پارسا نیوز: مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ لو رفت؛ کوالکام قدرتنمایی خواهد کرد

پارسا نیوز: مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ لو رفت؛ کوالکام قدرتنمایی خواهد کرد

مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ لو رفت که نشانگر به کار رفتن هسته‌های Cortex-A75 و Cortex-A55 در این چیپست گوشی های هوشمند سال ۲۰۱۸ هستیم. ظاهرا عملکرد Snapdragon 845 افزایش قابل توجهی نسبت به نسل فعلی خود خواهد داشت.

دستگاه‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۳۵ مدت زیادی نیست که به بازار عرضه شده‌اند. تعداد این دستگاه‌ها انگشت‌شمار بوده و هنوز چندین دیگری در راه هستند. با وجود تمرکز دنیای فن شناسی بر روی این چیپست به عنوان قدرتمدترین چیپست موبایل سال، اخیرا اطلاعاتی درباره مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ به دست آورده‌ایم.

به عنوان مهمترین مشخصه‌های این چیپ باید به فرآیند ساخت ۱۰ نانومتری LP آن اشاره کرد. همچنین قرار است این چیپست به جدیدترین هسته‌های شرکت آرم یعنی Cortex-A75 و Cortex-A55 مجهز شود. اکنون که به مهمترین بخش از مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ دست پیدا کرده‌ایم، بهتر است میزان قدرت پردازشی و تفاوت آن با نسل قبل را بررسی کنیم.

عملکرد اسنپدراگون ۸۴۵ با Cortex-A75

در چیپست‌های مدرن شاهد به کار رفتن دو دسته مجزا از پردازنده‌ها هستیم و چنین مدلی در ساختار اسنپدراگون ۸۴۵ نیز دیده می‌شود. یک گروه از پردازنده‌ها به ازای مصرف بیشتر انرژی، توان پردازشی بسیار زیادی را در اختیار کاربر می‌گذارند و دستگاه برای انجام امور محاسباتی پیچیده همچون پردازش دستورات مرتبط با بازی‌های سه بعدی از آن‌ها استفاده می‌کند. شرکت آرم وعده داده با استفاده از هسته‌های Cortex-A75 در یک چیپست، علاوه بر افزایش قدرت پردازشی نسبت به قبل، مصرف انرژی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

شرکت آرم عملکرد هسته Cortex-A75 را به ازای هر کلاک، بیست درصد بهتر از هسته Cortex-A73 به کار رفته در چیپست کایرین ۹۶۰ عنوان کرده است. با در نظر ستاندن قدرت پردازشی بسیار بالای هسته‌های Cortex-A73 می‌توان انتظار داشت چیپست جدید کوالکام در مقایسه با چیپست‌هایی همچون کایرین ۹۵۰ و هلیو ایکس ۲۰ که از هسته‌های Cortex-A72 استفاده می‌کنند، عملکرد بسیار بسیار بهتری داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: منصوری در نمایشگاه خودرو ژنو با رونمایی از تیونینگ فراری و بنتلی

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

تنها راه ارزیابی مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ استفاده از بنچمارک‌‎ها است

صحبت درباره مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ و قدرت پردازشی هسته‌های آن، بدون مشاهده اعداد و ارقام به دست آمده از بنچمارک‌ها ارزش خاصی ندارد. شرکت آرم قدرت پردازشی هسته‌های جدید خود را در بنچمارک‌های مختلفی ارزیابی کرده است، با این وجود به دلیل به روز بودن Geekbench 4 و استفاده بیشتر از آن در بررسی‌ها، بهتر است تا تنها به نتیجه به دست آمده از آن تکیه کنیم. بر اساس نتایج این بنچمارک، در هسته جدید حدود ۳۴ درصد بهبود دیده می‌شود که با در نظر ستاندن اختلاف آن‌ تنها به اندازه یک نسل، بسیار خارق‌العاده است.

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

اگرچه همه چیز به سرعت و کلاک هسته بستگی ندارد، اما بدون شک افزوده شدن ۲۰۰ مگاهرتز کلاک تاثیر قابل توجهی در قدرت پردازشی خواهد گذاشت. از آنجایی که در هر پردازنده چند هسته وجود دارد، می‌توان انتظار داشت این تبدیل حین عملکرد چند هسته‌ای تاثیر قابل توجهی داشته باشد. در حالت کلی و بر اساس مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ و ارزیابی قدرت هسته‌های جدید به کار رفته در آن، می‌توان انتظار داشت عملکرد این چیپست در مقایسه با اسنپدراگون ۸۳۵ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بهبود پیدا کند.

عملکرد اسنپدراگون ۸۴۵ با Cortex-A55

قدرت محض بدون کارایی بی‌فایده است، چرا که دستگاه همواره حرارت بالایی داشته و مصرف باتری نیز شدیدا افزایش پیدا می‌کند. هسته‌های Cortex-A55 قرار است جایگزین هسته‌های کوچک سری پیشین شرکت آرم یعنی Cortex-A53 شده و پردازش امور سبک و متداول روزانه را بر عهده بگیرند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: توصیه‌ی کوتاه مدیرعامل اپل در مورد موفقیت شغلی

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

اگرچه هسته‌های Cortex-A75 به دلیل داشتن قدرت زیاد در کانون توجه قرار دارند، اما نمی‌توان از نقش پر رنگ Cortex-A55 چشم‌پوشی کرد، چرا که در ۹۰ درصد مواقع و حین انجام امور متداول، انجام پردازش‌های لازم بر عهده این آن‌ها خواهد بود. با توجه به کاربرد زیاد هسته‌های کوچک، بهبود عملکرد آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل می‌توان بر روی معماری جدید Cortex-A55 برای افزایش عملکرد حساب باز کرد.

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

تا پیش از این سقف تعداد هسته‌های قرار گرفته در یک مجموعه، فارغ از بزرگ یا کوچک بودن آن ۴ عدد بود، اما به لطف معماری جدید Cortex-A55 اکنون می‌توان در هر مجموعه تا سقف ۸ هسته در کنار یکدیگر قرار داد. داشتن تعداد هسته‌های بیشتر در یک گروه به معنی افزایش عملکرد خواهد بود، چرا که در این حالت رد و بدل کردن داده بین هسته‌ها بدون خطا رخ می‌دهد.

به عنوان نمونه‌ای از نسل‌های پیشین باید به اسنپدراگون ۶۲۵ اشاره کرد که ۸ هسته Cortex-A53 به کار رفته در آن به صورت دو گروه متشکل از ۴ هسته با یکدیگر کار می‌کنند. آن‌ها با استفاده از یک باس جداگانه با یکدیگر ارتباط دارند. در نسل بعدی چیپست‌‌ها شاهد حذف باس و امکان قرار دادن ۱۶ هسته در آن‌ها به صورت دو گروه ۸ هسته‌ای خواهیم بود. همچنین ممکن است برای افزایش دوام باتری تنها یک گروه متشکل از ۸ هسته در درون چیپست به کار رود. با توجه به روند پیشرفت چیپست‌های موبایل انتظار داریم تا انتهای سال آینده میلادی چیپست‌هایی متشکل از ۲۴ هسته مشاهده کنیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پلمپ ۲ سفره‌خانه سنتی متخلف در بیرجند > پارسا

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

در Geekbench شاهد ۲۱ درصد بهبود عملکرد کلاک به کلاک بین هسته‌های Cortex-A55 و Cortex-A53 هستیم. البته هنوز درباره تعداد هسته‌های کلاستر دستگاه و ۴ یا ۸ عددی بودن آن اطلاعی نداریم.

ارزیابی قدرت پردازشی

با توجه به مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵، انتظار داریم عملکرد کلی چیپست حین عملیات‌های تک هسته‌ای به میزان ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. اگر تعداد هسته‌های این چیپست افزایش پیدا کرده و به عنوان نمونه با ۸ تایی شدن کلاستر متشکل از هسته Cortex-A55 و ۴ تایی باقی ماندن کلاستر شامل هسته Cortex-A75 به ۱۲ عدد افزایش پیدا کند، می‌توان انتظار داشت عملکرد اسنپدراگون ۸۴۵ با نگه داشتن میزان مصرف انرژی، به اندازه ۷۰ درصد از اسنپدراگون ۸۳۵ بیشتر شود.

پردازنده گرافیکی چیپست

اسنپدراگون ۸۴۵ به لطف مجهز شدن به پردازشگر گرافیکی Adreno 630 تبدیل به بهترین مغز متفکر برای تحلیل بازی‌های سه بعدی موبایل خواهد شد. این پردازشگر گرافیکی در مقایسه با Adreno 540 به کار رفته در اسنپدراگون ۸۳۵ حدود ۳۰ درصد عملکرد بهتری دارد.

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

بازی‌های موبایل رفته رفته با ادغام با دنیای واقعیت مجازی، شکل جدیدی به خود گرفته و به قدرت پردازشی بسیار زیادی نیاز دارند.

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845

همچنین با در نظر ستاندن مشخصات احتمالی اسنپدراگون ۸۴۵ و افزایش قدرت پردازشی و تحیلی گرافیکی، می‌‎‎توان انتظار داشت به زودی شاهد بازی‌هایی در حد و اندازه گرافیک بازی‌های کامپیوتری در ورژن موبایل باشیم. این دستاورد با ورود کمپانی‌های بزرگ دنیای بازی‌های کامپیوتری همچون یوبی‌سافت به عرصه بازی‌های موبایل امکان‌پذیر خواهد شد.

مشخصات احتمالی اسنپدراگون 845