پارسا نیوز: ماه رمضان فرصتی مناسب برای تمرین بندگی است

پارسا نیوز: ماه رمضان فرصتی مناسب برای تمرین بندگی است

به گزارش پارسا از شهرستان لنجان، حجت الاسلام علیرضا فرهنگ در جمع مردم باغبادران با اشاره به نقش پرستش در زندگی اظهار کرد: یکی از پرستش های مهم و اثر گذار در زندگی روزه می باشد و روزه داری مخصوصا در ماه مبارک رمضان اهمیت ویژه ای دارد و از این جهت در قران کریم آمده است یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ .

وی افزود: روزه یک هدیه ویژه از طرف خداوند متعال به مومنان است برای تهذیب وپاکی طهارت درون وبرون ودر همه ادیان این سنت الهی بوده است که باب رحمت و توجه خدا به روی بندگان باز می شود یعنی نسیمی الهی می وزد که باید خودمان را در معرض ان قرار دهیم والا فرصت از دست می رود وضرر می کنیم.

امام جمعه باغبادران تصریح کرد:از این رو رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمودند ان ابواب السماء تفتح فی اول لیله من شهر رمضان و لا تغلق الی اخر لیله منه درهای آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده می‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد.

وی با طرح این سوال که چرا باید روزه گرفت؟ فلسفه  روزه چیست؟ چرا ساعتها خودمان را از نعمتهای الهی محروم کنیم؟ گفت: گاهی اوقات انسان باید خود را از چیزی محروم کند تا به نعمتی بزرگتر برسد مثلا کسی که بخواهد به مدارج بالای علمی برسد طبیعتا باید از تلف کردن خیلی از وقتها و از خیلی از لذتهای زود گذر بگذرد تا به ان مدارج بالا برسد این مسئله در دنیا برای همه ثابت شده است ولی از انجائی که نیاز انسان وبشریت فقط نیاز جسمی نیست وامروزه ان قدر که بشر به ارامش روحی وغذای معنوی نیاز دارد به غذای جسمی نیاز ندارد.

فرهنگ ادامه داد: در روزه درست از جسم ما از نعمتها در یک محدوده زمانی محروم می شود ولی صفای باطن و معنویتی در خود احساس می کند که به هیچ وجه قابل قیاس با هیچ چیزی نیست، از این جهت بهترین لحظات روزه داران را زمان افطار می دانند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : چرا تهران پایتخت شد؟ - پارسا

وی اضافه کرد: برنامه های اسلام، برای رسیدن انسان به خوشبختی و سعادت جاودانه تدوین شده است؛ سعادتی که گستره ای به پهنای دنیا و آخرت دارد و در این میان، روزه عبادتی است که در ره پویی بشر به سوی کمال و تعالی نقش بسزایی دارد.

امام جمعه باغبادران بیان کرد: با بررسی آیات روشن قرآن به این نتیجه دست پیدا میکنیم که روزه، برای رستگاری انسان و رهایی او از قید تن و توجه او به افق های تعالی واجب گردیده چراکه انسان با روزمرگی خو گرفته  و در یک اردوی معنوی یک ماهه، رهایی از بند تن و زنگارزدایی از دل را با هم تجربه می کند.

وی عنوان کرد: انسان در ماه رمضان غلبه بر خواهش های دل را تمرین می کند و لذت آسمانی شدن را می چشد و خداوند متعال در آیه ۱۸۳ سوره بقره، امید به پرهیزکار شدن انسان در قفس تن را، راز وجوب روزه می داند و می فرماید ای ایمان آورندگان! روزه بر شما واجب گردید، آنسان که بر پیش از شما هم واجب شده بود. باشد که پرهیزکاری کنید.

فرهنگ اذعان کرد: لذا می توان گفت ماه رمضان به عنوان یک ماه معنوی؛ انسان را به سوی آرامشی خاص راندن می کند و ارتباط خالصانه و معنوی مردم با خداوند و توجه ویژه آنان به اعمال و مناسک عبادی در این ماه عامل اصلی این آرامش است.

وی خاطرنشان کرد: از این رو می توان گفت تقویت قصد، کاهش اضطراب، تقویت حافظه و افزایش قدرت صبر و تحمل از اثرات روحی و روانی روزه داری در این ماه است.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: سیستان و بلوچستان| تأخیر شهرداری در آماده‌سازی زابل برای میزبانی از مسافران نوروزی+ تصاویر - اخبار پارسا

امام جمعه باغبادران تصریح کرد: از سوی دیگر روزه برای این است که انسان فقیر وغنی مساوی شوند وغنی بداند درد فقیر وگرسنگی چیست و  امام صادق علیه السلام در این باره فرمودند انما فرض الله الصیام لیستوی به الغنی و الفقیر خداوند روزه را واجب کرده تا بدین وسیله دارا و ندار (غنی و فقیر) مساوی گردند.

وی یاداور شد: ماه رمضان اخرت گرائی و دوری از دنیا طلبی را در انسان تقویت می کند و امام رضا علیه السلام در این خصوص می فرمایند انما امروا بالصوم لکی یعرفوا الم الجوع و العطش فیستدلوا علی فقر الاخر مردم به انجام روزه امر شده‌اند تا درد گرسنگی و تشنگی را بفهمند و به واسطه آن فقر و بیچارگی آخرت را بیابند.

فرهنگ ادامه داد: روزه داری تمرین اخلاص و پاکی است چرا که شخصی که روزه است عملش را کسی نمی بیند از طرفی درون خود را از رذائل تصفیه و پاک وخالص می کند و این مهم سنجشی است برای پاک شدن و حضرت امیرالمومنین علیه السلام فرمودند فرض الله … الصیام ابتلاء لاخلاص الخلق خداوند روزه را واجب کرد تا به وسیله آن اخلاص خلق را بیازماید.

وی اضافه کرد: روزه زکات بدن نیز هست از این رو رسول اکرم(صلّی الله علیه وآله) فرمودند  لِکُلِّ شَیئٍ زَکاه و زَکاه الأبدانِ الصِّیام برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدنها روزه است.

امام جمعه باغبادران عنوان کرد: با نگاهی به شرایط روزه داری، در می یابیم که این برنامه هدفی جز تربیت انسان و آسمانی کردن او ندارد و خداوند سبحان با دعوت به روزه، مقامی دیگر از انسانیت را پیشنهاد می دهد؛ انسانیتی رها از اسارت تن و خواهش های درونی، انسانیتی که با گذار از موانع ساده به دست می آید.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - نگهداری ۱۱ هزار برگ سند در مرکز اسناد استان اصفهان

وی بیان کرد: از سوی دیگر در ماه رمضان با چشم پوشی از آنچه تاکنون به راحتی بهره مند بوده آن هم برای مدتی معین و شکستن دیوار عادت هایی که مانع انس با معنویات است و انسان را از ترقی و تعالی باز می دارد لذا باید گفت یکی از فوائد بزرگ روزه، تربیت روح و تقویت قصد و تعدیل غرایز انسانی است.

فرهنگ خاطرنشان کرد: انسان روزه دار در حال روزه با وجود گرسنگی و تشنگی و خودداری از سایر لذائذی که باید چشم بپوشد، روح و قصد خویشتن را تقویت می کند و بر این اساس، مقصود از روزه به دست ستاندن زمام نفس سرکش و تسلط بر شهوات و هوس هاست که در حقیقت مهم ترین فلسفه روزه همین اثر اخلاقی و تربیتی است.

وی با اشاره به اینکه ماه رمضان فرصتی مناسب برای تمرین بندگی است، تاکید کرد: روزه داری، روحیه آخرت گرایی و نیز زهدورزی نسبت به زندگی مادی را در انسان تقویت می کند و امام رضا (علیه السّلام) در اینباره می فرمایند راز وجوب روزه آن است تا آدمی مشکل گرسنگی و تشنگی را بچشد و در پیشگاه خدا حلیم گردد، احساس نیاز کند، اجر خود را بخواهد و صبر و بردباری را پیشه سازد، در نهایت، این نیاز، زمینه ساز توجه به نیازمندی های وی در قیامت گردد.

امام جمعه باغبادران در پایان گفت: پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نیز در خطبه شعبانیه فرمودند با گرسنگی خود به هنگام روزه داری، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به یاد آورید،  قیامتی که به تعبیر قرآن عذاب الهون در انتظار ماست لذا باید گفت ماه پربرکت رمضان، ماه تبدیل سرنوشت ها بوده و فرصت خوبی برای خودسازی انسان ها و تمرین بندگی است.