پارسا نیوز : شناسایی بیش از ۱۳ هزار متکدی و بی‌خانمان طی پنج ماه گذشته

پارسا نیوز : شناسایی بیش از ۱۳ هزار متکدی و بی‌خانمان طی پنج ماه گذشته

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از فعالیت ۳۶۹۲ گشت فوریتهای اجتماعی پایتخت پیرامون سه شیفت ۸ ساعته پیرامون طول شبانه روز خبر داد و گفت: با اجرای طرح ساماندهی متکدیان طی پنج ماه گذشته ۱۳ هزار و ۳۵۲ نفر از متکدیان و بی خانمان‌ها را شناسایی و به مراکز تابعه ارجاع شده‌اند.

به گزارش ایسنا، مجتبی عبدالهی پیرامون نشست صمیمانه با دبیران شورایاری، مدیران محلات ۱۷گانه و مدیران شهری و برون سازمانی منطقه ۱۱، با اشاره به کارنامه پیرامونخشان شهرداری تهران پیرامون حوزه های مختلف تصریح کرد: خدماتی که پیرامون دوره مدیریت شهری پیرامون طول ۱۴ سال اخیر اتفاق افتاده از جمله اقدامات مختلف حوزه های عمرانی از ساخت بزرگراه، شالودهگذر، پل، توسعه خطوط مترو ، احداث و تجهیز سالن های سینما و تئاتر، فرهنگسراها، سراهای محلات، پردیس های فرهنگی، مجموعه های ورزشی  با صد سال گذشته بلدیه تهران برابری می کند.

وی با اشاره به آسی های اجتماعی شهر تهران گفت: وضعیت  کودکان کار و خیابان با توجه به مسائل جامعه بویژه شهر تهران مناسب نیست و این کودکان از جایگاه حقیقی و حقوقی شایسته خود برخوردار نیستند البته شهرداری تهران اقدامات گسترده ای را پیرامون این راستا انجام داده اما به تنهایی نمی تواند تمام موضوعات را پیرامون این زمینه به سرانجام برساند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: هم اکنون پیرامون سطح شهر تهران کودکان بسیاری هستند که نزدیک باندها و گروه های خاص بکارگیری می شوند و پیرامون شرایط نامناسب و با تحمل فشارهای روحی روانی بالا زندگی می کنند که این موضوع پیرامون جامعه پیرامون قالب معضلات اجتماعی چون تکدی گری، دستفروشی، بزهکاری و … بروز و ظهور دارد. 

وی از اجرای فاز دوم جهاد مهربانی خبر داد و گفت: شهرداری تهران پیرامون قالب طرح جهاد مهربانی ضمن شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، رسیدگی به خانواده های آنان را به عنوان خانواده های نیازمند و آسیب زا پیرامون دستور کار قرار داده که فاز نخست اجرایی آن از چندین ماه گذشته پیرامون مناطق ۲۲ گانه آغاز شده و هم اکنون وارد فاز دوم اجرای آن می شویم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : رایزنی شهرداری با ۲ وزیر برای حل مشکل «برق» مترو

عبدالهی شناسایی افراد نیازمند و بهره گیری از ظرفیت های خیرین، معتمدین و سازمانهای دیگر محلی پیرامون اجرای طرح را از اهم وظایف قرارگاه جهادی برشمرد و اذعان داشت: بناداریم ظرفیت های مختلف را برای رسیدگی به نیازمندان و فقرزدایی پیرامون کلانشهر تهران به عنوان یکی از رویکردهای مهم توسعه اجتماعی شهر  بسیج کنیم.

وی با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری پیرامون خصوص اهمیت توجه به کاهش آسیب های اجتماعی گفت: وجود ۱۵ مددسرا با گنجایش بیش از سه هزار نفر برای نگهداری کارتن خواب ها، دو سامان سرا پیرامون اسلامشهر و لویزان با ظرفیت ۳۷۰ نفر، پیرامون تهران، سامان سراهای ویژه مردان و زنان، ۱۶ مرکز پرتو با ظرفیت ۳ هزار نفر برای کودکان کار و خیابان، ۲۴ مرکز بهاران با گنجایش ۲۵۰۰ نفر جهت توانمندسازی معتادان و زمینه سازی برای بازگشت آنان به آغوش گرم خانواده های خود، سه کمپ ترک اعتیاد با ظرفیت نگهداری ۷۰۰ نفر به صورت شبانه روزی، راه اندازی دو مجموعه همراه سرا پیرامون کنار دو بیمارستان دستگاه اجرای تهران از جمله مراکزی است که شهرداری تهران برای کاهش آسیب های اجتماعی راه اندازی و فعال کرده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اظهار کرد: تعداد ۳۶۹۲ گشت فوریت های اجتماعی پیرامون سه شیفت ۸ ساعته پیرامون طول شبانه روز فعالیت می کند. پیرامون طرح ساماندهی متکدیان از ۹ مرداد تا ۱۲ دی ماه امسال ۱۳ هزار و ۳۵۲ نفر از متکدیان و بی خانمان ها را شناسایی کرده و به مراکز تابعه ارجاع داده است.

وی با بیان اینکه سرعت پیشرفت آسیب های اجتماعی نسبت به پیشگیری بیشتر است؛ تصریح کرد: باید با برنامه راهبردی، برنامه ریزی و استفاده بهینه از ظرفیت ها پیرامون راستای ساماندهی حوزه اجتماعی با بهره گیری از تمام پتانسیل های موجود و هم افزایی بخش های مختلف شهرداری و سایر متولیان دستگاه ها و نهادهای کشور کوشش کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران پیرامون خصوص توجه مسئولان شهری به جامعه معلولین تصریح کرد: جامعه محترم معلولان ما نیز باید مطابق سایر افراد جامعه پیرامون شهر زندگی کنند و از امکانات و تجهیزات شهری به طور عادلانه و مساوی با دیگر شهروندان بهره ببرند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: میراث قالیباف شفاف‌سازی می‌شود/تهران هم‌اکنون چگونه شهری است؟

عبدالهی با اشاره به بازدید دکتر قالیباف از منازل معلولان و دیدار با خانواده های آنان افزود: پیرامون مناطق مختلف خانواده های دارای چند معلول وجود دارند که بر اساس تاکید شهردار تهران، باید به آنان رسیدگی ویژه شود.

وی خاطرنشان کرد: توجه به خانواده های دارای بیش از دو معلول به عنوان نیازمندان خاص شهر تهران برای رسیدگی ویژه به آنان پیرامون باب خدمات پیرامونمانی، اهدای ویلچر، تعمیرات منزل، نصب آسانسور، مناسب سازی معابر پیرامون جلوی منازل آن و… پیرامون دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به تشکیل کانون معلولان شهر تهران از سال ۸۹ گفت: پیرامون حال اماده حدود ۸۸۱۱ نفر از معلولان عضو این کانون شده اند و به صورت کاملاً داوطلبانه فعالیت هایی همچون نظارت بر امر مناسب سازی فضاهای شهری، برگزاری جشنواره مهرانه، برگزاری مسابقه سلام شهردار و … پیگیری می کنند.

وی همچنین بر لزوم همکاری مناطق برای برگزاری سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ویژه برنامه های شهادت حضرت فاطمه (س) و طرح استقبال از بهار تاکید کرد.

تبدیل بوستان امیریه به بوستان فرامنطقه‌ای برای کاهش آسیب‌های اجتماعی میدان راه آهن

بنا بر اظهار روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ ضمن ارائه گزارش ده ساله عملکرد این منطقه پیرامون حوزه های مختلف عمرانی، شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک، خدمات شهری و اجتماعی فرهنگی، افزود: خوشبختانه با رویکرد شهردار محترم تهران و هیئت رئیسه شورای شهر، توسعه همه جانبه ای پیرامون شالودهساخت های منطقه صورت گرفته است.

وی با اشاره به آسیب های اجتماعی میدان راه آهن گفت: بر اساس نظر کارشناسی کارگروه ویژه پیرامون این زمینه به این نتیجه رسیدیم بوستان امیریه میدان راه آهن را محصور کنیم و پیرامون اختیار خانواده ها قرار دهیم. هم اکنون پیرامون حال اجرای این طرح هستیم و امیدواریم با تبدیل این بوستان به بوستان فرا منطقه ای تا قبل از سال مشتاقد بخش بزرگ آسیب های اجتماعی را با این اقدام رفع کنیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : وضعیت جسمانی آیت‌الله حسن صانعی مساعد است

آبادیان، با تاکید بر رویکرد شهردار تهران برای تبدیل شهرداری از سازمان خدماتی به نهاد اجتماعی و ضرورت توسعه کالبدی شهر تهران اظهار داشت: پیرامون این راستا ۳۴ هزار و ۴۳۲ مترمربع فضاهای فرهنگی اجتماعی پیرامون منطقه ۱۱ ساخته شده که پردیس رازی، مجموعه یادیاران و احداث سایر پروژه های تفریحی ورزشی از جمله این موارد است.

وی به اقدامات انجام شده پیرامون حوزه اجتماعی و فرهنگی اشاره و اظهار کرد: از بین محلات ۱۷ گانه منطقه، ۱۴ سرا پیرامون حال بهره برداری و ۳ سرا پیرامون حال تجهیز است که شورای راهبری محلات جهت احداث و تجهیزو پیگیری مسائل و مشکلات سراهای محلات تشکیل شده است.

شهردار منطقه ۱۱، وجود ۷۵ مسجد و ۴ حوزه علمیه، نوسازی ۷ مسجد، پوشش صدپیرامونصدی اذان پیرامون منطقه، وجود ۸ مرکز ورزشی و ۱۶ زمین چمن مصنوعی، احداث مجموعه بهاران با ظرفیت ۶۰ نفر پیرامون مساحت ۱۵۰۰ مترمربع، تجهیز و راه اندازی سه مرکز کارآفرینی کوثر، تدوین سند توسعه محلات پیرامون بخش های فرهنگی و سایر حوزه ها را از جمله اقدامات انجام شده این منطقه پیرامون بخش اجتماعی فرهنگی برشمرد.

وی با اشاره به ویژگی های خاص منطقه ۱۱ گفت: پیرامون حوزه حمل و نقل و ترافیک اقدامات فاخری انجام داده است. وضعیت خطوط مترو از یک خط پیرامون سال ۸۵  به سه خط و ۱۴ ایستگاه رسیده است. راه اندازی سه خط بی آر تی، افزایش خطوط تاکسی و اتوبوس و اقدامات فرهنگی با رویکرد خط سفید انجام شده است.

وی افزایش بوستان های مشتاقدالاحداث تا ۳۲ بوستان، افزایش سرانه فضای سبز از ۶/۳ پیرامونصد به ۸/۵ پیرامونصد، راه اندازی ۳ میدان میوه و تره بار، ۳ ایستگاه آتش نشانی و … را از اهم اقدامات حوزه خدمات شهری برشمرد.

انتهای پیام