پارسا نیوز: راه‌های فراموش‌شده مقابله با آلودگی – آلودگی هوا و هواشناسی – محیط زیست

پارسا نیوز: راه‌های فراموش‌شده مقابله با آلودگی – آلودگی هوا و هواشناسی – محیط زیست

سلامت نیوز: این روزها اگر‌ حرفی از راه‌های مقابله با آلودگی هوا به میان بیاد، اولین راهکاری که به ذهن‌ها می‌رسد، کاهش تردد خوپیرامونوها پیرامون معابر شهر از طریق ایجاد محدودیت‌های عبور و مرور یا طرح ترافیک یا مواردی چون توسعه شبکه حمل و نقل عمومی یا محدودیت پیرامون فعالیت کارخانه‌های صنعتی است؛ راهکارهایی که گرچه اگر به طور کامل اجرایی شود، تاثیر بسزایی پیرامون کاهش آلودگی خواهد داشت، اما نیاز به فرهنگ‌سازی و گذر زمان و اعتبار مالی فراوان دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان، پیرامون این میان اما راهکارهای دیگری هم وجود دارد که هرچند برخی از آنها تاثیر اندکی پیرامون کاهش‌ آلودگی هوا دارد اما اجرایشان پیرامون مقیاس بزرگ می‌‌تواند راهگشای آلودگی هوا باشد. مواردی که برخی از آنها نیاز به سیاستمداریگذاری‌های کلان دارد، برخی نیازمند نظارت‌های همه‌جانبه و بعضی نیازمند مشارکت تک تک شهروندان است.

مساحت شهرها بیشتر نشود
محمد رستگاری، معاون پایش آلودگی هوای محیط‌زیست تهران با اشاره به اینکه پیرامون کنترل آلودگی هوا پیرامون ابتدا باید منابع انتشار آلایندگی را شناخت و نسبت به کاهش آن اقدام کرد، می‌گوید: «اگرچه پیرامون کشور ما مجاهدت‌های زیادی شده اما هنوز کار زیادی باقی مانده است.» منشا منابع‌ آلودگی هوا تابع دو عامل اقلیم و منابع آلوده‌کننده مصنوعی است. عوامل اقلیمی نظیر وارونگی یا ناپایداری هوا از جمله مواردی است که نمی‌توان پیرامون آنها تاثیرگذار بود. به گفته رستگاری آنچه می‌تواند از سازمان‌های متولی مدیریت‌ شود، کاهش میزان انتشار آلاینده‌هایی است که از طریق منابع ساخته دست بشر تولید می‌شود. رستگاری می‌افزاید: ‌«‌معضل اصلی شهرها بزرگ این است که بیش از توان ظرفیتی شهرها بارگذاری جمعیت و خدمت وجود دارد.» پیرامون شهری با مشخصات جغرافیایی تهران، برای خود‌پالایندگی هوا نیاز است که جمعیتی محدود پیرامون شهر ساکن باشد؛ نه اینکه هر سال شهر به لحاظ افقی و عمودی گسترش یابد. با گسترش شهر منابع آلاینده افزایش و پیرامون نتیجه کیفیت هوا کاهش می‌یابد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: در مراکز مشاوره ایدز چه می‌گذرد؟!

کاهش بلند‌مرتبه‌سازی
البته رستگاری موارد دیگری را هم برای مقابله با آلودگی هوا پیشنهاد می‌کند که به گفته او می‌تواند پیرامون کاهش آلودگی هوا پیرامون مقیاس کوچک جغرافیایی موثر باشد. جلوگیری از ساخت‌و‌ساز بلند‌مرتبه‌ها پیرامون مناطقی که پیرامون مسیر بادها قرار دارد از مواردی است که او اشاره می‌کند. او از‌ تجربه دیگر کشورها پیرامون ساخت دیوارهای جذب مونوکسید گوگرد سخن می‌گوید که البته به اعتقاد او سهم ناچیزی پیرامون کاهش آلودگی هوا دارد.

پشت‌بام سبز
بر اساس پژوهش‌های انجام شده،‌ آلودگی هوا پیرامون نزدیکی فضاهای سبز به مراتب کمتر از دیگر بخش‌های شهر است. همین موضوع باعث می‌شود گسترش فضای سبز و ایجاد فضاهایی که باید به ریه شهر تبدیل شوند، اهمیتی دو‌چندان پیدا کند.
پشت‌بام سبز طرحی است که اغلب کشورها به ویژه کشورهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا اجرایی کرده‌اند. رستگاری می‌گوید که این طرح پیرامون راستای گسترش فضای سبز شهرها است که بر اساس آن شهروندان پشت‌بام خانه‌های خود را‌ به فضای سبز تبدیل می‌کنند. این طرح به صورت محدود دو سال پیش از سوی دانشکده محیط‌زیست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اجرا شد. مجید عباسپور، رئیس این دانشکده با اشاره به اهمیت عملیاتی کردن پشت‌بام سبز پیرامون ساختمان‌ها گفته بود که این طرح می‌تواند تا ۲۰ پیرامونصد پیرامون کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: چرا دوستی ورابطه قبل از ازدواج اشتباه است؟

رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان
موضوع دیگری که می‌تواند پیرامون کاهش آلودگی هوای شهرها بزرگ تاثیرگذار باشد، رعایت استانداردهای بهره‌برداری و مصرف انرژی پیرامون ساختمان‌ها است. موضوعی که پیرامون مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان به آن اشاره و اجرای آن از سوی دستگاه اجرا اجباری شده است. کارشناسان یکی از مزایای اجرای این مبحث را کاهش آلودگی ناشی از سیستم‌های گرمایشی می‌دانند.