پارسا نیوز: ریزگردها، اصفهان را از سمت شمال و شمال شرق تهدید می کند

پارسا نیوز: ریزگردها، اصفهان را از سمت شمال و شمال شرق تهدید می کند

به گزارش پارسا، از دیگر اهداف کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید بر تولید و بهره گیری از انرژی ها- فناوری ها و منابع و خدمات پاک و سازگار با محیط زیست، تهیه طرح جامع کاهش مخاطرات سلامت شهروندان کلانشهر اصفهان از طریق بهبود کیفیت آب شرب و تولیدات زراعی با هماهنگی و مشارکت دستگاههای ذیربط، تاکید بر ایجاد و توسعه حمل و نقل همگانی و نیمه همگانی پاک ، جذاب ، ایمن ، قابل اعتماد ، سریع ، مطابق با استاندارد های بین المللی، مقرون به صرفه و قابل دسترس برای همه اقشار مردم در تمام نقاط شهر است.

در این فرصت به منظور اطلاع از اقدامات انجام شده و برنامه های آینده این کمیسیون، گفتگویی را با “نورالله صلواتی – عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان” انجام داده ایم که مشروح آن از نظرتان می گذرد:

وضعیت محیط زیست و هوای اصفهان را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به اینکه آب وهوای سالم حق طبیعی هر شهروندی است، “محیط زیست” بالاترین دغدغه شورای شهر است اما متأسفانه در شهر اصفهان به دلایل مختلفی مدت ها است که از این نعمت برخوردار نیستیم.

البته با اقدامات خوبی که در سالهای اخیر بوسیله مدیریت استان و شهری اصفهان با همکاری مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر مسؤولان ذیربط انجام شده در حال اماده وضعیت خوبی پیدا کرده ایم.

لازم می دانم اعلام کنم بر اساس آخرین آمارها در سال ۹۲  شهر اصفهان تنها یک روز پاک، ۳۳ روز هوای سالم، ۱۲۸ روز هوای ناسالم حساس و ۲۴ روز هوای ناسالم عمومی داشت که این آمارها در سال گذشته به ۶ روز هوای پاک، ۱۵۹ روز هوای سالم، ۲۰ روز هوای ناسالم و یک روز هوای ناسالم عمومی تعویض یافته و این باعث خوشحالی است.

ما امیدواریم بتوانیم با تمهیدات فراگیر هوای پاک و سالم را رشد دهیم و از حمل ونقل پاک، عمومی وهوشمند به نحو احسن استفاده  کنیم، البته مسئولان نیز باید تمهیداتی داشته باشند.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: باسیکل‌سواری منظم سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

لایحه استفاده از سوخت سبز که هم اکنون در کشورهای زیادی با تولید اِتانول استفاده می شود، به شورای شهر اصفهان تقدیم شده و طی نامه ای به شهرداراصفهان اعلام کردیم که برای مشارکت و سرمایه گذاری تولید اتانول در شهر اقدامات لازم را انجام دهند.

در صدد هستیم استفاده از سوخت سبز را در ابتدا با خودروهای شهرداری آغاز و سپس با توسعه بیشتر، تاکسی ها و خودروهایی که مصرف سوخت بالایی دارند نیز از اتانول و بنزین به صورت مخلوط استفاده کنند.

چه برنامه ای برای کنترل ریزگردهایی که به خصوص از سمت شرق اصفهان وارد استان و شهر می شوند، دارید؟

ریزگردها اصفهان را از شمال، شمال شرق، منطقه سگزی و تالاب گاوخونی تهدید می کند.

البته از راه سوریه هم ریزگردهای باتلاق های خشک شده ای که زمانی پر آب بوده اند، به سمت باختر کشور ما می آید که باید آنها را مهار کرد. مخلوط این دو ریزگرد با ریزگردهای صنعتی اطراف اصفهان، برای استنشاق همه شهروندان به خصوص افراد کهنسال خطرناک است وباید تمهیداتی با انجام مالچ پاشی و کشت گیاهان مخصوص کویری انجام داد.

بدون شک در این میان خشکی زاینده رود هم مزید بر علت خواهد بود؛  جریان رودخانه در شهر اصفهان قرار است اواسط خردادماه ۹۶ متوقف شود، بی شک در پی آن ورزش باد ریزگردهای کف رودخانه را به هوا منتشر و در نهایت به ریه های مردم منتقل می کند.

باید همه دستگاهها همت کنند تا این معضل یکبار برای همیشه حل شود، البته اجرای طرح ۹ ماده ای احیای زاینده رود بسیار تأثیر گذار خواهد بود.

برنامه این کمیسیون برای توسعه حمل ونقل عمومی شهر چیست؟

اولین دغدغه ما آلودگی هوا است که طبق اظهارنظر مسئولان محیط زیست، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از تردد وسایل نقلیه موتوری، بنزینی وگازوئیلی است، البته خودروهای فاقد معاینه فنی هم مزید بر علت هستند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: با کناره‌گیری قالیباف، آرای او به سبد روحانی می‌رود

مهمترین عامل آلایندگی هوای اصفهان استفاده از سوخت های فسیلی وبنزین است که اگر بتوانیم همچون سایر کشورها از سوخت سبز استفاده کنیم آلودگی وسایل نقلیه به حداقل می رسد.

خوشبختانه محققان دانشگاه اصفهان تحقیقاتی درباره تولید این سوخت انجام داده اند و سرمایه گذار آن نیز آماده است که امیدواریم به زودی استفاده از سوخت سبز که شاهراه برون رفت از آلودگی هوا است محقق شود.

در کنار این اقدامات استفاده از دوچرخه، افزایش محورهای پیاده روی و استفاده از حمل و نقل پاک از جمله تمهیداتی است که در این راستا کارساز خواهد بود.

در آینده کدام وسیله نقلیه را الگو قرار می دهید که عاری از آلودگی هوا باشد؟

باید به سمت اتومبیل های برقی برویم که هیچ آلایندگی ندارند و دیگر اینکه با استفاده از انرژی های خورشیدی تامین انرژی کنیم.

در شمال و شرق شهر اصفهان مناطق کویری زیادی وجود دارد که می توان با استفاده از انرژی های خورشیدی برق سالم و بدون عارضه در آنجا به دست آوریم.

تعویض سوخت نیروگاهها از برق به مازوت نیز دیگر اقدامی بود که کاهش چشمگیر آلودگی هوای اصفهان را رقم زد و جا دارد از مدیریت استان در این باره تشکر کنم.

ما باید پس از استفاده از دوچرخه به سمت استفاده از حمل ونقل عمومی و برقی حرکت کنیم.

فازدوم خط یک قطار شهری اصفهان به زودی افتتاح می شود و تا پایان امسال هم خط یک به صورت کامل به بهره برداری می رسد که افتتاح کامل آن تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.

یکی از شهرهای دارای هوای آلوده ای که توانست با اجرای طرح های مختلف هوای سالم داشته باشد، شهر لندن بود و باید ما از تجربیات آنها استفاده کنیم.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: جزئیات تازه از فروش دلار ۴۲۰۰تومانی/ شرایط فروش ارز مسافرتی اعلام شد - اخبار پارسا

آیا کارگاههای کوچکی که در محله های مختلف شهر فعال هستند، در آلودگی هوا تأثیری ندارند؟ تکلیف کارخانه هایی که باید در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر فعالیت کنند اما نزدیک به شهر واقع شده اند، چیست؟

بی شک فعالیت کارگاههای کوچک و آلوده کننده هوا در محله ها و اطراف شهر باعث تولید ریزگردهای صنعتی می شود که بسیار خطرناک است.

کارخانجات بزرگ باید از توسعه بپرهیزند و مدیران کارخانه ها در برنامه ریزی طولانی مدت انتقال آنها را انجام دهند؛ ما زمانی از آمدن کارخانه فولاد مبارکه به این دیار خوشحال بودیم اما باور نمی کردیم روزی هوای شهرمان را اینگونه آلوده کند.

به عنوان نماینده مردم در شورای اسلامی شهر اصفهان از مدیران کارخانجات می خواهم از توسعه کارخانه ممانعت کنند ودر جاهای مناسب که دارای آب کافی و بدون سکنه باشد کارخانجات خود را مستقر کنند.

در مورد کارگاههای کوچکی که در محله ها هم فعالیت می کنند، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به طورجدی به دنبال تعطیلی آنها هستند، البته برخی از اصناف را موفق نشده اند.

کارگاه های طلاسازی باید مناطق مرکزی شهر را رها کرده و به مکانی مناسب که ضوابط و مقررات و ایمنی لازم را داشته باشد، منتقل شوند.

محققان اعلام کرده اند که هر اصفهانی ۲ سال عمر کمتری نسبت به مردم دیگر شهرها دارد و امراضی که مردم  اصفهان را مبتلا می کند جای نگرانی دارد!

اصفهان بیشترین آمار بیماران مبتلا به “ام. اس” را دارد و دیگر اینکه در سال ۹۳ اصفهان سومین شهر آلوده ایران بود که با استفاده از برخی تمهیدات از میزان آلودگی هوای شهر کاسته شد. بنابراین هر اقدامی که در راستای باقی محیط زیست و داشتن هوای سالم برداشته شود، به نفع خودمان و آیندگان خواهد بود.