پارسا نیوز: فیلترشدن رسانه‌ها باید ضابطه‌مند شود/ نباید اجازه داد رسانه‌ها به سادگی تعطیل شوند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رسانه‌ها باید رفتار مسئولانی که به حواشی می‌پردازند را تقبیح کنند.

به گزارش پارسا و به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی در نشست مشترک با مدیران رسانه‌ها اظهار داشت: یکی از جلسات خوب برای من، برگزاری جلسه با رسانه‌هاست و احساس می‌کنم بیش از اینها باید مطالب شما شنیده شود و از کارهای رسانه‌های مستقل پشتیبانی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: لازم است رسانه‌ها رابطه تنظیم یافته‌تری با مجلس شورای اسلامی داشته باشند که ما نیز از این موضوع استقبال و برای فراهم کردن این امکان تلاش می‌کنیم. می‌توان با همکاری مرکز پژوهش‌ها و رسانه‌ها مدلی را طراحی و از حضور رسانه‌ها در کمیسیون های مجلس استفاده کرد. پیشنهاد ایجاد گروهی کاری برای مطبوعات که متشکل از نماینده رسانه‌ها، نمایندگان مجلس و معاون مطبوعاتی ارشاد است، قابل بررسی است تا اگر ایراد احتمالی دارد، برطرف گردد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به این که مجلس دریچه ارتباط با رسانه‌ها را باز می‌گذارد، گفت: همکاری با رسانه‌ها برای مجلس شورای اسلامی افتخار است.

وی با اشاره به تقاضای برخی مدیران رسانه جهت دیدار با رئیس قوه قضائیه گفت: حتما توصیه می‌کنم تا رئیس قوه قضائیه با رسانه‌ها دیدار داشته باشد که قطعاً این جلسات مفید خواهد بود و طی آن نظرات اهالی رسانه به صورت مستقیم به گوش مسئولان می‌رسد.

علی لاریجانی با تاکید بر این که نحوه تعطیلی مطبوعات و فیلتر شدن رسانه‌ها باید ضابطه‌مند شود، گفت: همان طور که موضوع حبس‌زدایی از سوی مجلس پیگیری می‌شود، نباید اجازه داد رسانه‌ها نیز به سادگی تعطیل شوند. قبول داریم در این زمینه نیاز به ضابطه داریم و اگر لازم باشد، مجلس نیز پیگیری خواهد کرد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: دولت درباره ممنوعیت واردات ۸۰۰ قلم کالا تصمیم‌گیری کند/ تصویب نکنند، مجلس تصمیم می‌گیرد - پارسا

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به تجدید نظر در خصوص هیات منصفه در لایحه گفت: گفته می‌شود که در ارتباط با رسانه‌ها دو لایحه در راه است که البته دولت لایحه‌های دیگری را نیز در راه دارد که هنوز به دست مجلس نرسیده است که از جمله این لوایح می‌توان به لایحه خدمات کشوری اشاره کرد.

وی با بیان این که قانون مطبوعات سال هاست که وجود دارد، گفت: قانون سازمان نظام رسانه‌ها نیز موضوع مطلوبی است که می‌توان به آن توجه داشت.

لاریجانی با بیان این که رسانه‌ها یک صنف هستند و می‌توانند مستقل باشند، تاکید کرد: دولت اگر سریع‌تر لوایح مربوطه را به مجلس ارائه کند، می‌توانیم روی آنها بیشتر کار کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تشکر از مطبوعات به دلیل همکاری معقولانه آنها با مجلس اظهار داشت: رسانه‌ها با مجلس ارتباط معقولانه‌ای داشته‌اند و من نقدهای مطرح شده را مفید می‌دانم زیرا رفتار رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی برای مجلس مفید است.

وی با بیان این که از رسانه‌ها می‌خواهم که مردم را نسبت به قوانینی که در مجلس با زبان خشک و حرفه‌ای وضع می‌شود، آشنا کنند، گفت: مردم باید بدانند چه قوانینی وجود دارد و اگر محدودیتی هست، آن را بشناسند. برای مثال قانون رفع موانع تولید در مجلس شورای اسلامی وضع شده ولی سرمایه‌گذار از این قانون مطلع نیست که در این گونه مواقع نقش رسانه‌ها برای ایجاد ارتباط بین مردم و قوانین وضع شده بسیار مهم است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: آقای روحانی! شیشه ایالت با دستمال کثیف پاک نمی شود/مردم خواهان شفاف‌سازی در مورد پرونده فریدون هستند

او همچنین با اشاره به این که امروز در مجلس قانونی مرتبط با حاشیه نشین‌ها وضع شده است، افزود: در مناطق حاشیه‌نشین از آنجا که مسکن آنها قانونی نیست، از ارائه خدمات نیز محروم هستند. در مجلس پیرامون این موضوع مباحث فراوانی مطرح شد که در  نهایت فرصت ۳ ساله‌ای به این افراد برای رفع مشکلات داده شد و از طرف دیگر مناطق حاشیه‌نشین از خدماتی مانند آب و برق برخوردار می‌شوند که این موضوعات باید از طریق رسانه‌ها و با زبانی مردمی به اطلاع برسد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: اگر لازم باشد کمیته مشترکی را برای انتقال مفاهیم قانونی به مردم با رسانه‌ها تشکیل می‌دهیم و ما مخالفتی در این زمینه نداریم.

لاریجانی گفت: مقدار زیادی از دعاوی مطرح شده در قوه قضائیه به عدم آگاهی مردم نسبت به حقوقشان ارتباط دارد.

وی با اشاره به شرایط کشور اظهار داشت: در سال‌های گذشته با تدابیر اندیشیده شده کشور روی جاده مناسبی قرار گرفته که نیاز به پشتیبانی دارد تا از سنگلاخ‌ها عبور کند. از مسئله هسته‌ای تا حدودی عبور کرده‌ایم و فضای آرامی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده که البته هنوز برخی کشورها در این زمینه مسئله‌سازی می‌کنند و نقش رسانه‌ها در این مقطع مهم می‌تواند بسیار مدد کننده باشد. در برخی کشورها اقداماتی انجام می‌شود تا ایران را عصبانی کرده یا واکنش ایران را ببینند که این روند ادامه خواهد داشت و شاید شدیدتر هم بشود.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: گردشگری مذهبی صلح‌طلب‌ترین نوع گردشگری است > پارسا

وی با بیان این که در منطقه دچار تحولاتی می‌شویم، بیان کرد: چالش‌های منطقه‌ای رو به افزایش است و تروریست‌گرایی بیشتر می‌شود که در نتیجه آشفتگی امنیتی منطقه رو به افزایش است و لازم است که به آن توجه داشته باشیم.

رئیس قوه مقننه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور تاکید کرد: بدون عزم ملی مشکلات اقتصادی قابل حل نیست و برای برون‌رفت از شرایط کنونی نیاز به ایجاد فضایی عقلانی و همگرایی بیشتر است.

وی با اشاره به شعار مقام معظم راهنمایی در زمینه تولید و اشتغال بیان کرد: تنها راه رسیدن به این هدف و تحقق رشد ۸ درصدی افزایش حجم سرمایه‌گذاری است.

لاریجانی با بیان این که امام خمینی (ره) در زمان حیات خود به ثروتمندان توصیه می‌کردند که در زمینه‌های تولیدی، سرمایه‌گذاری کنند، گفت: ایشان از سوی دیگر  به مسئولان نیز توصیه می‌کردند تا فضای امن اقتصادی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.

وی با بیان این که نیاز به اصلاحات اقتصادی داریم، افزود: در بودجه سال ۹۶ حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد کسری بودجه داشتیم که با اوراق مشارکت بر آن سرپوش گذاشته شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: وقت مسئولان باید به مسائل اصلی کشور اختصاص یابد و رسانه‌ها رفتار مسئولانی که به حواشی می‌پردازند را باید تقبیح کنند.