما نیاز دارند تا با جعل هویت، زندگی ما را به کابوس تبدیل کنند و در جامعه ما افراد بسیار زیادی هستند که با قرار دادن اطلاعات شخصی در شبکه‌های اجتماعی، خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.
رجبلی «اتلاف‌کننده زمان» را دیگر ویژگی و عیب فضای مجازی برای جوانان و نوجوانان برشمرد و گفت: گزارشات نشان می‌دهد شبکه‌های اجتماعی یکی از بزرگترین ابزارهای اتلاف‌کننده وقت هستند. بطوریکه درصدی از زمان استفاده از اینترنت را بدون هیچ‌گونه بهره‌وری به خود اختصاص می دهند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ای که دستت می رسد دستی بگیر - پارسا | پایگاه خبری

وی افزود: گرچه بخشی از این زمان صرف انجام کارهای مهم تجاری، اجتماعی و حرفه‌ای می شود؛ اما اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی سه برابر زمانی که به فعالیت‌های آنلاین مفید اختصاص می‌دهند را صرف شبکه‌های مجازی می‌کنند.
رئیس پلیس فتا پارس پنجمین خطر فضای مجازی را «به خطر افتادن حریم شخصی افراد» عنوان کرد و با بیان اینکه یکی از معایب و خطرات شبکه‌های اجتماعی که باعث چالش‌های شدید در زندگی فردی و اجتماعی کاربران می‌شود، نفوذ به حریم خصوصی کاربران است، افزود: اگرچه کاربران با هویتی مجازی در این شبکه‌ها حضور دارند ولی باز هم تفاوتی در نفوذ به حریم خصوصی آنها نخواهد داشت. بنابراین باید توجه داشت که بایدها و نباید‌های شرع مقدس در خصوص کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است و هر چند شبکه‌های ‌اجتماعی در ظاهر در دنیای حقیقی نیستند، اما ماهیت بسیاری از اطلاعاتی که در این شبکه‌ها وجود دارند حقیقی است. پس باید مراقب بود تا حریم خصوصی افراد در این فضا تهدید نشود.
رجبلی در پایان اخطار داد: اگر اطلاعات کافی در خصوص شبکه اجتماعی مورد نظر خود ندارید‌، به آن وارد نشوید و در صورت حضور در شبکه‌های اجتماعی موارد امنیتی‌، رمزگذاری و .‌.‌. را رعایت کنید.  

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: رئیس اتاق بازرگانی یاسوج مطرح کرد وجود ۵۰۰ گونه دارویی فرصتی برای سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد

وی همچنین تصریح کرد: در گروه‌هایی که شما را تحت تاثیرات مخرب اخلاقی و فرهنگی قرار می‌دهند عضو نشوید و در صورت عضویت سریعاً آن را ترک کنید. 

به گزارش پارس، پلیس فتا از هموطنان خواست در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir، ایمیل: fars_fata@police.ir و یا تلفن : ۲۱۸۳۹۱۹-۰۷۱ گزارش کنند.

انتهای پیام/و