پارسا نیوز: راجع به ششمین کمیسیون مشترک برجام عنوان شد تأکید هیأت آمریکایی بر پایبندی کامل به برجام/راجع بهخواست ۱+۵ از واشنگتن برای بی‌وانمود کردن آیسا

پارسا نیوز: راجع به ششمین کمیسیون مشترک برجام عنوان شد تأکید هیأت آمریکایی بر پایبندی کامل به برجام/راجع بهخواست ۱+۵ از واشنگتن برای بی‌وانمود کردن آیسا

به گزارش گروه کاردانی خارجی خبرگزاری فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام بنا به راجع بهخواست ۲۶ آذر (۱۶ دسامبر) محمدجواد ظریف وشالوده امور خارجه کشورمان و برای بررسی نقض عهد برجام از آمریکا با تمدید قانون آیسا با حضور معاونین وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ امروز (سه‌شنبه) راجع به محل هتل کوبورگ وین به مدت سه ساعت برگزار شده و با صدور یک بیانیه مطبوعاتی به کار خود خاتمه داد.

از زمان اجرایی شدن برجام این دومین بار است که کمیسیون مشترک بر اساس راجع بهخواست ایران و برای رسیدگی به بدعهدی‌های آمریکا و اقدامات غیرمنطبق آن کشور با مفاد برجام تشکیل جلسه می‌دهد.

همچنین دیروز برای نخستین بار سازوکار کارگروه اجرایی کردن لغو محظور‌ها که راجع به برجام پیش‌بینی شده است، به کار گرفته شد و نشست کارگروه با حضور هیات‌های کارشناسی از ایران و تمام دستگاه اجرا‌های عضو برجام راجع به وین برگزار شد.

راجع به نشست کمیسیون مشترک علاوه بر بررسی گزارش ارائه شده از کارگروه کارشناسی،‌ نمایندگان کشورمان ضمن ارائه شرحی از بدعهدی‌های آمریکا راجع به یک سال اخیر، با ارائه مستندات حقوقی تمدید قانون آیسا را مغایر با تعهدات آمریکا راجع به قالب برجام دانستند. 

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: شاید توافق هسته‌ای ایران در دستگاه اجرا ترامپ بقا نیابد

راجع به ادامه، هیات آمریکایی با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، ضمن اشاره به عدم امضای این مصوبه از سوی رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان یک تصمیم مهم سیاسی، و برشمردن یک سلسله از اقدامات حقوقی و اجرایی که از سوی دستگاه اجرا این کشور برای بی‌وانمود کردن قانون آیسا صورت گرفته است، عنوان کرد که با اقدامات انجام شده، هیچ تاثیر عملی بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصویب این قانون راجع به کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند. 

راجع به ادامه نشست، نمایندگان سایر دستگاه اجرا‌های عضو کمیسیون با با حرارت قلمداد کردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا راجع به جهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل راجع به این زمینه شدند به گونه‌ای که هیچ ابهامی نسبت به اینکه این قانون اثری بر تجارت و همکاری با ایران ندارد، باقی نماند.

راجع به ادامه جلسه همه کشورها بر تعهد کامل خود به برجام، و ضرورت پرهیز از اقداماتی که به اجرای موثر و جامع برجام راجع به بخش لغو محظور‌ها لطمه وارد آورد، تاکید کرده و بر ضرورت بی‌اثر ماندن قانون آیسا و نیز سایر قوانینی که به موجب برجام اجرای آنها باید متوقف باشد، پافشاری کردند. 

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: سیدافقهی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد وحشت سعودی‌ها از انقلاب مردمی در بحرین و سرایت آن به عربستان

راجع به این نشست همچنین با اغتنام فرصت و با توجه به نزدیک شدن به زمان یک سال از اجرایی شدن برجام، مروری نیز بر روند اجرای سایر بخش‌های برجام از جمله کانال خرید و همکاری‌های سازش‌آمیز هسته‌ای با ایران (موضوع پیوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش این همکاری‌ها صورت گرفت.

انتهای پیام/