پارسا نیوز: سازمان میراث‌فرهنگی با نقص قانونی مواجه نیست، قوانین نیازمند تنقیح‌ است


معاون امور مجلس سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد


معاون امور مجلس تأکید کرد: «در حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با نقص قوانین مواجه نیستیم بلکه باید تنقیح این قوانین صورت بگیرد تا به‌سمت قانون جامع و یکپارچه‌سازی مدیریت سازمان حرکت کنیم.»

 سازمان میراث‌فرهنگی با نقص قانونی مواجه نیست، قوانین نیازمند تنقیح‌ است

میرهادی قره‌سید رومیانی معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز ۱۰ خرداد در گفت‌وگو با پارسا، ضمن تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌خاطر توجه و حساسیتشان به حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «نمایندگان مجلس شورای اسلامی همواره مدد‌های لازم از لحاظ تقنینی و نظارتی را به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردند.»

او با اشاره به اینکه سیستم قانون‌گذاری دنیا در حال تبدیل است افزود: «همه سیستم‌های تقنینی دنیا به‌سمت قوانین جامع در حال حرکت است. مجلس شورای اسلامی نیز با دقت کامل این اقدامات را در تصویب قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه در ماده ۹۹ و ۱۰۰ لحاظ کرد. به‌موجب این قانون سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری موظف به تنقیح قانون جامع است. در حوزه حفاظتی نیز اصلاحات لازم در قانون مجازات اسلامی با همت معاونت حقوقی قوه قضائیه انجام شد که به‌نظر می‌رسد قوانین مدون مترقی در این حوزه خواهیم داشت.»

رومیانی مهمترین بحث قانونی در حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را تنقیح قوانین دانست و گفت: «باید قوانین مزاحم و منسوخ حذف شوند و پراکندگی قوانین را از بین ببریم. البته چنانچه بعد از تنقیح قوانین به این نکته رسیدیم که نیاز به قوانین دیگری است حتما از ظرفیت مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس استفاده خواهیم کرد.»

او درباره تنقیح قوانین گفت: «اهمیت این موضوع در مجلس شورای اسلامی، دولت و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز درک شده است. سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فاز اول قانون جامع میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یعنی تنقیح قوانین را در دستور کار دارد. همچنین اقدامات لازم مربوط به اسناد راهبردی نیز در حال انجام است.»

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: «در زمینه حفاظت از مواریث فرهنگی نیز در قانون مجازات اسلامی مجازات‌های سنگینی برای متخلفان هم در قوانین پیشین و هم مصوبات جدیدی که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد پیش‌بینی شده است و در این حوزه باظرفیت‌های قانونی خوبی داریم.»

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: استاد زنگی شاهی پیشکسوت موسیقی از بیمارستان مرخص شد