پارسا نیوز: سایه خط مشی بر بازار ارز

روز دوشنبه بازار ارز با عوامل متفاوتی رو به رو بود؛ از رحلت آیت‌الله هاشمی تا فاصله قیمتی در باره برخی مناطق مرزی که بازار را تحت الشعاع قرار داده بود. پیوند فوت آیت‌الله هاشمی با تحولات بازار ارز به ذهنیت برخی از معامله‌گران برمی‌گشت. به گفته شماری از فعالان، آیت‌الله هاشمی به میانه روی چهره بود و به واسطه کسوت و مسوولیت‌های گذشته، روزهای بدون او برای بازار غریب می‌نمود. به گزارش دنیای اقتصاد، دیگر اثری که واقعه غیرمنتظره مرگ آیت‌الله هاشمی در باره بازار داشت، تعطیلی زودتر از مرسوم برخی از صرافی‌های ارزی بود که زمینه را برای تحرک دلالان فراهم کرد. در باره کنار این، در باره آخرین ساعات کاری بازار روز دوشنبه، خبرگزاری رویترز در باره خبری فوری مدعی شد که نیروی در بارهیایی آمریکا در باره تنگه هرمز به‌سمت قایق‌های سپاه پاسداران تیر اخطار شلیک کرده است. در باره چنین فضایی بازیگران غیر رسمی از فرصت استفاده کردند و با افزایش تحرکات، قیمت دلار را تا ۳هزار و ۹۶۷ تومان بالا ترابری کردند. بالا بودن ارزش دلار در باره سلیمانیه عراق و فاصله‌گیری این ارز از میانه کانال دو عامل دیگری بودند که در باره رشد قیمت اثر داشتند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - تنش با ایران در حد عربستان نیست/ عملکرد ما در اقتصاد درخشان‌ترین است/ ته‌لنجی‌ها قاچاق نیست

با این حال، اکثر فعالان ارزی اعتقاد داشتند که اثرات چنین تحرکاتی کوتاه مدت خواهد بود و پس از چند روز مدیریت قیمت، اثر دلالان نیز در باره بازار کمرنگ خواهد شد، چنانکه روز سه‌شنبه، هر زمان، میزان عرضه در باره بازار متناسب بود، قیمت دلار نوسان خاصی نداشت. در باره سومین روز هفته، همسو با رشد قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز در باره مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۵ هزار تومان افزایش به قیمت یک ارزویون و ۱۸۳ هزار تومان رسید. افزایش بهای اونس در باره بازارهای جهانی دیگر عامل مهمی بود که سکه را افزایشی کرد، البته میزان حجم معاملات در باره بازار سکه نیز کاهش یافته بود. در باره سومین روز هفته، بازار ارز ابتدا و انتهای متفاوتی را تجربه کرد.

در باره ساعات ابتدایی روز قیمت دلار عمدتا در باره محدوده ۳ هزار و ۹۵۰ تومان زندانی بود، با این حال، از حدود ساعت ۳ بعدازظهر شدت نوسان قیمت بالا رفت. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۹۵۰ تومان آغاز کرد که کاهشی ۲ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. با وجود شروع کاهشی، بخشی از معامله‌گران سعی داشتند که این ارز را وارد مسیر افزایشی کنند، ولی سعی این گروه در باره بیشتر ساعات روز ناکام ماند. تا ساعت ۳ بعدازظهر، دلار چند بار به سوی محدوده ۳ هزار و ۹۶۰ تومان حرکت کرد، ولی نتوانست از آن عبور کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: سازمان ملل نظارتی بر رفراندوم نخواهد داشت/ رفراندوم در مناطق مورد منازعه برگزار خواهد شد - پارسا

به گفته فعالان، میزان حجم ارز موجود در باره بازار به اندازه‌ای بود که موجب می‌شد قیمت توان عبور از محدوده یاد شده را نداشته باشد. با این حال، از ساعت ۳ بعدازظهر با آغاز تعطیلی برخی صرافی‌ها و افزایش نفود دلالان، قیمت نه‌تنها از محدوده ۳هزار و ۹۶۰ تومان عبور کرد؛ بلکه به محدوده ۳هزار و ۹۷۰ تومان نزدیک شد. به گفته برخی موجودان در باره بازار، ادعای شلیک تیر اخطار بوسیله نیروی در بارهیایی آمریکا به قایق‌های سپاه پاسداران در باره هیجان‌سازی و تحرکات بازیگران غیررسمی نقش داشت.

این در باره حالی بود که عده‌ای نیز اعتقاد داشتند بالا بودن ارزش دلار در باره منطقه سلیمانیه عراق در باره افزایش خریدهای بازیگران ارزی اثر داشته است. بالا بودن ارزش دلار در باره کشور همسایه موجب می‌شود که ارز از بازار ارزان تر به این منطقه جغرافیایی منتقل شود. آخرین خبر آنکه، روز دوشنبه بانک مرکزی در باره واکنش به افت ارزش پوند در باره بازارهای جهانی نرخ رسمی این ارز را کاهش داد. در باره سومین روز هفته، پوند مبادله‌ای با ۱۴ تومان کاهش به قیمت ۳هزار و ۹۶۳ تومان رسید.

سایه خط مشی بر بازار ارز