پارسا نیوز: مشکلات سپرده گذاران با برنامه بانک مرکزی رفع می‌شود

پارسا نیوز: مشکلات سپرده گذاران با برنامه بانک مرکزی رفع می‌شود

به گزارش پارسا از خبرگزاری صداوسیما، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مشکلات بانک سرمایه و سپرده گذاران موسسات اعتباری کاسپین و آرمان، تصریح کرد: رئیس بانک مرکزی در جلسه روز یکشنبه هیات وزیران در خصوص وضعیت این نوع موسسات اعتباری و بانک ها گزارشی ارائه کرد.

وی افزود: برخی موسسات در سالهای اخیر حتی بدون طی تمامی مراحل قانونی اقدام به فعالیت کردند که البته بانک مرکزی در جهت صیانت از سپرده های مردم مراقبت هایی را اعمال کرده است.

نوبخت گفت: انشاء الله با برنامه بانک مرکزی بتوانیم مشکلات این هموطنان را برطرف کنیم.

دولت سیاست مهار تورم را دنبال می کند

سخنگوی دولت گفت: تورم اعلام شده از جانب مرکز آمار در ماه گذشته ۷/۱ درصد بوده و دولت سیاست مهار تورم را دنبال می کند.نباید انتظارات تورمی را بالا ببریم.

وی ادامه داد: تورم از سه نقطه افزایش پیدا می کند از طرف تقاضا، از طرف عرضه و از طرف انتظارات تورمی و ما نباید انتظارات تورمی را که برخی از رسانه ها به ان دامن می زنند بالا ببریم.

نوبخت گفت: برخی از صاحب نظران منتقد می گفتند چرا تورم پست آمده در صورتی که تورم باید بالا برود و رکود موجود از بین برود اما دولت همچنان سیاست مهار تورم را دنبال می کند.

سخنگوی دولت درباره افزایش یارانه مستمری بگیران افزود: مستمری بگیران در گذشته حدود ۷۰ هزار تومان در ماه دریافتی داشتند که ما این رقم را به ۲۴۰ هزار تومان رساندیم و حدود دو ماه است که آن را پرداخت می کنیم.

برای جذب منابع خارجی نیازمند تعامل سازنده با جهان هستیم

سخنگوی دولت گفت: دولت برای دستیابی به نرخ رشد ۶٫۸ درصدی در سال ۱۴۰۰ باید سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کند که ۶۵ میلیارد دلار آن را باید از منابع خارجی جذب کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ذوق‌زدگی برای خرید کالای خارجی باعث تحقیر ملت ایران است/ در حوزه پدافند هوایی خودکفا هستیم - قدس آنلاین | پایگاه خبری

محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود: دولت باید در سال ۱۴۰۰ و تا پایان برنامه به نرخ رشد ۶٫۸ درصدی دست پیدا کند که برای این مهم باید سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: ۷۷۰ هزار میلیارد تومان را از هفت بخش باید تامین کند که بخشی از آن که رقمی معادل ۶۵ میلیارد دلار است را باید از منابع خارجی جذب کند.

نوبخت افزود: برای جذب این میزان سرمایه گذاری خارجی نیازمند تعامل سازنده با جهان با باقی استقلال داخلی هستیم.

سخنگوی دولت گفت: در سال گذشته ایران ۱۲/۲ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی داده که این رقم باید افزایش پیدا کند و برای این کار باید فضای با ثبات در داخل کشور داشته باشیم تا بتوانیم سرمایه های خارجی را جذب کنیم.

وی افزود: هیچ کشوری بدون استفاده از منابع خارجی نمی تواند به رشد مطلوب دست پیدا کند.

نوبخت گفت: ما از همه اسباب ها در جهت بهبود شرایط استفاده می کنیم تا تعامل خوبی با جهان داشته باشیم.

سخنگوی دولت افزود: رئیس جمهور طی روزهای اخیر با روسای جمهور فرانسه، آذربایجان، امیر قطر و عمان ارتباط داشته و این ارتباط در جهت تعامل خوب با جهان است.

دولت به مسکن مهر هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است

سخنگوی دولت گفت: دولت برای اتمام طرح مسکن مهر هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است و تلاش می کند قیمت تمام شده کاهش یابد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : «خشت اول» برای بچه‌های خرانق

نوبخت در ادامه نشست خبری افزود: مسکن اجتماعی، مسکن حمایتی و ساخت ۱۰۰ هزار مسکن سالانه در روستاها از طریق بنیاد مسکن از اقدامات دولت برای بازار مسکن به همراه افزایش تسهیلات خواهد بود.

وی درباره سامانه کارورزی گفت: دولت از طریق این سامانه دو اقدام مهم را دنبال می کند در مرحله اول پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایانی که از جوانان تحصیلکرده پشتیبانی می کنند و دوم فارغ التحصیلانی را که نیاز به کارآموزی دارند ، پشتیبانی می کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت مصمم به انجام این دو کار است.

نوبخت درباره افزایش قیمت اقلام خوراکی افزود: دولت درخصوص کمبود گوشت از طریق واردات و عرضه گوشت در میادین اقدام کرد و در خصوص مرغ هم بازار را کنترل کردیم.

وی ادامه داد: دولت نظارت کافی را از طریق تنظیم بازار دارد و ما همیشه در ماه رمضان شاهد افزایش قیمت هستیم که دولت آن را کنترل کرده است و از ثبات مربوط برخورداریم.

آمادگی دولت برای صادرات گندم

سخنگوی دولت گفت: امسال نه تنها در تولید گندم خودکفا هستیم بلکه می توانیم صادرات گندم نیز داشته باشیم.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص خرید تضمینی گندم و پرداخت مبالغ آن از سوی دولت، تصریح کرد: تا دیروز جمعا یک میلیون و ۹۶۴ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی افزود: ارزش این خرید بالغ بر ۲ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان است.

نوبخت ادامه داد: ۱۲۹۸ میلیارد تومان از این میزان خرید به کشاورزان پرداخت شده و ۱۲۷۵ میلیارد تومان نیز باقی مانده که دولت برای تسریع در پرداخت آن برنامه ریزی کرده است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: قدر قصه را نمی‌دانیم - پارسا

سخنگوی دولت با پیش بینی خرید ۱۱ میلیون تن گندم برای سال ۹۶، خاطرنشان کرد: ارزش این رقم (۱۱ میلیون تن) بیش از ۱۵ هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان خواهد بود که بر اساس مصوبه جلسه هیات دولت مقرر شد، ۸ هزار میلیارد تومان از این رقم را دولت از خزانه پرداخت کند و ۳ هزار میلیارد تومان آن نیز از تسهیلات بانکی برخوردار ‌شود.

وی گفت: مابقی این رقم نیز از طریق شرکت بازرگانی دولتی تامین خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: تلاش داریم با تسویه به وقت ارقام گندم خریداری شده فرصتی برای کشاورزان فراهم شود تا به افزایش تولید اقدام کنند.

امکان حضور زنان در کابینه دوازدهم

سخنگوی دولت با تاکید بر استفاده از ظرفیت مدیریتی زنان در دولت، گفت: امکان حضور زنان در کابینه دوازدهم هست.

محمد باقر نوبخت در ادامه نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص جوان‌گرایی در کابینه دوازدهم ، تصریح کرد: استفاده از نشاط و نیروی جوان مشخصا گماردن افراد جوان در مسئولیت های دستگاه های اجرایی نیست.

وی افزود: ضمن اینکه رئیس جمهور در کابینه دوازدهم مصمم به استفاده از افرادی است که به نسبت وضع موجود دارای سن کمتری هستند.

نوبخت با اشاره به مجوز استخدام ۲ هزار نیروی جوان به عنوان مشاوران مدیران، تصریح کرد: جوانان به این شکل تجربه اندوزی می کنند تا جایگزین مدیران شوند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در هیات دولت مصوب کرد تا از جوانان و ظرفیت مدیریتی زنان در در دستگاه های اجرایی استفاده شود.

نوبخت گفت: ظرف همین هفته سه تا چهار تن از مدیران زن در سازمان برنامه و بودجه جایگزین مدیران مرد می شوند.