پارسا نیوز: نشست تخصصی “نسبت خانواده با سینمای کودکان و نوجوانان” برگزار شد

پارسا نیوز: نشست تخصصی “نسبت خانواده با سینمای کودکان و نوجوانان” برگزار شد

پارسا به نقل از ستاد اطلاع رسانی سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، پس از طرح مقدمه ابتدایی از سوی محمدرضا مقدسیان بعنوان مجری و کارشناس جلسه، دکتر نعمت الله فاضلی در بخش ابتدایی این نشست به صورت بندی نظری و طرح دیدگاه درباره جایگاه کودکی در فرهنگ ایرانی و تشریح کودکانه شدن فرهنگ در کلیت ساختار اجتماعی و آشنایی زدایی از مفهوم پدرسالاری و جایگزین شدن فرزندی به جای پدری در جامعه صحبت کردند.

همچنین این استاد دانشگاه به تاثیر این مباحث در زمینه تحول ساختاری در جامعه پرداختند و به اهمیت نگه داشتن و توجه به خانواده و شئون آن در شکل دادن زبان و اقتصاد خانواده بوسیله فرزند اشاره کردند و همچنین حول محور تعویض قدرت از طریق فرزند در خانواده نیز به توصیف و تشریح بحث پرداختند و با اشاره به نگاه ابزاری به کودک در جوامع غربی و تفاوت نگاه به فرزند در فرهنگ ما در مقابل جامعه غربی، اهمیت دادن به فرزندان در خانواده را در فرهنگ ایرانی برجسته خواندند.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: نمایشگاه «فردوسی و شاهنامه از نگاه استاد حسین بهزاد» در سعدآباد > پارسا

دکتر فاضلی همچنین در ادامه مبحث تاثیر هنر و بویژه سینما در تحولات ساختاری در جایگاه کودکان و نوجوانان را مطرح کرد و بازنمایی جایگاه و نقش فرزند و اینکه سینما چه خواهد کرد پرداخت.

در بخش دیگری از مراسم محمدعلی طالبی فیلمساز و نویسنده سینما به اهمیت مباحث طرح شده از سوی دکتر فاضلی اشاره کرد و بر تداوم ارتباط هنرمندان و اهالی سینما و مواجهه با اساتید دانشگاه برای ارتقاء سطح محتوایی آثار تولیدی برای کودکان و نوجوانان در سینما اشاره کرد.

طالبی ضمن تبیین تجربیات خود در زمینه فیلم های کودکان و نوجوانان در دهه های گذشته، به ارتباط آن با مباحث دانشگاهی و علمی پرداخت و با تاکید بر ضعف مبحث پژوهش علمی در زمینه خانواده ها و کودکان از طریق مراکز علمی و دانشگاهها در بدنه سینمای کودک و نوجوان، ابراز امیدواری کرد که در عرصه های جدید بتوان این ارتباط را با استفاده از آثار موجود در سینما نزدیک تر کرد.

سیدرضا صائمی هم در این نشست به ایجاد فضای دوقطبی میان اساتید دانشگاه و سینماگران اشاره کرد و بع بحث بحران فهم کودک پرداخت و شکاف آگاهی میان فرزندان و والدین در جامعه امروز و به بحث پدیده کودک رسانه ای را یکی از معضلات موجود در جامعه امروز دانست و به توجه ویژه به این مباحث در زمینه تولید فیلمنامه و آثار سینمایی تاکید کرد.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: محمدحسین توتونچیان مطرح کرد: سبد کالای فرهنگی مردم در حال پر شدن است

این منتقد سینما تجربه و فهم جدید کودک امروز و بازنمایی آن در سینمای کودکان و نوجوانان معاصر را از ملزومات ورود به این عرصه دانست و مباحث علمی مطرح شده در مورد خانواده و جایگاه کودک امروز که از سوی دکتر فاضلی مطرح شد را ارزشمند دانست و ابراز امیدواری کرد که فیلمسازان و فعالان حوزه کودک از این موضوعات در سینما بهره ببرند.

این نشست از سوی سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان و با حضور علاقمندان و دانشجویان در سالن اجتماعات فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد./