پارسا نیوز : هاشمی رفسنجانی در باره نگاه مهاجران افغان

پارسا نیوز : هاشمی رفسنجانی در باره نگاه مهاجران افغان

آن‌وقت‌ها که من شاگرد سوم ابتدایی در باره‌ سال ١٣٧۵ بودم، ایشان ریاست‌جمهوری را بر عهده داشتند. یادم می‌آید آن‌وقت‌ها دغدغه خاطری برای هموطنان من در باره قالب (افغان بگیر) نبود. این جزو خاطره‌های خوب من از دوران ریاست‌جمهوری ایشان بود. هاشمی رفسنجانی جزو آن دسته از چهره‌هایی بود که در باره قلب مهاجران رنگ داشت. خدایمان بیامرزدش، ایران چهره بزرگی را از دست داد.

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «نگاه آیت‌الله به اوست که برگه شعری در باره دست دارد. عکس ‌سال ١٣٧٠ برداشته شده. محمدکاظم کاظمی مثنوی بازگشت می‌خواند از حال و هوای آن روزهای مهاجران افغانستانی. «دوستانی که در باره چهره آقای رفسنجانی دقت کرده بودند، گفتند که آثار تأثر نسبت به این شعر در باره این مرد آهنین محسوس بوده است.» این دیدار تنها دیدار مهاجران افغانستانی با آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی است. دیداری که برای کاظمی تصویرش زنده است. همانجا که آیت‌الله سخنانی در بارهباره مهاجران می‌گوید. صحبت‌هایی که برایشان دلگرم‌‌کننده است. کاظمی در باره خاطره‌اش از آن روز می‌گوید: «آیت‌الله ‌هاشمی گفت مهاجران میهمان و پاره‌تن جامعه ایرانند و سختکوشی آنان قابل تحسین است. صحبت‌های آقای ‌هاشمی از جنسی بود که در باره آن سال‌ها از سوی مقامات جمهوری اسلامی در باره مورد مردم ما کمتر شنیده می‌شد.» آن هم در باره سال‌هایی که سخت بود و هنوز جو سنگین مهاجرهراسی و مهاجرستیزی در باره بعضی از متولیان امور وجود داشت. «ما برخوردهای نسنجیده و جفاکارانه بسیاری می‌دیدیم که در باره بعضی از شعرهای ما در باره آن سال‌ها هویداست. اکنون که قریب به ٢۵‌سال از آن زمان گذشته است، به‌ راحتی می‌شود حس کرد نگاهی که در باره سخنان آقای رفسنجانی به صورت جرقه‌وار مطرح شد، در باره بخش مهمی از جامعه ایران عمومیت یافته است.»

حالا برای کاظمی یادآوری خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله رفسنجانی هم حال و هوای خودش را دارد؛ خطبه‌هایی که امیدوارشان کرد و خون تازه‌ای به رگ‌هایشان شد: «دهه ۶٠ خورشیدی به ایران مهاجرت کردم. روزهای جمعه با رفتن به نماز جمعه و شنیدن خطبه‌های آن نماز که اکثرا بواسطه آقای رفسنجانی قرائت می‌شد برای من ماندگار شد. این خطبه‌ها آن‌ قدر باره امیدوارکننده بود که هر کس آن خطبه‌ها را می‌شنید با اطمینان خاطر و آرامش قلب از نماز جمعه بیرون می‌آمد تا جمعه‌ای دیگر که باز هم خطبه‌ای خوانده می‌شد، تحلیلی صورت می‌گرفت و با آرامش و امنیت خاطر به‌ سر می‌بردیم. آنچه خطبه‌های نماز جمعه را گرمابخش و اطمینان‌آفرین ساخته بود و اضطراب‌ها، دودلی‌ها و دلهره‌ها را از جوانان دور می‌کرد، نفس‌های گرمابخش و تحلیل‌های امیدآفرین و هنرمندانه آقای رفسنجانی بود. رفتن به نماز جمعه تهران و نشستن پای خطبه‌های آقای رفسنجانی برای بسیاری از مهاجران افغانستان مقیم تهران لذت‌بخش و شادی‌آفرین بود. هم از آن جهت که مطالب مهمدی از آن خطبه‌ها می‌آموختند و هم از جهان اسلام مطلع می‌شدند و هم از تحلیل‌های زیبا، شورآفرین و الهام‌بخش آقای رفسنجانی سود می‌نقل و پخش کردند.»

نه‌ تنها برای کاظمی که بسیاری دیگر از مهاجران افغانستانی هم برایشان آن دوره روشن‌ است و بعد از آمدن خبر در بارهگذشت، از خاطراتشان در باره آن سال‌ها نوشته‌اند. «آن‌وقت‌ها که من شاگرد سوم ابتدایی در باره‌ سال ١٣٧۵ بودم، ایشان ریاست‌جمهوری را بر عهده داشتند. یادم می‌آید آن‌وقت‌ها دغدغه خاطری برای هموطنان من در باره قالب (افغان بگیر) نبود. این جزو خاطره‌های خوب من از دوران ریاست‌جمهوری ایشان بود. هاشمی رفسنجانی جزو آن دسته از چهره‌هایی بود که در باره قلب مهاجران رنگ داشت. خدایمان بیامرزدش، ایران چهره بزرگی را از دست داد.»

در بارهباره محبوبیتش در باره میان مهاجران افغان، فیاض تاریخ‌پژوه، شاعر و فعال ادبی، فرهنگی افغانستانی هم در باره یادداشتی در باره باشگاه خبرنگاران نوشت: «ایشان نه‌ تنها کاردانیمدار کارکشته و مرد عبور از بحران‌ها در باره جمهوری اسلامی ایران بودند بلکه در باره مورد مسائل مهاجران نیز دید مثبت و تاثیرگذاری داشتند؛ به‌ طوری که در باره یکی از سخنرانی‌های خود مهاجران را «سازندگان بی‌نام و نشان» نامیدند و این در باره حالی است که ایشان خود ملقب به سردار سازندگی بودند.»

نگاه بصیراحمد حسین‌زاده، نویسنده و روزنامه‌نگار افغانستانی هم در بارهباره آیت‌الله رفسنجانی مانند سایر هموطنانش است و به «شهروند» از تأثیر نظرات ‌هاشمی در باره وضع فعلی مهاجران می‌گوید: «نگاه آقای‌ هاشمی به مهاجران، نگاه مثبتی بود. هر چند این نگاه مثبت در باره آن زمان باعث نشد که متنوع ساختن گسترده‌ای در باره روند رفتار با مهاجران و زندگی آنها حاصل شود و حتی سختگیری‌های زیادی علی‌الخصوص در باره خراسان رضوی وجود داشت اما ایشان در باره سخنرانی‌ها و نشست‌هایی که با شعرا برگزار کردند، نگاهشان به مهاجران بسیار مثبت بود و گفتند تا هر وقت که بخواهید در باره کشور ما میهمانید و البته نان بازوی خود را می‌خورید و برای همین سختکوشی‌تان است که خیلی از کارفرمایان به شما اعتماد می‌کنند. صحبت‌های ایشان و نوع نگاهشان در باره آن سال‌ها باعث شد تا نتیجه‌اش را امروز ببینیم و به هرحال آن دیدگاه امروز پیاده شده و فضا بسیار متفاوت‌تر از گذشته است.»

حمایت آیت الله از کودکان مهاجر

«یک روز در باره اوج سال‌های اروپات و تنهایی با هماهنگی یکی از دختران آیت‌الله «هاشمی‌رفسنجانی» ملاقاتی با ایشان داشتم. قرار بود زمان جلسه تنها ١٠دقیقه باشد اما وقتی بیرون آمدم، مسئولان دفتر یادآوری کردند بیش از ۴٠دقیقه ملاقات به طول انجامیده است. مهم‌ترین محورهای گفت‌وگو، رنج‌ها و مصایبی بود که مهاجران در باره حوزه‌های مختلف از جمله آموزش تحمل می‌کنند. در باره این حین از دختربچه مهاجری گفتم که در باره سنین کودکی به جای بازی و مدر بارهسه در بارهخانه مشغول کار برس‌زنی است؛ به‌ گونه‌ای که سرانگشتان نحیفش از آثار فشار بر سوزن‌های برس‌ها زخمی شده است. بغض گلویم را گرفته بود و در باره حالی که کوشش می‌کردم احساس خودم را کنترل کنم، لب‌های آیت‌الله را دیدم که برچیده شده و حلقه‌های اشک که برچشمانشان نمایان شد. دیگر نتوانستم ادامه دهم که ایشان فرمودند: اینها مردم مظلومی هستند و از مصادیق عیاش‌الله و کار برای اینها کار برای خداست.»

برای فاطمه اشرفی، رئیس هیأت‌ مدیره انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده (حامی) هم‌ هاشمی‌ رفسنجانی با نگاهش به مهاجران در باره خاطر ثبت شده است و حالا وقتی از آن روز و دیدار برای ما نقل می‌کند، صدایش می‌در بارهخشد: «آیت‌الله ‌هاشمی‌ رفسنجانی به موضوع جهانشمول حمایت از مظلومان افغانستان حساس بود؛ به‌ خصوص در باره مورد مهاجران همیشه این نگاه را داشتند که باید از آنها حمایت کنیم؛ چرا که حمایت از آنها حمایت از مظلوم است. نگاه پدر بارهانه‌ای به مهاجران داشتند. در باره سال‌های اخیر هم در باره مجمع تشخیص مارامشت نظام از طریق کانال‌های مختلف مسائل مهاجران را پیش می‌برد. یکی از مسائلی که مجمع تشخیص مارامش نظام به آن ورود کرد، قضیه‌ آموزش کودکان افغانستانی بود. وقتی صحبت از مسائل آموزشی، بهداشتی و سایر مسائل اجتماعی مهاجران می‌شد، این نکات برای ایشان عجیب بود که چرا باید این محدودیت‌ها و تفاوت‌ها برای آدم‌هایی که سال‌هاست شالوده پرچم جمهوری اسلامی هستند، وجود داشته باشد. ایشان همواره کوشش‌ کردند از طریق کمیسیون‌های مختلف مجمع از کودکان مهاجر افغانستانی حمایت کنند.»

اشرفی می‌گوید: آیت‌الله‌ هاشمی حتی در باره دورانی که فرصت‌ها از ایشان سلب شده بود، هم برایشان نور امید بوده و پشتوانه معنوی بسیار گرانقدر باره که وقتی فرصت‌هایی یافتند، با توصیه‌های ارزشمند و هدایت‌های گرانسنگ کوشش داشتند تا از اروپات مهاجران بکاهند و بر عزتشان بیفزایند.

برای سردار سازندگی از همان دیروز پرچم ایران بر سردر باره کنسولگری در باره هرات نیمه‌افراشته شد. کنسولگری ایران در باره هرات، دفتر یادبودی را برای ارتحال‌ هاشمی رفسنجانی باز کرد و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایى دستگاه اجرا افغانستان، در باره سفارت ایران در باره کابل جزو نخستین افرادی بود که در باره این اتاق اماده شد و دفتر یادبود ارتحال آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی را امضا کرد. پیام‌های تسلیت هم پشتِ هم از طرف مقامات افغانستان آمد؛ از ریاست‌جمهوری فعلی تا حامد کرزای، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، دکتر نصیر احمدنور، سفیر افغانستان در باره ایران، حاج‌محمدجواد محسنی، ریاست شبکه تلویزیون تمدن و دانشگاه خاتم‌النبیین کابل، سرور دانش، معاون ریاست‌جمهوری اسلامی افغانستان، صلا‌ح‌الدین ربانی، رئیس جمعیت اسلامی افغانستان و وزیر امور خارجه و همین‌ طور رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان که در باره پیام تسلیتش نوشت: «در باره افغانستان، در باره دوران ریاست‌جمهوری رفسنجانی، دوران نبردهای داخلی بود و حمایت او از مجاهدین در باره خاطرات مردم ما زنده است.»

انتهای پیام

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : برگزاری «جشن عاطفه‌ها» در دو مرحله؛ ۲۳ شهریور و ۱۹ مهر