پارسا نیوز : مذاکرات مقدماتی برای بازگشت حماس و جهاد اسلامی به “ساف”

پارسا نیوز : مذاکرات مقدماتی برای بازگشت حماس و جهاد اسلامی به “ساف”

کمیته مقدماتی “شورای ملی فلسطین” پس مدتها برای اولین بار با حضور دو جنبش جهاد اسلامی و حماس در حدود لبنان تشکیل شد و این در حدود حالی است که عباس با مشارکت این دو جنبش در حدود شورای ملی بیزار است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الاخبار،‌ با این وجود انتظار نمی‌رود که این نشست‌ها به نتیجه مثبتی در حدود زمینه پیوستن دو جنبش حماس و جهاد اسلامی به سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) منجر شود.

شورای ملی فلسطین، نهاد قانون‌گذار سازمان آزادی‌بخش فلسطین است و اعضای کمیته اجرایی ساف را انتخاب می‌کند که مدتهاست بدون حضور حماس و جهاد اسلامی تشکیل می‌شود. حماس و جهاد با محمود عباس، رئیس کمیته اجرایی ساف اختلاف نظر شدید دارند.

این دو جنبش به دنبال پیوستن به سازمان‌ آزادی بخش فلسطین و برگزاری انتخابات در حدود شورا با مشارکت همه گروه‌ها هستند تا به این ترتیب هر یک از آنها براساس نتایج آراء از سهم خود در حدود این شورا و سازمان برخوردار شود. اما عباس با این طرح بیزار بوده و گفته بازگشت آنها به شورا باید بر اساس سهمیه گروه‌ها در حدود گذشته باقی بماند یعنی اعضایی از هر دو جنبش (نزدیک به ۱۰۰ تن) در حدود آن باشند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: مواضع ترامپ عوض شده است/ قرار نیست در مورد برجام مذاکره مجدد شود

این پیشنهاد نیز از سوی مسئولان جهاد و حماس پذیرفته نشد شالودها آنها نگران هستند که عباس در حدود راستای تضعیف سازمان و محدود سازی آن برای منافع اداره خودگردان کوشش کند مانند آنچه با جنبش فتح کرد.

حماس و جهاد خواستار بی ثبات کردن نحوه حضور گروه‌ها در حدود این شورا هستند که از سال ۱۹۶۹ به یک شکل بوده است.

عزت الرشق، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در حدود این نشست تاکید کرد که فلسطینی‌ها باید در حدودمورد مقاومت با یکدیگر متحد شده و اختلاف‌ها را کنار بگذارند.

الرشق با اشاره به اینکه شورای ملی فلسطین باید در حدود خارج از فلسطین و به دور از اشغالگری برگزار شود ابراز امیدواری کرد که برنامه‌ای ملی که مورد توافق همه باشد از این نشست‌های مقدماتی حاصل شود.

وی تاکید کرد: جنبش فتح و عباس باید هر دو جهت دستیابی به توافق‌های موردنظر و پایان یافتن اختلافات انعطاف بیشتری از خود نشان دهند. ما به دنبال ایجاد شورای ملی با حرارتدی برای فلسطین هستیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پیروزى‌هاى حزب‌الله لبنان در منطقه عرسال - پارسا

عزام الاحمد، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح نیز در حدود این نشست تاکید کرد: مساله فلسطین در حدود سطح بین‌المللی در حدود بهترین شرایط خود است برخلاف کشورهای عربی. وضعیت در حدود این کشورها آشفته و در حدود بدترین شرایط در حدود دهه‌های اخیر است.

الاحمد افزود: یکی از بهترین‌های نتایجی که شورای ملی می‌تواند بگیرد پایان اختلافات میان گروه‌های فلسطینی است.

وی ادامه داد: جنبش فتح با هرگونه بی ثبات کردنی در حدود راستای ایجاد وحدت ملی موافق است و همه طرف‌ها با اصل قرار دادن سند سال ۲۰۰۶ به عنوان برنامه ملی کار موافقت کرده‌اند.

این عضو کمیته مرکزی فتح ادامه داد: همه امروز تاکید دارند که شورای ملی از طریق انتخابات تشکیل شود. اختلافات در حدود محافل سیاسی فلسطین مانع از تشکیل شورای ملی می‌شود.

ماهر الطاهر، عضو دفتر سیاسی جنبش خلق برای آزادی فلسطین نیز در حدود این نشست تاکید کرد:‌ در حدود سند توافق ملی فللسطین بر حق مقاومت به تمامی اشکال از جمله مسلحانه تاکید شده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : بررسی الگوهای جهانی توسعه حمل و نقل عمومی

الطاهر افزود: اسرائیل به دنبال نابودی مساله فلسطین است و ما جز وحدت و مقاومت مسلحانه راهی پیش روی خود نداریم.

این عضو دفتر سیاسی جنبش خلق برای آزادی فلسطین ادامه داد:‌ تمامی گروه‌های شرکت‌کننده در حدود نشست بیروت خطرات آتی به ویژه با روی کار آمدن دستگاه اجرا با حرارتد آمریکا را در حدودک می‌کنند.

وی تاکید کرد: نشست‌های مقدماتی شورای ملی به دلیل مشارکت حماس و جهاد اهمیت دارند.

انتهای پیام