پارسا نیوز: ماه رمضان بهترین فرصت در راستای تبیین صحیح ارزش های دینی در جامعه است

پارسا نیوز: ماه رمضان بهترین فرصت در راستای تبیین صحیح ارزش های دینی در جامعه است

حجت الاسلام مسعود سرافراز در گفتگو با پارسا اظهار کرد: امروز روز آخر و جمعه آخر ماه شعبان است که یکی از زمان های بسیار ارزشمند است و از اباصلت هروی روایت است که در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت حضرت امام رضا (ع) رفتم؛ حضرت فرمود ای اباصلت بیشتر ماه شعبان سپری شد و این آخرین جمعه آن است.

وی افزود: امام رضا(ع) فرمودند کوتاهی گذشته خود را در این ماه، جبران کن؛ بسیار دعا و طلب آمرزش کن؛ قرآن بخوان و توبه کن تا وقتی که ماه رمضان می آید برای خدا خالص شوی و هیچ امانتی و دینی به گردنت نباشد مگر این که أدا کرده باشی؛ و هیچ کینه ای از مؤمنی در دلت نباشد مگر این که آن را ازبین برده باشی؛ و از گناهانت دست بردار و تقوای الهی پیشه کن و در آشکار و نهان بر او اعتماد کن و کسی که به خدا توکل کند خداوند برایش کافی خواهد بود.

امام جمعه فولادشهر تصریح کرد: بعد حضرت فرمود در باقیمانده ماه شعبان این دعا را فراوان تکرار کن اَللّهُمَّ إِن لَم تَکُن غَفَرتَ لَنا فیما مَضی مِن شَعبانِ فَاغفِرلَنا فیما بَقِیَ مِنهُ فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی یُعْتِقُ فِی هَذَا الشَّهْرِ رِقَاباً مِنَ النَّارِ لِحُرْمَهِ شَهْرِ رَمَضَان‌ یعنی خدایا! اگر در این مدّت که از ماه شعبان گذشته ما را نیامرزیده ای در باقیمانده از آن ما را ببخش. چون خداوند به احترام ماه رمضان، در این ماه تعداد زیادی را از آتش آزاد می کند …

وی ادامه داد: حال این سوال مطرح است چرا باید این کار را بکنی؟ برای اینکه خودت را خالص کنی، ‌پاک کنی، ‌تر و تمیز کنی؛ چون می خواهی وارد ماه رمضان بشوی و ماه رمضان ماه ضیافت الهی است.

سرافراز اضافه کرد: خدا انسان را دعوتت کرده، ‌میخواهی بروی سر سفره‌اش بنشینی، ‌پس خودت را تطهیر کن چراکه انسان وقتی میخواهد برود مهمانی خود را تمیز میکند و باید توجه داشت که اینجا میزبان خداست، ‌ میهمان عبد است لذا باید عبد تطهیر و تزکیه کند و آن تزکیه هم، ‌تزکیه نفس و درونی است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: طرح سامان‌دهی بافت تاریخی قم نیازمند پشتیبانی همه دستگاه‌هاست > پارسا

 وی عنوان کرد: رسول گرامی اسلام(ص) در آخرین جمعه ماه شعبان جملاتی را به این مضمون فرمودند ایها الناس قد اقبل الیکم شهرالله توصیف پیغمبر را ببینید؛ ماه خدا بالبرکه و الرحمه والمغفره،  شهر هو عند الله افضل الشهور “بهترین ماهها” و ایّامه افضل الایّام و لیالیه افضل الّیالی و ساعاته افضل السّاعات.

امام جمعه فولادشهر بیان کرد: کدام ماه را شما سراغ دارید در نزد خدای تبارک وتعالی بهترین ماهها، روزهایش بهترین روزها، شب هایش بهترین شبها، ساعاتش بهترین ساعتها باشد و حتی یک شب به اندازه هزار ماه و افضل از هزار ماه باشد.

وی خاطرنشان کرد: بعد می فرماید دعیتم فیه الی ضیافت الله و جعلتم فیه من اهل کرامه الله شما دعوت شدید به مهمانی خدا، شما مهمان خدائید، خدا شما را دعوت کرده و شما را گرامی قرار داده، شما مورد تکریم خدای تبارک و تعالی هستید.

سرافراز اذعان کرد: در ماههای دیگر برای شما این شکلی حساب باز نمی کنند؛ در ماه رمضان است که انفاسکم فیه تسبیح و نومکم فیه عبادهَ نفسهای شما تسبیح است، خواب شما تمجید است اعمالکم فیه مقبول و دعائکم فیه مستجابا، اعمال شما مقبول و دعاهای شما مستجاب است.

وی یاداور شد: خطبه پیامبر اکرم بسیار مفصل است تا آنجاکه میفرماید بدبخت و شقی کسی است که این ماه بگذرد و او از فیض این ماه محروم باشد لذا باید توجه داشت که ما در ماه مبارک رمضان میهمان خدائیم و خدا دستور بر اکرام مهمان داده است؛ حالا که میهمانِ خدایی بس کریم و بنده نواز شده ایم قدر بدانیم این میهمانی را و مبادا خدایی نکرده از رحمت الهی نا امید شویم.

امام جمعه فولادشهر متذکر شد:وقتی خود خدا دعوت می کند خودش هم آنچنان تحویل می گیرد که در باور هیچ کسی نگنجد.

پیشنهاد ویژه :   اخبار اصفهان: ۱۰ نکته در باب باغ ایرانی » پارسا

 وی تصریح کرد: این خطبه را که پیامبر ایراد می فرمودند، امیرالمؤمنین علی (ع) می فرماید من ایستادم سئوال کردم  یا رسول الله ما افضل الاعمال فی هذا الشهر؟ با فضیلت ترین عمل، بهترین کارها در ماه رمضان کدام است؟ خُب تلاوت قرآن خیلی ارزشمند است به طوری که روایت دارد انسان روزه دار در ماه مبارک رمضان یک آیه از قرآن تلاوت بکند برابراست با یک ختم قرآن، اصلا این ماه ماه تلاوت قرآن است و رمضان بهار قرآن است.

سرافراز ادامه داد: پیغمبر (ص) پاسخ امیرالمؤمنین (ع) را چیز دیگری داد، فرمود یا ابا الحسن افضل الاعمال فی هذا الشهر الورع عن محارم الله علی جان بهترین عمل در ماه مبارک رمضان پارسائی و پرهیز از گناه و وارد نشدن در حریم الهی است.

وی اضافه کرد: افضل اعمال گناه نکردن است، چون ما در فکر این هستیم که چه کاری را انجام بدهیم که افضل اعمال باشد، پیغمبرفرمود گناه را ترک کردن افضل اعمال است، پرهیز و دوری ازگناهان بهتر از جلب حسنات است، برای اینکه اگر آدم بیمار داروی دکتر را بخورد اما پرهیز نداشته باشد؛ آن دارو تأثیری نحواهد داشت، یک بیمار با ناپرهیزی و بی احتیاطی، کاردکتر را مشکل می کند و روند معالجه سخت می شود.

امام جمعه فولادشهر عنوان کرد: لذا تقوا و پرهیزکاری یکی از بهترین موجبات کمال است و یکی از مصادیق تقوا، همین روزه ستاندن است که صبر است، صبر در مقابل تشنگی و گرسنگی، صبر و استقامت دربرابر سختیها و صبر و استقامت دربرابر گناهان و معاصی.

وی بیان کرد: امام صادق(ع) نیز فرمودند أفضَلُ الجِهاد الصّومُ فِی الحَرِّ روزه ستاندن در فصل گرما بالا ترین جهاد است و خداوند ان شاءالله ما را از روزه داران واقعی در این ماه مقرر بگرداند چراکه ماه مبارک رمضان در نزد خدای متعال، بهترین و افضل‌ از همه ماه‌ها است؛ بنابراین باید تمام مسلمین قدر این ماه مبارک و عزیز را بدانند و از آن بهره کافی را ببرند. نگه داشتن ارزش‌های اسلامی و حرمت ماه مبارک رمضان بر همگان واجب است.

پیشنهاد ویژه :   حسینیه پارسا: خون الف ها منتشر شد

سرافراز یاداور شد:کسانی که به هر دلیل نمی‌خواهند یا نمی‌توانند در ماه رمضان روزه بگیرند باید حرمت این ماه را نگه داشتن کنند لذا نیروی انتظامی و دستگاه‌ قضا باید با افرادی که حرمت این ماه عزیز را نگه نمی‌دارند و تظاهر به روزه خواری می کنند برخورد جدّی کند.

وی تاکید کرد: کسانی که آشکارا اقدام به روزه خواری یا تظاهر به روزه خواری می کنند، موجب خشم الهی می شوند و باید از این کار امتناع کنند لذا مردم هم نباید در مواجهه با روزه خواری در ماه رمضان بی تفاوت باشند بلکه باید با تذکر و امر به معروف و نهی از منکر موجب کاهش ارتکاب این گناه بزرگ شوند.

امام جمعه فولادشهر ماه رمضان را فرصتی مناسب برای خودسازی و ترویج سبک زندگی اسلامی دانست و متذکر شد: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت در راستای تبیین صحیح ارزش های دینی در جامعه به ویژه در میان نسل جوان است چراکه بسیاری از آسیب های اجتماعی و فرهنگی در این ماه بزرگ کاهش می یابد و باید از این ماه مبارک در مسیر راهنمایی جوانان بهره مند شد.

وی خاطر نشان کرد: ماه رمضان در فرهنگ دینی ما مسلمانان ماه بندگی، اطاعت از خدا و ماه رحمت و برکت است، ماهی که به فرموده پیامبر اکرم(ص)، ساعت‌هایش بهترین ساعات هستند، ماه تلاوت قرآن، توجه و تدبر در قرآن و فهم قرآن و درواقع بهترین ایام برای تربیت است.

سرافراز در پایان تعلیم و تربیت را نقش مهم و با اهمیت در جامعه دانست و بیان کرد: تربیت مقدم بر تعلیم است و افرادی که در مسیر تعلیم و تربیت با قشر جوان و نوجوان فعالیت می کنند باید بیشتر از افراد دیگر جامعه به خودسازی خود بپردازند.