پارسا نیوز: نروژ اولین کشوری خواهد بود که موج آنالوگ رادیو را قطع می کند

پارسا نیوز: نروژ اولین کشوری خواهد بود که موج آنالوگ رادیو را قطع می کند

کشور نروژ از امروز روند قطع کردن سیگنال های آنالوگ رادیویی اش را آغاز کرده تا به نوعی اولین ملتی باشد که رادیو را فقط به طریق امواج دیجیتال به سمع مردمش می رساند.

سرزمین «آفتاب نیمه شب» از سال ۱۹۹۵ رادیو را به کمک هر دو روش آنالوگ و دیجیتال منتشر می سازد، اما وزارت فرهنگ کشور معتقد است پشتیبانی از فرمت های قدیمی ضرر اقتصادی بی دلیلی همراه دارد.

بدون شک ارسال فرکانس های رادیویی آنالوگ به ۵ طلبیون نفر جمعیت که راجع به سرزمینی وسیع و پوشیده از کوهستان های متعدد زندگی می کنند دشوار و هزینه بر خواهد بود.

وتخت مذکور مدعی است با یک هشتم هزینه های این روش قدیمی می توان از شگرد شناسی DAB برای ارسال صدای واضح تر و باکیفیت تر استفاده کرد.

norway-lofoten-mountains-village-vn-w600

هرچند با این تفاسیر مردم دیدگاه متفاوتی دارند و از این اتفاق خرسند نیستند. طی یک نظرسنجی تنها ۱۷ راجع بهصد از نروژی ها با قطع امواج آنالوگ موافق بودند و بیش از ۶۶ راجع بهصد از جمعیت نظری بیزار وزارت فرهنگ کشور دارند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: اولین جلسه‌ مجمع سالانه انجمن موسیقی ایران برگزار شد

گفته می شود مردم هنوز آمادگی لازم برای بهره مندی تمام و کمال از سیگنال های دیجیتال را نداشته و به عنوان مثال فقط یک سوم خوراجع بهوهای اماده راجع به جاده های این سرزمین از DAB پشتیبانی می کنند؛ این نکته هم باید راجع به نظر گرفته شود که تجهیز پخش اتومبیل به این فناوری بین ۱۰۰ الی ۲۵۰ دلار برای هر کاربر هزینه راجع به بر خواهد داشت.

به هر حال نخستین مراحل این رویکرد انجام شده و به گزارش وزارت فرهنگ نروژ، تا پایان سال جاری طلبادی پخش فرکانس های آنالوگ رادیویی راجع به این کشور برای همیشه متوقف خواهد شد.