پارسا نیوز : روزهای رازدار جوانی نیلوفر… – پارسا

پارسا نیوز : روزهای رازدار جوانی نیلوفر… – پارسا

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پارسا، زن و شوهری با حالتی نگران و پریشان وارد اتاق مشاوره شدند، زن در حالی که اشک می‌ریخت گفت: تو را به خدا به ما مدد کنید دخترم دارد از دستم می‌رود!

مرد که سرش را به زمین دوخته و هیچ حرفی نمی‌زد همراه زن بود، معلوم بود که خیلی ناراحت است اما بغض گلویش به او اجازه نمی‌داد.

زن سر حرف را باز کرد و گفت: نیلوفر تنها دختر من است او ۱۹ سال دارد و تازه دیپلم گرفته و پارسال هم در دانشگاه قبول شد و با کلی ذوق و شوق مشغول ادامه تحصیل شد.

 اوایل دخترم خیلی سرزنده و شاداب بود و رابطه‌اش با من و پدرش هم خیلی خوب بود اما از یک ماه قبل به یکباره اخلاقش عوض شد، دیگر آن دختر سرزنده و با نشاط همیشگی نیست.

 وقتی از دانشگاه می‌آمد بدون اینکه حرفی بزند می‌رفت در اتاق خودش و ساعت‌ها هم بیرون نمی‌آمد، دچار افسردگی شدیدی شده بود، چند بار قصد داشتم او را به دکتر ببرم اما اماده نشد.

یک هفته پیش هنگامی که در اتاقش بود ناگهان متوجه سرو صدایی شدم و به سرعت خودم را به اتاقش رساندم  وقتی که در را باز کردم دیدم شوک عصبی به او دست داده است.

 بلافاصله اورژانس را خبر کردم و به بیمارستان منتقلش کردیم، من و پدرش دیگر داشتیم از نگرانی جون به لب می‌شدیم و راز این تبدیل رفتار ناگهانی دخترم را نمی‌فهمیدیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: آقای استاندار! آقا نادر خانه دارد اما ۳ متر و ۷۵ سانت+عکس

 نمی‌دانستیم چکار باید بکنیم تا اینکه دیروز با او کلی صحبت کردم و اصرار کردم که به من بگوید چه شده و من چطور می‌توانم به او مدد کنم!

 نیلوفر در جواب گفت: هیچ کس نمی‌تواند به من مدد کند، من می‌خواهم بمیرم!!

بعد از کلی پافشاری بالاخره متوجه شدم که نیلوفر دو ماه پیش هنگام خارج شدن از دانشگاه با پسری به نام نوید آشنا شده و آنها با هم دوست شدند.

دخترم در این مدت بدجوری به او وابسته شده اما یک ماه پیش نوید به یکباره مدارک آزمایشش را به دخترم نشان داده و به او گفته سرطان دارد و مدت زیادی زنده نیست این موضوع باعث بهم ریختگی شدید روحی دخترم شده و به همین خاطر او نیز تمایلش را برای ادامه زندگی از دست داده است.

دخترم آنقدر عاشق و شیفته نوید شده که می‌گوید می‌خواهد بمیرد تا در آن دنیا باهم ازدواج کنند!! از طرفی ما نمی‌دانیم که اصلا این پسر راجع به بیماریش راست می‌گوید یا نه؟ و نمی‌دانیم چطور می‌توانیم دخترمان را راضی کنیم که آن پسر را فراموش کند.

اقدامات مشاوره‌ای

پس از اظهارات زن، با وی و همسرش صحبت شد و از آنها ضروری شد که با آرامش با دخترشان همراه شده و آدرس و شماره تلفن پسر مورد نظر را پیدا کنند تا علاوه بر اینکه به مرور او را از دخترشان دور کنند، از صحت و سقم قضیه نیز مطلع شوند و همچنین به منظور بردن تست شخصیت از دخترشان به روانشناس بالینی مراجعه کرده تا مدد‌های لازم به آنها ارائه شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : فعالیت ۳هزار مهد قرآنی در مساجد سراسر کشور

مشکلات دوران نوجوانی

کارشناس مرکز مشاوره آرامش اظهار داشت: در دوره نوجوانی تحولات عاطفی و رفتاری در فرد اتفاق افتاده و وابستگی به دوستان و همسالان و گرایش به جنس مخالف زیاد می‌شود و این نیز باعث به وجود آمدن مسایلی می‌شود و باید دانست که دختران در دوران نوجوانی نیازمند همراهی و مراقبت بیشتر والدین هستند.

این خانواده درمانگر در ادامه گفت: در دوران نوجوانی به دلیل مسایل این دوران، نوجوانان به نظارت بیشتری احتیاج دارند و در عین حال نیاز به درک بالاتر و همراه شدن با خلق و خوی آنها لازم است.

وی با بیان اینکه دختران در دوران نوجوانی نیازمند همراهی و مراقبت بیشتر والدین خود هستند، گفت: گاهی دختران به خاطر خصوصیات ژنتیکی با کوچکترین بحران دچار وابستگی و افسردگی شده و مسایلی برای آنها ایجاد می‌شود که در این سنین بیشتر نمود پیدا می‌کند.

 از این جهت لازم است که والدین مراقب رفتارها، ارتباط ها و وابستگی‌های عاطفی دختر خود باشند تا منجر به وقوع حوادثی از این دست نشود.

خطر خودکشی در بین دختران احساسی

کارشناس مرکز مشاوره آرامش گفت: نوجوانی دوره‌ای است که اریکسون روانشناس اجتماعی آن را دوره بحران هویت دانسته به طوری که فرد بین یکپارچگی شخصیت و دوگانگی در نوسان است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : استقراض از خارج، راهکار نهایی کلانتری برای احیای دریاچه ارومیه

نوجوانان دارای این بحران هدف مشخصی نداشته و بیشتر بر اساس احساسات رفتار می‌کنند و به دلیل وابستگی به دوستان و همسالان گرایش بیشتری به آنها پیدا کرده و از آنها تبعیّت می‌کنند و از لحاظ ذهنی بیش از گذشته درگیر اطرافیان خود می‌شوند.

وی با بیان اینکه چنین افرادی مسلماً نیاز به پشتیبانی بیشتری از جانب خانواده دارند، اظهار داشت: همانطور که در داستان اماده ملاحظه کردید فرد علاوه بر اینکه از لحاظ احساسی و عاطفی متحول شده و به دلیل وابستگی شدید به جنس مخالف حتی اقدام به خودکشی نیز داشته و ممکن است که احتمال اختلال شخصیت نیز در او به وجود آمده باشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی گفت: توصیه ما این است که با دیدن موارد این چنینی برخورد تند و پرخاشگرانه‌ای از طرف والدین به صورت قهرهای طولانی مدت و یا طرد کردن نوجوان صورت نگیرد.

در عین حال که با آنها همدردی می‌کنند، قاطعانه برخورد کرده و سعی در حل مشکل آنها با همکاری متخصصین داشته باشند تا منجر به حوادث ناگوار نشود.

همچنین باید طوری رفتار کرد تا اعتماد به والدین خدشه‌دار نشود و رابطه دوستی بین آنها نگه داشتن شود و باعث دوری فرزندان از خانواده و سوء استفاده دیگران نشود.