پارسا نیوز : رونق گران‌فروشی در ماه رمضان/قدرت خرید مردم جوابگوی قیمت‌ها نیست

پارسا نیوز : رونق گران‌فروشی در ماه رمضان/قدرت خرید مردم جوابگوی قیمت‌ها نیست

پارسا، در آستانه ماه رمضان، دستورالعمل‌ طرح نظارتی ویژه ایام ماه رمضان، شاهد نظارت بیشتر واحدهای نظارتی بر قیمت اقلام پرمصرف شامل لبنیات، پروتئین، برنج، روغن، قند، شکر، خرما، میوه، سبزیجات، شیرینی‌های پرمصرف، آش، حلیم، زولبیا و بامیه ابلاغ شد. مطابق این دستورالعمل توزیع برخی از این اقلام از آخر اردیبهشت ماه آغاز شد که تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد داشت.

بر این اساس با اقدامات ستاد تنظیم بازار، عرضه ۳۰ هزار تن برنج، ۲۰ هزار تن مرغ، ۲۰ هزار تن شکر و روزانه ۲ تا ۳ هزار لاشه گوشت گوسفندی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها آغاز شد و بر اساس اظهارات مقام های مسئول وزارت جهاد کشاورزی هیچ گونه کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

با وجود این تدابیر اما در روزهای ابتدایی ماه رمضان خانواده ها گلایه بسیاری از فراز و فرود قیمت کالاهای اساسی در بازار دارند.

چندی پیش نیز موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس با بیان اینکه همواره شعاردادیم در ماه مبارک رمضان، شهروندان نگران مایحتاج غذایی شان نباشند، هشدا داد که اگردولت تدابیر اقتصادی برای شیب تند نرخ محصولات غذایی مرتبط با ماه مبارک رمضان تدارک نبیند، بطورحتم نوسانات نرخ مواد غذایی بازار اقتصادی ماه رمضان را نیزدربرمی‌گیرد.

ذخایر کافی مواد غذایی برای ماه رمضان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی با بیان اینکه رشد ۷ درصدی را در بخش کشاورزی شاهد هستیم، گفت: با کاهش حدود ۶۰۰ هزار هکتاری اراضی، ۱۴ میلیون تن گندم تولید شده و حدود ۵۰ درصد نیز رشد تولید شکر داشتیم.

علی اکبر مهر فرد با اعلام اینکه نسبت به سال ۹۲، ۵ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در بخش کشاورزی اتفاق افتاده است؛ در بحث کنترل بازار ماه مبارک رمضان نیز، بیان داشت: در این ماه، ۸ یا ۹ کالا، کالای اساسی محسوب می شوند که مرتب آن ها را پایش و کنترل می  کنیم.

وی افزود: سه مورد از این کالاها نهاده های دامی هستند و  موارد دیگر نیز عبارت است از برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ که خوشبختانه در همه اینها ذخایر به اندازه کافی وجود دارد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : تهاتر بدهی ایرلاین‌ها فقط با شرکت آسمان

توزیع برنج خارجی برای تنظیم بازار در ماه رمضان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی ادامه داد: به مناسبت ماه مبارک رمضان، برنج خارجی برای تنظیم بازار در سراسر کشور توزیع شده است و در محصول شکر نیز ذخایر به اندازه کافی برای مصرف صنعتی و خانوار وجود دارد و جای هیچ نگرانی نیست.

وی همچنین با بیان اینکه گوشت منجمد گوساله با قیمت ۲۱ یا ۲۲ هزار تومان به وفور در کشور موجود است  بنابراین به لحاظ امنیت غذایی کمبود پروتئین نداریم، گفت: در سال جاری به دلیل بارش های خوب صورت گرفته وضعیت مراتع مطلوب بوده بنابراین دامداران نسبت به عرضه دام خود اقدام نکردند تا بتوانند دام خود را پروار تر روانه بازار کنند بنابراین عرضه در این فرآورده کم بوده است.

مهرفرد افزود: بر این اساس سازمان دامپزشکی کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی اقدام به واردات گوشت قرمز استرالیایی و آسیای میانه از یکی، دو هفته قبل کرده است که البته ممکن است تاثیر این اقدام در بازار خرده فروشی کم بوده باشد.

افزایش قیمت بازار، ناشی از کاهش عرضه است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز افزایش قیمت در بازار را ناشی از بحث کاهش عرضه دانست و گفت: افزایش نرخ متاثر از قیمت فروش تولید کننده نیست و عمدتا تولیدکننده هیچ منفعتی از این افزایش قیمت ها عایدش نخواهد شد.

عباس پاپی زاده افزود: مجلس شورای اسلامی برای اینکه بتواند نوسان بازار را مدیریت کند در سال ۹۱ قانونی تحت عنوان قانون انتزاع را به تصویب رساند که بر اساس این قانون تمام وظایف مربوط به واردات و تنظیم بازار و تولید داخل به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است که متاسفانه این قانون در یکی دو سال اول اجرایی نشد.

وی ادامه داد: در خصوص مساله نوسانات بازار بحث دیگر به توانایی‌ تصمیم گیران در بازار بر می گردد که متاسفانه این مجموعه تصمیم گیران تجربه کافی را در بحث تنظیم بازار ندارند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس مرتب نوسانات بازار را رصد خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید برای محصولات مورد نیاز پیش بینی های لازم صورت گیرد گفت: محموله ای که آلوده است سبب ایجاد کمبود در بازار می شود، چرا مصرف کننده قیمت بالاتری را پرداخت می کند آن هم بدون اینکه تولیدکننده ایرانی سود ببرد؟ در ۲۰ روز گذشته افزایش قیمت درکالاها را داشتیم آیا این افزایش قیمت به جیب تولیدکننده می رود؟

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: فیلترشدن رسانه‌ها باید ضابطه‌مند شود/ نباید اجازه داد رسانه‌ها به سادگی تعطیل شوند

 پاپی زاده با بیان اینکه به ۲۵۰ هزار مرغ  نیاز داریم، افزود: قیمت  تمام شده جوجه یک روزه ۹۵۰ تا ۱۱۰۰ تومان است و تولیدکننده بر روی هر جوجه ۶۰۰-۷۰۰ تومان سود می برد لذا باید رقابت در بازار به دلیل عرضه کم و تقاضای بالا اتفاق بیفتد.

اطلاعات ما در بخش کشاورزی دقیق نیست

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه اگر قیمت تمام شده بالا برود در این صورت مردم زیان دیده می شوند، ادامه داد: همیشه در آمار بخش کشاورزی دچار مشکل هستیم لذا اساسا اطلاعات ما در بخش کشاورزی دقیق نیست و به همین دلیل مدیران ما نمی توانند برای آینده پیش بینی لازم را داشته باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی با اشاره به اینکه امروزه در دنیا تولیدکننده ها و تشکل ها از مزرعه تا بازار داخلی و خارجی حضور دارند گفت: در ایران هم نیز باید این زنجیره از مزرعه تا بازار و سفره های مردم ایجاد شود لذا، نمی توان پذیرفت که همیشه دولت در جزئیات کار دخالت کند.

مهرفرد با اشاره به اینکه در برنامه درازمدت، توسعه زنجیره ها را مد نظر قرار داده ایم تا آسیب پذیری تولیدکننده کاهش یابد، افزود: سال گذشته در فصل برداشت برنج، قیمت نزدیک متوقف ماند به طوری که از ۳ میلیون تن برنجی که مصرف می کنیم حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن را تولید و ۷۰۰ هزار تن دیگر را وارد  کردیم، با افزایش بهره وری می توان ۳ میلیون تن برنج در کشور تولید کنیم  لذا، هر چیزی را که بیجا تبلیغ می کنیم آسیب آن را می خوریم.  

 وی با بیان اینکه طبق گزارشات بانک مرکزی برنج وارداتی نسبت به سال قبل حدود ۵ درصد رشد داشت و زیر نرخ تورم بود،   گفت: از سوی سازمان پشتیبانی از مصرف کننده و تولیدکننده، سازمان میادین میوه و تره بار و بانک مرکزی آمارها درباره قیمت اعلام می شود به طوری که آمار به روز از قیمت ها داریم، برنج هندی حدود ۱۰ درصد، برنج پاکستانی ۸ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : نظارت بانک مرکزی سر به دیوار کوبیدن است

توزیع برنج خارجی در ماه رمضان با نرخ ۱۷۰۰ تومان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی با اشاره به اینکه محموله کشور اروگوئه را ممکن است کشور ما تایید نکند گفت: مردم در بحث برنج  درصد گرانی  را احساس می کنند، مردم در ماه مبارک رمضان می توانند برنج خارجی با قیمت  ۱۷۰۰ تومان را تهیه کنند و برنج خارجی در شبکه توزیع قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مرغ نوسان قیمتی زیادی دارد، اظهار داشت: قیمت مرغ بین۶ هزار و  ۹۰۰ تا ۷ هزار و ۵۰۰ است، قیمت مرغ را باید با قیمت سال ۹۲ مقایسه کرد، مصرف مرغ در کشور حدودا ۲ میلیون و صادرات آن حدود ۱۰۰ هزار تن است، اگر مرغ به میزان خیلی زیاد وارد شود و جوجه ریزی به پیک خود برسد به مفهوم تولید ۳ میلیون تن مرغ است.

 وی با اشاره به اینکه کسانی که جوجه یک روزه تولید می کنند کم لطفی کردند و قیمت را بالا بردند، ادامه داد: باید قیمت پست بیاید و لذا افزایش قیمت غیر قانونی است، مسائل مربوط به کالاهای اساسی از طریق ما و ریاست جمهوری رصد و پایش می شود، در ماه مبارک رمضان کالاهای اساسی به وفور در اختیار استان ها قرار می گیرد.  

  مهرفرد با بیان اینکه در قیمت گوشت گوسفندی رشد داشتیم، خاطرنشان کرد: گوشت منجمد به وفور در کشور وجود دارد، در گوشت گوسفند مشکل داریم که ظرف یکی دو روز آینده مسئله آن هم حل می شود و باید به کشاورزان و مرغ داران آفرین گفت که توانستند مرغ و تخم مرغ را در بازار باقی کنند به طوری که از بیماری فوق حاد پرندگان عبور کردیم.